Centralny Rezerwat Dzikich Zwierząt Kalahari

Centralny Rezerwat Dzikich Zwierząt Kalahari

Centralny Rezerwat Dzikich Zwierząt Kalahari (CKGR) jest największym rezerwatem w Afryce Południowej i drugim co do wielkości rezerwatem dzikiej przyrody na świecie, obejmującym 52 800 km2.
Rezerwat Central Kalahari jest wyjątkowy, ponieważ został założony jako rezerwat dla Buszmenów, w sercu Kalahari, gdzie mogli żyć według tradycyjnego stylu życia łowiecko-zbierackiego, bez ingerencji i wpływów świata zewnętrznego.

Od dnia założenia do 1961 roku, rezerwat był zamknięty przez około 30 lat, aż w latach 80. i 90. XX wieku dopuszczono tu zarówno samodzielne, jak i zorganizowane wycieczki, choć w niewielkich, ściśle kontrolowanych ilościach.

Nic nie przygotuje Cię na ogrom tego rezerwatu, ani na jego dzikie, tajemnicze piękno. Odwiedzającym ciągle towarzyszy wrażenie niekończącej się przestrzeni i posiadania całego rezerwatu dla siebie. Wysokie do pasa złote trawy, przerywane karłowatymi drzewami i krzewami, wydają się rozciągać w nieskończoność. Nocą gwiazdy całkowicie dominują nad ziemią, a ich blask i bliskość są całkowicie zniewalające.

W czasie letnich deszczy i wkrótce po nich płaskie murawy północnej części rezerwatu roją się od dzikich zwierząt, które gromadzą się na najlepszych pastwiskach. Należą do nich duże stada antylop, także gnu, elanda i żyrafy. Oczywiście towarzyszą im również drapieżniki. Jest to również najbardziej uczęszczany obszar rezerwatu, z wieloma publicznymi kempingami i bliskością wschodniej Bramy Matswere. Pozostałe dwie bramy znajdują się całkowicie po drugiej stronie rezerwatu, w Xade i Tsau, gdzie dostępne są również publiczne kempingi.

Kalahari nie jest jednak polecane na safari dla początkujących. Dla tej grupy odbiorców polecany jest Park Narodowy Krugera w RPA, Park Narodowy Chobe lub Rezerwat Moremi w północnej Botswanie. Nie ze względów bezpieczeństwa a raczej z powodu odległości i niedogodności jakie czekają na odwiedzających.

Na safari można wybrać się samodzielnie, bez kierowcy i przewodnika. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa: zabrać ze sobą odpowiednio dużo zapasów pożywienia, wody i paliwa; nigdy nie opuszczać pojazdu poza wyznaczonymi miejscami, a na nawet tam zachowywać ostrożność.

Jak dojechać do Centralnego Rezerwatu Dzikich Zwierząt Kalahari?

Park znajduje się 250 km na południe od Maun. Jazda trwa około pięciu godzin. Park ma cztery wejścia. Większość turystów jadących do parku korzysta z Bramy Matswere, która znajduje się około 40 km na północ od popularnej Deception Valley. Po deszczu droga może być bardzo zła, a czas jazdy wydłuży się.

Dużo łatwiej jest polecieć wyczarterowanym samolotem do jednego z obozów w parku lub poza nim. Można też na lotnisku Maun (MUB) wynająć 4x4, aby pojechać do rezerwatu lub od razu wykupić safari 4x4, a kierowca-przewodnik odbierze Cię prosto z lotniska.

Kiedy jechać do Centralnego Rezerwatu Dzikich Zwierząt Kalahari?

Rezerwat podobnie jak inne Parki Narodowe z Botswanie służące turystom jako safari, najlepiej odwiedzić w porze deszczowej (listopad - marzec). Ogromne stada zwierząt roślinożernych, przyciągają wiele drapieżników. To jedne z nielicznych obszarów w Botswanie, które są bardziej interesujące w porze deszczowej. Liczba zwierzyny może być wtedy oszałamiająca.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 31°C 31°C 29°C 28°C 25°C 25°C 30°C 35°C 37°C 35°C 33°C
75
mm
67
mm
33
mm
12
mm
0
mm
4
mm
0
mm
0
mm
1
mm
5
mm
26
mm
64
mm
MAUN POGODA
Miejsca i atrakcje w Botswanie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka