Świątynia Pytonów

Świątynia Pytonów

Świątynia Pytonów to miejsce historycznej i współczesnej symboliki i duchowych praktyk w Ouidah w Beninie. Węże są głównym totemem wyznawców Vodun, religii praktykowanej przez grupy ludzi w krajach Afryki Zachodniej i Środkowej, takich jak Ghana, Togo i Benin.
Vodun stał się nieco powszechny w południowych regionach Nowego Świata w wyniku afrykańskiej diaspory. Stało się inspiracją dla innych religii, takich jak Louisiana Voodoo i Haitian Vodou . Węże są ważnymi symbolami religijnymi i są bardzo szanowane. Zgodnie z teologią tęczowy wąż o imieniu Dan jest ważnym bóstwem, które służy jako pośrednik między żywymi a duchami.

Węże odgrywają dużą rolę w duchowości Ouidah. Według miejscowej legendy król Ouidah schronił się w lesie przed tymi, którzy chcieli go zabić podczas wojny w XVIII wieku. Kiedy się ukrywał, z lasu wyłoniły się pytony, które uniemożliwiły schwytanie go. Dla upamiętnienia ich roli, nakazał wykonanie trzech pomników.

Świątynia Pytonów w Ouidah to betonowy budynek zwieńczony glinianym dachem. Wewnątrz znajduje się dół wypełniony dziesiątkami węży z gatunku znanego jako pyton królewski (znany ze swojej uległości), które albo skradają się, albo zaplątują razem. Szacunkowo jest to dom dla sześćdziesięciu węży.

Węże nie są karmione, chociaż wypuszczane są mniej więcej raz w tygodniu, aby polować na kurczaki i myszy. Od czasu do czasu trafiają do lokalnych domów, gdzie przed powrotem do świątyni traktowani są jak zwykli goście. Są nieszkodliwe i odwiedzający mogą je trzymać. Za dodatkową opłatą można nawet zrobić zdjęcia ze pełzającymi gwiazdami.

Jak dojechać do Ouidah

Ouidah oddalone jest od Kotonu o 40km. Nie istnieje pomiędzy miastami transport publiczny, ale przy cenach taksówek obowiązujących w Beninie, cena za kurs powinna wynieść ok. 1zł.

Ouidah - kiedy jechać?

Ouidah w Beninie można odwiedzać cały rok. Pogoda jest zawsze przyjemna i jest ciepło. Opadów cały rok jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura wynosi 32°C w styczniu, a najniższa 28°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 32°C 32°C 32°C 31°C 30°C 28°C 28°C 29°C 30°C 31°C 32°C
19
mm
28
mm
26
mm
27
mm
44
mm
76
mm
55
mm
28
mm
51
mm
44
mm
44
mm
17
mm
COTONOU POGODA
Miejsca i atrakcje w Beninie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Benin