Karnawał w Rio

Tancerka na karnawale w Rio

Rio de Janeiro to magiczna energia, która emanuje od pięknych plaż, po nocne życie. Jednak najbardziej ekscytujące są cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia, brawa widzów i gości z całego świata, którzy przyjeżdżają w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie karnawału w Rio.
Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Rio Carnival przyciąga turystów z całego świata. Podniecenie rośnie wraz ze zbliżającym się czasem karnawału, a na ulicach przechadza się coraz więcej obcych. Czas zbliżającego się święta czuć już na długo przed. Tak, to bez wątpienia ulubione święto w Brazylii.

Miasto rozświetlone jest uśmiechami i energią mieszkańców. Wszędzie słychać muzykę Samby pochodzącą z dzielnic w całym mieście, a tłumy gromadzą się, by tańczyć i bawić się przez cały dzień, noc aż do następnego ranka. To wrodzony duch Cariocas i ich prawdziwa radość życia sprawiają, że Rio Carnival jest tak wspaniałym wydarzeniem rok po roku!

Jak to się wszystko zaczęło

Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia karnawału. Mówi się o pogańskim świętowaniu w starożytnym Rzymie. Kulki karnawałowe stały się popularne w Rio w XIX wieku dzięki legendarnym piłkom z hotelu Copacabana Palace i Teatru Miejskiego. Nieunikniony wpływ kultury afro-brazylijskiej w postaci samby zapoczątkował Paradę Samby w latach 30. XX wieku. To tygiel etniczny Rio sprawia, że ten festiwal jest inny niż jakikolwiek na świecie. Połączenie różnorodności kulturowej i brazylijskiego rytmu swingowego sprawia, że Karnawał w Rio jest tak wyjątkowy.

Program karnawału

Każda szkoła samby ma 80 minut na paradę wzdłuż Sambadrome. Karnawał w Rio rozpoczyna się w piątek ceremonią otwarcia, w której królem Momo zostaje burmistrz Rio. Wieczorem parada dla dzieci nadaje ton kolejnym czterem dniom zabawy połączonym z intensywnym pokazem tańca, teatru, sztuki i muzyki. W sobotę 15 szkół samby składające się na grupę Access Parade, walczy w zaciętej rywalizacji o miejsce w grupie specjalnej w następnym roku karnawału.

12 najbardziej elitarnych szkół samby w Rio de Janeiro tworzy specjalną grupę tańczącą podczas dwóch głównych parad w niedzielę i poniedziałek. Po 6 przemarszów każdego dnia.

Karnawał oglądany jest w telewizorach na całym świecie. Energia i duch świętowania wykraczają jednak poza jednowymiarowy widok z telewizora. Urzekają każdego widza i wciągąją go w podniecenie i ekstazę festiwalu.

Porta Bandeira

Porta Bandeira to ozdobiona cekinami i piórami chorągiew każdej szkoły samby. Na czele parady każdej szkoły idą pięknie ubrane kobiety. One mają za zadanie podbić nie tylko serca widzów (co nie jest zbyt trudne), ale także sędziów. Jako pierwsza paraduje ubrana w bardzo wyszukany kostium Mestre Sala. Jej zadaniem jest niesienie i czuwanie nad Porta Bandeira. Mestre Sala musi tańczyć i wchodzić w interakcje z zarówno z niesioną chorągwią, jak i publicznością. Nie może jednak pozwolić, by flaga którą trzyma, dotknęła jej ciała lub owinęła się wokół masztu. W ten sposób straciłaby punkty dla swojej trupy.

Szkoły Samby

Samba to gatunek muzyczny symbolizujący Brazylię. Na Sambadrome każda szkoła przedstawia własną historię o wspólnym temacie, od polityki po sztukę i sport. To, czego wszyscy oczekują od tancerzy, to wyjątkowa piosenka, kreatywne kostiumy i choreografia każdego zespołu. Każda szkoła Samby stara się być bardziej kreatywna niż jej konkurencja. Od lewitacji po latającego astronautę, Sambadrome jest zawsze pełne niespodzianek. Każdego roku szkoły wydają się coraz bardziej kreatywne, ponieważ bogata wyobraźnia pozwala na wymyślanie coraz to nowych spektakli.

Przygotowania

Podczas przygotowań do Karnawału próby techniczne odbywają się przez cały rok w szkołach samby, a na kilka tygodni przed odbywają się na Sambadrome. To wstęp do najbardziej ekstrawaganckiego, pięknego i seksownego spektaklu, na który cały świat czeka z zapartym tchem.

Każdy odwiedzający może zdobyć miejsce na paradzie samby jako uczestnik jednej ze szkół. Należy tylko zakupić jeden z kostiumów w danej szkole samby.

Jak dojechać/dolecieć do Rio?

Samolotem. Najtańsze bilety lotnicze można kupić na przylot w miesiącach od lutego po karnawale do maja i od sierpnia do listopada. Najtańsze bilety do Rio de Janeiro można okazyjnie kupić po ok. 2000PLN. Z Warszawy nie ma lotów bezpośrednich i trzeba lecieć przez jeden z europejskich portów lotniczych.

Lotnisko w Rio jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Brazylii. Dolecimy tu z Paryża, Rzymu, Londynu, Madrytu, Amsterdamu, Frankfurtu, Lizbony i Porto.

Pogoda w Rio de Janeiro – kiedy jechać?

Cały rok jest korzystny na podróż do regionu Rio de Janeiro w Brazylii temperatury są przyjemne, a opady ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Rio de Janeiro wynosi 30°C w styczniu a najniższa 23°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 30°C 28°C 27°C 24°C 23°C 23°C 24°C 26°C 27°C 27°C 29°C
82
mm
66
mm
66
mm
39
mm
25
mm
24
mm
20
mm
17
mm
28
mm
35
mm
64
mm
74
mm
RIO DE JANEIRO POGDOA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa