Matsieng Footprints

Matsieng Footprints

Lokalna legenda głoszona przez ludy dzisiejszej południowo-wschodniej Botswany dotyczy wielkiego łowcy imieniem Matsieng. Niektóre wersje mówią, że był jednonogim olbrzymem, inne wersje mówią, że miał dwie nogi. Wszystkie wersje opisują jednak, jak pewnego dnia wynurzył się z wodopoju, a za nim podążały zwierzęta, a potem jego ludzie. Ruszył z nimi po mokrej glebie, aby zasiedlić okoliczne ziemie. Matsieng Footprints to petroglify - datowane na 3000 do 10000 lat temu – przedstawiające stopy, które Matsieng i jego świta pozostawili na miękkiej, nieuformowanej wczesnej ziemi, gdy wyłonili się z wodopoju.

Ślady znajdują się na płaskiej powierzchni piaskowca z kilkoma dużymi naturalnymi otworami, które działają jak doskonałe zbiorniki do zbierania wody deszczowej. Dlatego ludzie często odwiedzają to miejsce od tysiącleci, aby napełnić naczynia lub napoić zwierzęta. Z biegiem czasu na miękkim piaskowcu odkryto kolekcję około 170 rzeźb przedstawiających stopy ludzkie (zarówno gigantyczne, jak i mniejsze), a także stopy zwierząt (często kotów) i zwierząt kopytnych (takich jak żyrafy).

Wiele z tych śladów zostało zniszczonych przez ekspozycję na żywioły i regularne pojenie bydła, co zostało niedawno zabronione, gdyż miejsce to pozostaje ważnym punktem rytuałów, zwłaszcza do przeprowadzania ceremonii wywoływania deszczu.

Jak dostać się do Matsieng Footprints?

Matsieng Footprints znajduje się 30 minut jazdy od centrum Gaborone na północ od autostrady A1, około 10 km za miejscowością Rasesa. Nowy znak drogowy, zaraz za Rasesą, kieruje do Matsieng Footprints i aby tudojechać, trzeba przejechać niewielką odległość po polnych drogach.

Kiedy jechać do Gaborone?

Gaborone można odwiedzać przez cały rok. Temperatury sprzyjają a deszczu jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura w Gaborone wynosi 32°C w grudniu a najniższa 20°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
31°C 31°C 30°C 26°C 24°C 21°C 20°C 25°C 30°C 31°C 31°C 32°C
51
mm
24
mm
24
mm
15
mm
3
mm
2
mm
1
mm
0
mm
1
mm
17
mm
27
mm
38
mm
GABORONE POGODA
Miejsca i atrakcje w Botswanie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka