Wzgórza Tswapong

Wzgórza Tswapong

Wzgórza Tswapong, wznoszące się na 400 m ponad otoczenie, umiejscowione są we wschodniej części Dystryktu Centralnego, w pobliżu miasta Palapye w Botswanie. Pasmo to rozciąga się na 70 km i jest szerokie na około 15 km. Skały Tswapong Hills powstały 1800 milionów lat temu w dużym basenie osadowym i zbudowane są z poziomych warstw piaskowca, kamienia żelaznego, konglomeratów zaokrąglonych, naniesionych przez wodę kamyków i kwarcytów. Pokrycie twardej i odpornej skały ochroniło wzgórza przed erozją.

Wzgórza mają zazwyczaj płaskie szczyty, a w wielu miejscach strome ściany z efektownymi pionowymi klifami. Wyrzeźbione tu głębokie wąwozy dają początek rzekom sezonowym, zasilanym naturalnymi źródłami wody deszczowej. Z tych źródeł wypływają strumienie tworzące wodospady z głębokimi basenami porośniętymi mchem. Liczne wodospady i malownicze klify wzdłuż skarpy wzgórza nadają temu obszarowi wyjątkową atrakcyjność.

Zachodnia krawędź pasma wzgórz skrywa pozostałości historycznej stolicy Ngwato ze słynną kapliczką zbudowaną pod przewodnictwem Khamy III w 1892 roku. Obszar ten był siedliskiem człowieka od wczesnej epoki kamienia do XIX wieku. Słynie przez to z ogromnego materiału archeologicznego, w tym malowideł naskalnych, miejsc wytopu żelaza i praktyk kulturowych, w szczególności niematerialnego dziedzictwa wioski Moremi.

Wzgórza są uważane za święte przez ludność Bapedi mieszkającą w pobliskich wioskach. Są one silnie związane z przodkami plemienia Bapedi i jako takie są świadectwem żywych tradycji i wierzeń, że przodkowie żyją na tym obszarze i kontrolują to, co dzieje się wokół. Wierzą w szczególności, że przodkowie wpływają na deszcz, płodność i zbiory. We wsi Moremi powstała nawet kapliczka, lokalnie znana jako Komana, potajemnie strzeżona przez starszyznę Komana, która komunikuje się bezpośrednio przodkami.

Jak dojechać do Tswapong Hills?

Aby się tu dostać potrzebny będzie własny samochód - transport publiczny praktycznie nie istnieje. Na południową stronę wzgórz Tswapong, należy jechać drogą A-1 na południe od Palapye przez 8 km, a następnie drogą A-141, skąd są znaki prowadzące do Old Palapye (Phalatswe). Za miejscowością Lecheng jest dobrze oznakowany zjazd.

Z kolei aby dostać się na północną stronę wzgórz Tswapong należy jechać 20 km na północ od Palapye wzdłuż A-1, a następnie drogą oznaczoną wieloma nazwami wiosek, w tym Tamasane i Kgagodi. Później trzeba kierować się znakami na Moremi. Wejście do wąwozu znajduje się około 3 km za wioską Moremi.

Kiedy jechać do Palapye?

Do Palapye w Botswanie można podróżować przez cały rok. Temperatury są przyjemne a opady niewielkie. Najwyższa średnia temperatura w Palapye wynosi 31°C w październiku a najniższa 21°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 30°C 29°C 26°C 24°C 21°C 21°C 25°C 30°C 31°C 31°C 31°C
71
mm
41
mm
30
mm
18
mm
3
mm
4
mm
1
mm
0
mm
3
mm
17
mm
41
mm
81
mm
PALAPYE POGODA
Miejsca i atrakcje w Botswanie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka