TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Wzgórza Tsodilo

Wzgórza Tsodilo

Tsodilo jest jednym z miejsc o największym nagromadzeniu sztuki naskalnej na świecie. Dlatego zostało nazwane „Luwrem pustyni”. Na obszarze zaledwie 10 km2 pustyni Kalahari zachowało się ponad 4500 rysunków. Archeologiczny zapis obszaru zawiera chronologiczny opis działalności człowieka i zmian środowiskowych na przestrzeni co najmniej 100 000 lat. Dziś lokalne społeczności w tym wrogim środowisku czczą Tsodilo jako miejsce kultu, do którego uczęszczają duchy przodków.

Wzgórza Tsodilo położone są w północno-zachodniej Botswanie, w pobliżu granicy z Namibią w sub-dystrykcie Okavango. To niewielki obszar masywnych formacji skalnych kwarcytu, które wznoszą się ze starożytnych wydm na wschodzie i suchego dna jeziora skamieniałego na zachodzie na pustyni Kalahari . Wzgórza zapewniają schronienie i inne potrzebne do życia ludziom zasoby od ponad 100 000 lat.

Badania archeologiczne zawierają opis działalności człowieka i zmian środowiskowych na tym obszarze na przestrzeni co najmniej 100 000 lat, choć nie w sposób ciągły.

W schronach i jaskiniach często znajdują się duże malowidła naskalne i chociaż nie są one dokładnie datowane, wydają się rozciągać od epoki kamienia do XIX wieku. Ta kombinacja zapewnia wgląd we wczesne etapy ludzkiego życia i pokazuje jak ludzie wchodzili w interakcje ze swoim środowiskiem zarówno w czasie, jak i przestrzeni.

Lokalne społeczności czczą Tsodilo jako miejsce kultu i dom dla duchów przodków. Jej oczka wodne i wzgórza są czczone jako święty krajobraz kulturowy przez społeczności Hambukushu i San.

Kilka faktów przyczyniło się do wyjątkowo dobrego stanu zachowania Tsodilo. Jego oddalenie, mała gęstość zaludnienia i wysoki stopień odporności na erozję skały kwarcytowej. Dlatego tak dobrze zachowane są dowody archeologiczne. Wszystkie wykopy są przeprowadzane zgodnie z prawem krajowym, a poprzednie wykopaliska zostały właściwie zasypane i pozostawiły nienaruszone do przyszłych badań.

Obiekt przyciąga coraz większą liczbę odwiedzających, co powoduje konieczność radzenia sobie z groźbą zwiększenia ilości śmieci. Ponadto przy zwiększonych ilościach wizyt, istnieją pojedyncze doniesienia o aktach wandalizmu i graffiti. Dlatego wprowadzono obowiązek zwiedzania tylko z przewodnikiem.

Jak dojechać do Wzgórz Tsodilo?

Najlepiej samochodem terenowym 4x4. Z Maun trzeba jechać główną drogą do Shakawe, 370 km. Zjazd z głównej drogi Maun / Shakawe znajduje się na południe od Sepupa i jest oznaczony drogowskazem do Muzeum Narodowego. Wzgórza Tsodilo znajdują się 40 km od Shakawe na wyjątkowo wyboistej drodze gruntowej. Przejazd tego odcinka może zająć nawet do 4 godzin.

Kiedy jechać do Shakawe?

Shakawe w Botswanie najlepiej odwiedzić w okresie od kwietnia do sierpnia. Temperatury wtedy są znośne, a opady nie występują. Najwyższa średnia temperatura w Shakawe wynosi 37°C w październiku a najniższa 25°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
31°C 30°C 30°C 29°C 28°C 25°C 25°C 30°C 35°C 37°C 34°C 31°C
104
mm
76
mm
52
mm
16
mm
1
mm
2
mm
0
mm
0
mm
1
mm
7
mm
42
mm
89
mm
SHAKAWE POGODA
Miejsca i atrakcje w Botswanie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka