Park Narodowy Sajama

Park Narodowy Sajama

Sajama to najstarszy park narodowy w Boliwii. Przedstawia cudowną andyjską scenerię ośnieżonych wulkanów, strzelistych gór, bulgoczących gorących źródeł, mokradeł zamieszkanych przez ptaki i rozległe dzikie równiny. Stanowi wzorową lokalizację zarówno dla fotografów, jak i poszukiwaczy przygód.
Park Narodowy Sajama, położony w południowo-zachodnim departamencie Oruro, graniczy z prowincją La Paz na północy i chilijskim Lauca National Park na zachodzie. Zajmując ekoregion Puna, wysokiego andyjskiego płaskowyżu położonego na wysokości 6.542 metrów nad poziomem morza, park jest również częścią wulkanicznego Cordillera Occidental, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Boliwii, Navajo Sajama.

Rozległe równiny altiplano zajmują powierzchnię 1002 kilometrów kwadratowych i są głównym miejscem wypasu stad wikunii, alpaki i lamy. Wiele endemicznych roślin i zwierząt rozwija się na zboczach Sajamy, dzięki czemu jej dalsza ochrona ma ogromne znaczenie zarówno dla społeczności lokalnych, jak i naukowych.

Park Narodowy Sajama, założony jako rezerwat przyrody w 1939 roku, od tysięcy lat jest domem dla ludu Aymara w Boliwii. Unikalne artefakty, stare miejsca pochówku, malowidła w jaskiniach, małe kościoły i tajemnicze linie składają się na nieziemski krajobraz, demonstrując niesamowity wpływ starożytnej kultury tubylczej na cały region.

Ze względu na uniwersalne znaczenie kulturowe i przyrodnicze Sajamy, w 2003 r. Park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynący z zachwycającej scenerii, bogatej flory i fauny, niesamowitych trekkingów i prehiszpańskich stanowisk archeologicznych, łatwo jest zrozumieć, dlaczego Park Narodowy Sajama jest jednym z klejnotów Boliwii.

Rośliny i przyroda

Bogaty w lamy, alpaki, wikunie, pancerniki, niedźwiedzie, koty andyjskie, pumy, kondory, strusie, różowe flamingi, łyski, kolibry i inne zwierzęta na dużych wysokościach, Park Narodowy Sajama jest wspaniałym miejscem do obserwacji przyrody.

Ozdobiony andyjskimi mokradłami, błękitnymi lagunami i bulgoczącymi gorącymi źródłami, najbardziej charakterystyczną cechą parku jest unikalny las wznoszący się na zboczu góry Sajama.

Las Queñoa, uważany za jeden z najwyższych lasów świata, składa się z 3-metrowych krzewów, które dostosowały się do stromych wzniesień i surowego klimatu Andów. Uprawiane prawie wyłącznie na tym obszarze, jedyne w swoim rodzaju drzewa były czynnikiem przyczyniającym się do uznania Sajamy za rezerwat przyrody.

Miejscowi ludzie

Ludność Parku Narodowego Sajama składa się z małych społeczności Aymaran, które od tysiącleci żyją w surowym regionie.

Szacuje się, że ponad 300 rdzennych rodzin mieszka w obrębie zlewni parku, pracując na ziemi od zawsze. Większość czasu spędza na hodowaniu zwierząt gospodarskich, wykorzystywaniu wełny lam i alpak do przędzenia tkanin i tkania pięknych, tradycyjnych strojów. Gotowe produkty są następnie przekazywane przez pokolenia jako dziedziczone bogactwo. Praktyka rolnictwa jest ograniczona w społecznościach ze względu na surowy klimat Altiplano, więc uprawa komosy ryżowej i ziemniaków jest przeznaczona wyłącznie do konsumpcji własnej.

Podczas gdy większość rdzennych społeczności Sajamy nadal praktykuje starożytne zwyczaje i tradycje, coraz częściej Aymaras łączy tradycyjny styl życia z nowoczesnymi technologiami. Dzisiaj niektórzy z lokalnych mieszkańców zarabiają na rosnącej eko-turystyce Sajamy, a także na małych przedsięwzięciach handlowych, takich jak rękodzieło i tkactwo Mieszkając w otoczeniu, od którego tak bardzo zależą, mieszkańcy Aymary współpracują z urzędnikami służb parku, nie tylko w celu poprawy warunków życia, ale także zapewnienia zrównoważonej przyszłości, pomagając chronić wrażliwe środowisko, w którym żyją.

Co można tu robić

- Kąpać się w naturalnych gorących źródłach
- Wstać o świcie, aby odwiedzić gejzery Walla Keristo
- Pójść obserwować ptaki na rzece Lauca
- Wybrać się na 2-dniową wycieczkę do Lago de Alturas
- Wejść na wulkan Nevado Sajama
- Zobaczyć tajemnicze linie Sajama
- Przechadzać się po hiszpańskich stanowiskach archeologicznych
- Fotografować dziką przyrodę w Lago Huanakota
- Obserwować fascynujące dzieła sztuki w „Andyjskiej Sykstyńskiej Kaplicy”, pięknym kościele położonym w kolonialnym mieście Curahuara de Carangas
- Odkrywać malowidła jaskiniowe Tomarapi
- Integrować się z mieszkańcami i poznać sposób życia Aymara

Wycieczki

Chociaż zdecydowanie można zwiedzać Park Narodowy Sajama na własną rękę, zaleca się, aby zarezerwować wycieczkę nie tylko dla wygody, ale w celu uzyskania jak najlepszego doświadczenia. Istnieje wiele biur podróży obsługujących park narodowy oferujących różne programy w różnych okresach czasu.

Średni koszt dobrej jakości 2-dniowej wycieczki wynosi około 200 USD na osobę, co zazwyczaj obejmuje: doświadczonego przewodnika lokalnego, zakwaterowanie w domkach lub namiotach, posiłki i napoje (woda / soki), wycieczki z przewodnikiem, prywatny transport do i z Parku Narodowego Sajama

Większość wycieczek obejmuje opcję all inclusive i może być opłacona z góry kartą kredytową. Można je zarezerwować z wyprzedzeniem za pośrednictwem poczty elektronicznej lub bezpośrednio w La Paz lub w mieście Sajama. Jeśli to możliwe, najlepiej zorganizować grupę 4 lub więcej osób podróżujących, ponieważ ceny stają się znacznie tańsze, im więcej osób uczestniczy w wycieczce.

Wskazówki podróżnicze

- Park Narodowy Sajama położony jest na wysokości ponad 4000 metrów, dlatego zaleca się spędzić dzień lub dwa na aklimatyzacji przed podjęciem intensywnej aktywności
- Ze względu na surowy klimat, ważne jest, aby zabrać ubrania, które można nałożyć, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, krem do opalania
- Po przybyciu do wioski Sajama wszyscy podróżni muszą zarejestrować się w biurze parku (SERNAP), czynnym codziennie od 8:00 do 12:00 i od 14:30 do 19:00
- Najbliższy bankomat w Sajama znajduje się w Patacamaya, więc trzeba pamiętać, aby zabrać ze sobą gotówkę.

Pogoda

Na wysokościach od 4200 do 6542 metrów warunki klimatyczne w Parku Narodowym Sajama są półpustynne i zimne.

Podczas gdy temperatura w parku może być dość ciepła przez cały dzień, wieczory mogą stać się wyjątkowo chłodne, spadając poniżej 0°C w nocy. Park cieszy się średnią roczną temperaturą 10°C, niską zimową –30 ° C i wysoką dzienną 22°C latem. Mróz występuje przez cały rok, a latem trwa pora deszczowa (od grudnia do marca).

Średnie roczne opady wynoszą 300 mm, a styczeń jest najbardziej mokrym miesiącem. Ze względu na suchy klimat parku i brak zachmurzenia można bez przeszkód podziwiać widoki wysokich szczytów górskich Sajamy przez cały rok. Niestety, surowy klimat nie sprzyja bardzo wydajnemu rolnictwu.

Najlepszą porą na zwiedzanie Parku Narodowego Sajama jest pora sucha (kwiecień - listopad). Mimo chłodniejszej pogody jest to czas, kiedy drogi i szlaki są mniej muliste. Dla osób podróżujących między grudniem a marcem należy pamiętać, że atrakcje turystyczne mogą być ograniczone ze względu na obfite opady deszczu.

Miejsca i atrakcje w Boliwii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia