Ouro Preto

Ouro Preto

Miasto Ouro Preto w Minas Gerais jest znane ze swojej kolonialnej architektury. Było to pierwsze brazylijskie miasto, które w 1980 roku zostało uznane za miejsce światowego dziedzictwa UNESCO i jest domem dla wspaniałego barokowego zespołu architektonicznego, jednego z najlepiej zachowanych na świecie. Historia Ouro Preto zaczyna się pod koniec XVII wieku, kiedy anonimowy poszukiwacz przygód znalazł ciekawe ciemne kamienie (ciemne złoto z warstwą palladu) i zapoczątkował jeden z największych wyścigów w poszukiwaniu złota.

Terytorium, które dzisiaj tworzy Minas Gerais, zaczęło szybko rosnąć. Powstawały kolejne obozy poszukiwaczy. W 1652 r. zgrupowano ich pod nazwą Vila Rica - dziś Ouro Preto. Tony złota w XVIII wieku wysyłane były do Portugalii, a to co pozostało w regionie, to barokowe cuda, które oczarowują odwiedzających miasto. W historycznym centrum, zaułkach i ulicach znajdziemy bogate fontanny, kamienice, kaplice i kościoły z XVII i XVIII wieku.

Dzięki niesamowitej architekturze i intrygującej historii Ouro Preto było pierwszym miastem w Brazylii, które otrzymało tytuł światowego dziedzictwa UNESCO.

Powody, dla których warto przynajmniej raz odwiedzić Ouro Preto w Brazylii

Spektakularna architektura

Niezależnie od tego, czy projekt budynku Ci się spodoba, czy nie, prawie każdy doceni spektakularną architekturę w Ouro Preto. Od uroczych domów kolonialnych po imponujące kościoły w stylu barokowym.

Bogata historia Ouro Preto

Po odkryciu przez portugalskich kolonizatorów złota w Minas Gerais pod koniec XVII wieku, Ouro Preto szybko stało się jednym z najbogatszych i największych miast Brazylii. Jest to miejsce o bogatej historii, naznaczone wydarzeniami takimi jak niewolnictwo, gorączka złota, próba rewolucji i narodziny Aleijadinho, jednego z największych rzeźbiarzy i artystów w Brazylii.

Ogromna kolekcja dzieł Aleijadinho

Aleijadinho jest uważany za jednego z największych rzeźbiarzy i artystów w Brazylii, a wiele wspaniałych projektów architektonicznych w Ouro Preto to jego arcydzieła. Jego prace można znaleźć w całym mieście, zwłaszcza w kościołach. Rzeźbiarz Antônio Francisco Lisboa, Aleijadinho, był jednym z najważniejszych artystów Minas Gerais. Zmarł w 1814 roku i został uhonorowany w 1968 roku utworzeniem Muzeum Aleijadinho, poświęconego konserwacji i wystawianiu obiektów sztuki sakralnej.

Kościoły Ouro Preto

Ouro Preto ma ogromną liczbę kościołów, z których wiele jest misternie zaprojektowanych i mocno ozdobionych złotem. Podczas gorączki złota Portugalczycy próbowali wywieźć dużą część złota do rodziny królewskiej w Portugalii, z wyjątkiem złota używanego do ozdabiania zabytków religijnych. Miejscowi, nie chcąc, aby ich rodzime złoto opuszczało Brazylię, zbudowali kilka kościołów ozdobionych złotem, aby zachować swoje bogactwa w kraju.

Przykładem jest barokowa Bazylika Matriz Nossa Senhora do Pilar , którą zdobi ponad 400 kg złota i kościół São Francisco de Assis, zaprojektowany i ozdobiony przez Aleijadinho i jest uważany za jego arcydzieło.

Muzea Ouro Preto

Przy tak głębokiej i złożonej historii nie jest zaskakujące, że Ouro Preto ma kilka fascynujących muzeów. Wśród nich jest muzeum Casa Guignard poświęcone życiu Alberto da Veiga Guignarda, brazylijskiego malarza i projektanta XX wieku, Muzeum Farmacji zajmujące się medycyną stosowaną między XIX a XX wiekiem, muzeum Inconfidência opowiada historię nieudanej rewolucji niepodległości Brazylii w 1789 roku, a pełne wdzięku Museu do Oratório zawiera rekwizyty pokazujące religijność górników.

Karnawał Ouro Preto

Podczas gdy Rio de Janeiro i Salvador są znane na całym świecie z karnawału, wszyscy w Brazylii wiedzą, że w Ouro Preto to również niezapomniany karnawał . Dzięki dużej populacji studentów uniwersytetu w mieście Ouro Preto, podczas karnawału odbywają się całodzienne imprezy uliczne i nocne pokazy.

Kopalnie złota Ouro Preto

Chociaż źródła złota w Ouro Preto zostały dawno wyczerpane, nadal można odwiedzić kopalnię złota Minas de Passagem i wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, poznając jej historię. Uruchomiona w 1719 roku, dziś jest największą otwartą dla zwiedzających kopalnią złota na świecie. Położona w Marianie, małym miasteczku na obrzeżach Ouro Preto, jest wystarczająco blisko, aby odbyć tam jednodniową wycieczkę.

Park Narodowy Itacolomi

Znany z górzystych krajobrazów i niesamowitych widoków, Park Narodowy Itacolomi znajduje się na obrzeżach Ouro Preto i jest popularnym celem wycieczek pieszych. Turyści mogą cieszyć się różnorodną siecią szlaków i dziesiątkami wodospadów do odwiedzenia. Jedną z najtrudniejszych, ale satysfakcjonujących wędrówek jest szczyt Itacolomi, jeden z najwyższych punktów w okolicy.

Jak dojechać do Ouro Preto?

Najbliższe lotnisko znajduje się w Belo Horizonte. Bezpośrednio na lotnisku można wynająć taksówkę do Ouro Preto, jednak trzeba się liczyć z wydatkiem 200-350PLN. Dlatego o wiele lepiej dostać się autobusem (8PLN) na główny dworzec autobusowy w Belo Horizonte, a stamtąd pojechać innym autobusem do Ouro Preto. Autobus Confins-Belo Horizonte odjeżdża średnio co pół godziny, cena biletu to ok. 20PLN, a długość trasy to 1h50m.

Pogoda w Minas Gerais – kiedy jechać?

Cały rok jest korzystną porą na podróżowanie do regionu Minas Gerais w Brazylii. Temperatury są przyjemne, a opady są ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Minas Gerais wynosi 27°C w lutym a najniższa 22°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
26°C 27°C 26°C 24°C 23°C 22°C 23°C 25°C 27°C 27°C 26°C 26°C
106
mm
96
mm
116
mm
47
mm
26
mm
11
mm
4
mm
8
mm
32
mm
101
mm
126
mm
145
mm
MINAS GERAIS POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa