Wioska Ganvie

Wioska Ganvie

Ganvie to największa wioska jeziorna w Afryce, licząca około 20 000 osób, która stoi na palach na środku jeziora Nokoue. Założyciele wioski uciekając przed wojownikami Fon, postawili pierwsze budynki na palach, a w ciągu około 500 lat, Ganvie rozwinęła własną kulturę i styl życia na jeziorze. Chwiejące się domy, kościoły i inne budowle tworzą wioskę, która stała się magnesem turystycznym.

W epoce kolonialnej tubylcy tworzyli społeczności głęboko w buszu, by uciec od portugalskich handlarzy niewolnikami. Połączenie gęstej roślinności, rozlewisk oraz niebezpiecznych zwierząt i chorób oddzieliło te społeczeństwa od handlarzy niewolnikami.

Jednak potężne plemię Fon z Afryki Zachodniej polowało na nich i sprzedawało Portugalczykom wyłapanych w lesie tubylców. Ludzie ci nie mieli większych szans na obronę, ale praktyka religijna Fon zabraniała im atakowania ludzi zamieszkujących wodę.

Tak więc niewielka grupa ludzi zamieszkujących obszary dzisiejszej Kotonu, skorzystała ze sposobności, aby uniknąć schwytania przez wojowników Fon, kładąc podwaliny pod wioskę Ganvie. Swoje domostwa zaczęli budować na wodzie.

Dziś szkoła to jedyny z 3000 budynków Ganvie, który istnieje na lądzie, chociaż również na lądzie rozpoczęto budowę cmentarza. Mieszkańcy Ganvie podróżują prawie wyłącznie łodziami. Posiadają jedynie kilka udomowionych zwierząt lądowych, które utrzymują, żywiąc je trawą wyrastającą z wody. Bez zapasów udomowionych zwierząt, stworzyli skomplikowaną sieć podwodnych ogrodzeń, aby hodować różne populacje ryb.

Jak dojechać do Ganvie

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Ganvie jest wypłynięcie łodzią z hotelu du Lac w Kotonu. Podróż trwa około 50 minut, co pozwala spędzić około pół dnia we wsi. Podobne wycieczki można kupić także a Abomey. Koszt wycieczki to 500 CFA.

Ganvie - kiedy jechać?

Wioskę Ganvie w Beninie można odwiedzać cały rok. Pogoda jest zawsze przyjemna i jest ciepło. Opadów cały rok jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura wynosi 32°C w styczniu, a najniższa 28°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 32°C 32°C 32°C 31°C 30°C 28°C 28°C 29°C 30°C 31°C 32°C
19
mm
28
mm
26
mm
26
mm
44
mm
76
mm
55
mm
28
mm
51
mm
44
mm
44
mm
17
mm
GANVIE POGODA
Miejsca i atrakcje w Beninie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Benin