TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Aparados da Serra

Aparados da Serra

Aparados da Serra jest skupiskiem największych kanionów w Brazylii. Niektóre wznoszą się na wysokość do 900 m. Kaniony zaczęły się tworzyć 130 milionów lat temu, kiedy podziemna eksplozja spowodowała silną erupcję lawy bazaltowej. Ostre krawędzie, które wytworzyły się z tego procesu, wydawały się być przycięte nożem, co dało nazwę Aparados da Serra. Dziś kaniony mają wyjątkową różnorodność biologiczną: atlantycki las deszczowy na dnie, las chmurowy na stromych skarpach i las araukarii na obrzeżach zwanych Campos de Cima da Serra. Kaniony znajdują się w parkach narodowych Aparados da Serra i Serra Geral, a krajobraz na stokach jest otwarty dla zwiedzających i stanowi główną atrakcję turystyczną parku narodowego Aparados da Serra. Zwiedzać można kaniony Itaimbezinho, Malacara i Fortaleza.

Jak dojechać do Aparados da Serra

Aby dostać się do PN, trzeba najpierw znaleźć lot do Porto Alegre. Na lotnisku najlepiej wynająć samochód i przejechać trasami BR-290 i BR-101 aż do skrzyżowania autostrady SC-450, a stamtąd do miasta Praia Grande w Santa Catarina u podnóża kanionów . Droga jest dobra. Po drodze, w Rio Grande do Sul, trzeba dwukrotnie przejechać przez pobór opłat. Opłaty za przejazd wynoszą 2x 12,60 BRL (w sumie 20 zł). Praia Grande znajduje się w odległości 245 km od Porto Alegre.

Co zobaczyć w Parku Narodowym Aparados da Serra

Kanion Itaimbezinho

Jedną z głównych atrakcji Parku Narodowego Aparados da Serra jest wędrówka na skraj słynnego Cânion Itaimbezinho. Itaimbezinho o długości 5,8 km i głębokości do 900 metrów jest pełne wodospadów. Jednak ze względu na dużą wysokość, wiele z tych wodospadów znika we mgle przed uderzeniem o ziemię.

Szlaki turystyczne

Trasa Trilha do Vértice ma około 500 metrów długości, znajduje się w pobliżu centrum dla zwiedzających i można ją przejść bez towarzystwa wykwalifikowanych przewodników. Pozwala obserwować nie tylko wodospad Andorinhas, ale także wierzchołek Cânion Itaimbezinho. Przejście trwa około godziny.

Z kolei trasa Cotovelo, z nieco ponad 3 km długości, przecinająca potoki i wytyczona na skraju kanionu, zapewnie zwiedzającym niezapomniany widok na całą okolicę. Trasa około 3 godzinna.

Dla tych, którzy chcą poznać Itaimbezinho głębiej, proponowana jest wędrówka przez skaliste koryto o długości około 8 km przebiegające przez zamkniętą dżunglę, niektóre studnie i wodospady. W niektórych miejscach konieczne jest przejście przez rzekę z jednego brzegu na drugi. Dostęp do tej konkretnej trasy znajduje się w dolnej części wejścia do parku w bramie Rio do Boi, około 12 km od Praia Grande. Trasa zajmuje około 6 godzin czasu.

Aparados da Serra – kiedy jechać

Park jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok, w godzinach od 8:00 do 17:00, od wtorku do niedzieli (otwarcie w poniedziałki, tylko gdy przypada święto narodowe, karnawał, święta Bożego Narodzenia lub Sylwester).

Cena biletu wynosi 14,00 BRL za osobę. Brazylijczycy mają zniżkę, płacą 7,00 BRL, a turyści poniżej 12 i powyżej 60 lat są zwolnieni.

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Rio Grande do Sul w Brazylii jest okres od stycznia do maja i od sierpnia do grudnia. Temperatury są przyjemne, a opadów jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura w Rio Grande do Sul wynosi 30°C w styczniu a najniższa 19°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 30°C 28°C 25°C 22°C 19°C 19°C 21°C 22°C 24°C 27°C 30°C
52
mm
48
mm
52
mm
27
mm
46
mm
55
mm
84
mm
65
mm
68
mm
74
mm
62
mm
57
mm
RIO GRANDE DO SUL POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa