Chapada Dos Veadeiros

Krajobraz Chapada Dos Veadeiros

Park Narodowy Chapada Dos Veadeiros. Park znajduje się w stanie Goias, w Brazylii. Jego wiek szacowany jest na 1,8 miliarda lat, ale został odkryty i założony jako park narodowy dopiero w 1961 roku przez prezydenta Juscelino Kubitschecka. Ze względu na swoją piękną przyrodę park został wymieniony jako jeden z Światowych Zabytków Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO w 2001 roku. Park jest siedzibą niezliczonych gatunków flory i fauny, wodospadów i krajobrazów.

O Parku Narodowym Chapada Dos Veadeiros

Około XVIII wieku była to kwitnąca kopalnia złota. I był to czas, kiedy niewolnictwo było w rozkwicie. Jednakże, gdy kopalnie zaczęły zanikać, niektóre klany uciekły spod uścisku niewoli i przez lata utrzymywały swoją odrębną kulturę. Można tu znaleźć wiele z tych rodzimych i plemiennych społeczności, takich jak Quilombos czy Kalunga, które z myślą o zachowaniu swojego dziedzictwa, współpracują z turystami i dają im poczucie oryginalności.

NASA stwierdziła, że Chapada jest najjaśniejszym punktem Ziemi widzianym z kosmosu, ponieważ leży ona na podłożu z kwarcu krystalicznego i odbija się jak lustro. Miejscowi wierzą, że Chapada często gościła tutaj kosmitów.

Co robić w Parku Narodowym Chapada Dos Veadeiros

Piesze wycieczki i trekking

Park od zawsze stanowił centrum aktywności, takich jak trekkingi turystyka piesza. Z tak dużą różnorodnością wokół, park zapewnia cudowne wędrówki. Ale dla wszystkich, którzy proszą o więcej, istnieje wiele agencji, które w ciągu dnia zabierają chętnych na wędrówki, aby zapewnić zwiedzenie esencji parku.

Wodospady

W Parku Narodowym Chapada Dos Veadeiros wiele wodospadów ukazuje ich ewangeliczne piękno. Najbardziej znane z około 40 wodospadów są wodospady Almécegas, wodospady Raizama, wodospady São Bento, wodospady Andorinha i wodospady Segredo. Zazwyczaj wszystkie wodospady są zaznaczone na tablicach informacyjnych i można do nich w dosyć prosty sposób dotrzeć.

Jednym z najbardziej znanych wodospadów w parku jest wodospad Loquinhas, który został doceniony za najwyższe piękno. Dotarcie do niego będzie wyjątkową atrakcją dla tych, którzy mają dobrą orientację w terenie.

Jak dostać się do Parku Narodowego Chapada Dos Veadeiros

Nie ma bezpośrednich lotów do Alto Paraiso de Goias ani do São Jorze w pobliżu parku. Najlepszym sposobem, aby się tam dostać, jest lot do Brasilii, a stamtąd drogą lądową do jednego z dwóch wymienionych miast. Istnieją regularne codzienne loty ze wszystkich głównych miast Brazylii do Brasilii w przystępnych cenach. Z São Paulo i Rio de Janeiro lot trwa około godziny i 45 minut.

Alto Paraiso de Goias znajduje się około 230 kilometrów od Brasilii i możesz tam pojechać autobusem lub wynająć samochód. Własny 4x4 jest świetną opcją ponieważ i tak będziesz potrzebować samochodu, aby zwiedzić Chapada. Aby dostać się do São Jorge, musisz najpierw wsiąść do autobusu do Alto Paraiso de Goias, a następnie o 18:00 jechać jedynym codziennym autobusem. do São Jorge z głównego dworca autobusowego w Alto Paraiso.

Kiedy odwiedzić Chapada Dos Veadeiros

Będąc w sercu tropikalnej krainy, pogoda w Chapada Dos Veadeiros jest półpustynna, tropikalna i gorąca, dlatego zaleca się kremy z filtrem przeciwsłonecznym i kapelusze. Park jest zamknięty w czasie monsunów od grudnia do lutego. Pada prawie codziennie i nie zaleca się chodzenia w deszczu w pobliżu wodospadów, ponieważ może to być niebezpieczne. Najlepszy czas na marsz to okres od czerwca do lipca, ponieważ prawdopodobieństwo opadów jest niskie, a woda w wodospadach jeszcze jest obfita.

Pogoda w regionie Goiás

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Goiás w Brazylii jest okres od kwietnia do października. Temperatura jest przyjemna, a opady ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Goiás wynosi 32°C we wrześniu a najniższa 26°C w kwietniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
27°C 27°C 27°C 26°C 26°C 26°C 27°C 30°C 32°C 31°C 27°C 27°C
150
mm
155
mm
165
mm
74
mm
16
mm
10
mm
2
mm
4
mm
21
mm
130
mm
189
mm
168
mm
GOIAS POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa