Park Narodowy Kaa Iya

Jaguar w PN Kaa Iya

Kaa Iya znajduje się w południowo-wschodnim sektorze Santa Cruz, daleko od utartych szlaków. Jest to Park Narodowy znany nie tylko ze względu na populację dużych kotów i największy chroniony suchy las na świecie, ale również dlatego, że jest jedynym parkiem w ustanowionych obu Amerykach przez rdzenną ludność. Zajmując powierzchnię 34 411,15 kilometrów kwadratowych, Kaa Iya jest największym parkiem narodowym w Boliwii i jednym z największych w całej Ameryce Południowej.

Najbardziej zachowana część Gran Chaco (gorący, półpustynny region, który stanowi drugi co do wielkości obszar leśny na Ziemi), Kaa Iya pozostaje jednym z najlepszych miejsc w Boliwii, by zobaczyć swobodnie wędrujące jaguary, tapiry i pumy.

Jedną z unikalnych cech Kaa Iya jest to, że został on założony przez rdzenne społeczności zamieszkujące okoliczne tereny parku. Aby zabezpieczyć największy na świecie pozostały obszar suchego lasu Chaco przed polowaniami, górnictwem i wylesianiem, Izoceño Guaraní, Ayoreode i społeczności Chiquitano wprowadziły w życie ochronę oddolną, ściśle współpracując z Towarzystwem Ochrony Przyrody w celu ustanowienia obszaru chronionego.

Dzięki rozważnemu planowaniu 21 września 1995 r. rdzenni mieszkańcy tego regionu byli w stanie przekonać rząd Boliwii do wsparcia ich projektu. Dziś cenny obszar Kaa Iya jest klasyfikowany zarówno jako Park Narodowy, jak i Obszar Zarządzania Naturalnego.

Kaa Iya jest wspaniałym miejscem dla poszukiwaczy przygód i entuzjastów dzikiej przyrody. Jest on nie tylko sławny ze względu na różnorodność ekologiczną, ale także ze względu na zdolność do pokazania silnych, ale kruchych relacji między człowiekiem a naturą.

Rośliny i przyroda

Ze względu na oddalenie od świata zewnętrznego Kaa Iya prezentuje miłośnikom przyrody najlepszą okazję w Boliwii do obejrzenia wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

Park narodowy, w którym żyje co najmniej 65 gatunków małych ssaków i 59 gatunków dużych ssaków, zawiera jedną z największych różnorodności ssaków w Ameryce Południowej. Do rzadkich zwierząt przebywających w suchych lasach Kaa Iyi należą czarne małpy, wyjce, gigantyczne pancerniki, wilki grzywiaste, pumy, tapiry, węże, oceloty i imponujące 301 gatunków ptaków. Obfitujący w dziką przyrodę, Kaa Iya jest również jednym z niewielu miejsc na świecie, które chronią duże kotowate, kapibarę i guanaki Chacoan, których w Boliwii jest tylko 140.

Najbardziej popularny ze wszystkich ssaków jest jednak nieuchwytny jaguar. Szacuje się, że w parku zarejestrowano ich około 1000, co czyni to miejsce jednym z najlepszych na kontynencie amerykańskim, aby zobaczyć jaguara wędrującego swobodnie na wolności.

Roślinność Parku Narodowego Kaa Iya jest zdominowana przez największy tropikalny obszar leśny na świecie. W parku zarejestrowano 880 gatunków roślin naczyniowych i 28 gatunków roślin przetrwalnikowych oraz około 1500 gatunków roślin wyższych. Niektóre z najważniejszych gatunków rosnących w Kaa Iya to jedwabne drzewo nici, czarny soto, fioletowy guayacán i palma woskowa.

Różnorodność biologiczną Kaa Iya można przypisać zmiennym warunkom klimatycznym i glebowym regionów, a także brakowi zaopatrzenia w wodę. Ze względu na suche środowisko wiele zwierząt koncentruje się w pobliżu źródeł wody, co sprawia, że stawy są jednym z najlepszych miejsc w parku, aby zobaczyć dziką przyrodę.

Wycieczki po parku

Zgodnie z prawem turyści mogą wchodzić do Parku Narodowego Kaa Iya tylko z certyfikowanym przewodnikiem. Istnieje kilka biur podróży obsługujących park narodowy oferujących różne programy na różne okresy czasu. Średni koszt 3-dniowej wycieczki wynosi od 300 do 700 USD na osobę i zazwyczaj obejmuje: lokalnego przewodnika, zakwaterowanie w namiocie, posiłki i wodę, wędrówki i nocne safari, opłaty za wstęp, prywatny transport między Santa Cruz - Parkiem Narodowym Kaa Iya - Santa Cruz.

Jak dojechać do PN Kaa Iya?

Podróżując samochodem jedyną drogą do Parku Narodowego Kaa Iya jest droga Santa Cruz-Bajo Izoso-Camiri do małego miasteczka San Jose de Chiquitos. Podróż trwa około 3,5 godziny i kończy się 150 kilometrów na północ od samego parku. Z San Jose de Chiquitos do Kaa Iya można dotrzeć ścieżkami dla bydła samochodem 4×4.

Wiele wycieczek rozpoczynających się w Santa Cruz prowadzi do Kaa Iya przez obóz polowy Tucavaca, położony w północno-zachodniej części parku, 85 kilometrów na południe od San Jose de Chiquitos. 265-kilometrowy odcinek drogi z Santa Cruz do San Jose de Chiquitos jest asfaltowany, podczas gdy pozostałe 3 godziny jazdy do Tucavaca to droga gruntowa.

Z Santa Cruz do San José de Chiquitos można również dotrzeć autobusem (1 kurs dziennie) i pociągiem (3 kursy tygodniowo).

Pogoda w PN Kaa Iya

Mimo że jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów w całej Ameryce Południowej, niektóre miejsca Kaa Iya są niezdatne do zamieszkania z powodu braku opadów.

Na wysokościach od 100 do 389 metrów nad poziomem morza, gorący region suchy otrzymuje mniej niż 500 milimetrów deszczu każdego roku. Większość opadów jest skoncentrowana między lutym a marcem, a jego intensywność waha się od północy na południe.

Temperatury wewnątrz parku wynoszą powyżej 32 stopni Celsjusza, spadając gwałtownie w porze suchej z powodu wpływu zimnych frontów z południa.

Co ciekawe, ssaki żyjące w Kaa Iya nauczyły się rezygnować z wody na wiele miesięcy, spożywając wszystko, od soku z kaktusa, po wodę w ofierze. Na przykład kochająca wodę kapibara z powodzeniem przystosowała się do suchych zarośli leśnych, rozwijając się pomimo braku opadów w okolicy.

Pogoda w regionie Santa Cruz – kiedy jechać?

Cały rok jest dobrą porą na podróżowanie do regionu Santa Cruz w Boliwii. Temperatury są przyjemne i jest mało opadów. Najwyższa średnia temperatura w Santa Cruz wynosi 31°C we wrześniu a najniższa 23°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 29°C 29°C 28°C 25°C 23°C 24°C 28°C 31°C 31°C 31°C 30°C
86
mm
76
mm
63
mm
34
mm
34
mm
23
mm
16
mm
13
mm
19
mm
54
mm
74
mm
84
mm
SANTA CRUZ POGODA
Miejsca i atrakcje w Boliwii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia