Rynek Dantokpa

Rynek Dantokpa

Rynek Dantokpa (Grand Marché de Dantokpa), lub po prostu Tokpa, jest największym rynkiem na świeżym powietrzu w Afryce Zachodniej. Znajduje się w Kotonu. Jest to jeden z najważniejszych obszarów sprzedaży detalicznej w Beninie, obejmujący ponad 20 hektarów. To miejsce jest również ważne z ekonomicznego punktu widzenia dla kraju, z odnotowanym obrotem handlowym wynoszącym ponad miliard franków CFA dziennie. Pozornie niekończące się Grand Marché du Dantokpa to pulsujące serce Kotonu. Graniczy z laguną i bulwarem St Michel.

Wszystko co dostępne pod słońcem można kupić w tym labiryncie ścieżek, od ryb po mydło. Od plastikowych sandałów po kozy. Pirackie płyty DVD, a nawet zapasowe części samochodowe. Tradycyjne potrawy, batik i holenderskie tkaniny. Można tu znaleźć dosłownie wszystko. Na północnym krańcu wielkiego rynku znajduje się sekcja fetyszów. Tam sprzedaje się wszystko związane z kultem voodoo. Różne dmiany kory i suszonych roślin (obie stosowane w tradycyjnej medycynie), suszone części zwierząt, w szczególności skóry, głowy i kopyta. Pojawiają się też żywe szczury i ryby oraz ręcznie rzeźbione drewno.

Jak dojechać do Kotonu

Lotnisko Cadjehoun to główne lotnisko w Beninie. Znajduje się bardzo blisko centrum miasta w dzielnicy Haie Vive. Regularnie obsługuje połączenia z wielu afrykańskich stolic, zwłaszcza francuskojęzycznych, a także połączenia z Brukselą, Paryżem i Stambułem. Loty z Polski najlepiej realizować przez Paryż. Koszty połączeń z reguły przekraczają 3 tysiące złotych.

Cotonou - kiedy jechać?

Cotonou w Beninie można odwiedzać cały rok. Pogoda jest zawsze przyjemna i jest ciepło. Opadów cały rok jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura wynosi 32°C w styczniu, a najniższa 28°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 32°C 32°C 32°C 31°C 30°C 28°C 28°C 29°C 30°C 31°C 32°C
19
mm
28
mm
26
mm
27
mm
44
mm
76
mm
55
mm
28
mm
51
mm
44
mm
44
mm
17
mm
COTONOU POGODA
Miejsca i atrakcje w Beninie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Benin