Kotonu (Cotonou)

 Cotonou - Kotonu

W języku Fon słowo „cotonou” oznacza „ujście rzeki śmierci”. Obszar ten został zasiedlony jako wioska rybacka w czasach Królestwa Dahomej. Francuzi otrzymali pozwolenie na budowę punktu handlowego, dopóki nie otrzymali całego regionu w 1868 roku. Miasto służyło im do obrony przed Brytyjczykami podczas podbojów.
Kotonu stało się największym miastem w kraju i chociaż stolica znajduje się w Porto-Novo, Kotonu nadal jest ośrodkiem gospodarczym i populacyjnym kraju. Przyciąga także wiele instytucji rządowych i ambasad. Prowadzi to do sytuacji, w której miasto jest określane jako de facto stolica Beninu.

Kotonu jest dalekie od atrakcyjnego miasta, jest tu jednak kilka rzeczy wartych zobaczenia. Dla tych, którzy wolą spacerować bez celu, najciekawsze sceny prawdopodobnie pojawią się w dzielnicy Zongo, ruchliwej muzułmańskiej dzielnicy miasta, skupionej wokół ogromnego głównego meczetu Kotonu, centrum ulicznej aktywności. Wędrować po plaży można wyłącznie w dzień, bo nocą to miejsce przestępstw. Za to obszary w pobliżu centrum Kotonu są spokojne, z kilkoma prywatnymi plażami skierowanymi do ekskluzywnych klientów.

Atrakcje Kotonu

Katedra w Kotonu (Notre Dame des Apotres)

Znajduje się w pobliżu mostu Ancien Pont. Znana jest z charakterystycznej architektury płytek w kolorze burgundowo-białych pasków. Katedra jest siedzibą rzymskokatolickiej archidiecezji Kotonu.

Fondacja Zinzou

Prowadzona przez jedną z pierwszych rodzin Beninu Fundacja Zinsou jest poświęcona pokazywaniu sztuki współczesnej w Beninie i zapewnianiu dzieciom edukacji artystycznej. W ich głównej galerii Cotonou odbywają się rotacyjne wystawy i jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce, aby rzucić okiem na współczesną sztukę benińską, chociaż fundacja wystawia również światowej sławy artystów, aby umożliwić benińską publiczność obejrzenie tych prac osobiście. Instytucja godna każdego miasta, ale bardzo potrzebna w Kotonu.

Grande Mosquée de Zongo

Największy meczet i w całym Beninie. To centrum wszystkich muzułmańskich społeczności Kotonu. Zongo to słowo oznaczające „obcokrajowca”, co daje wyobrażenie o panafrykańskim pochodzeniu.

Place de la Bulgarie

Dziwaczny anachronizm zimnej wojny. Rondo, na którym znajduje się większy niż oryginalnie posąg pierwszego przywódcy komunistycznego Bułgarii, Georgi Dimitrova. W mieście znajdował się także pomnik Lenina, ale został zburzony, gdy Benin zaprzestał starań o zostanie narodem komunistycznym.

Place des Martyrs

Plac Męczenników to duży, zbudowany w Korei Północnej pomnik tych, którzy zginęli w obronie przed kolonializmem. Przyciąga artystów, food trucki i okazjonalne koncerty publiczne.

Etoile Rouge (czerwona gwiazda)

To skrzyżowanie Rue 400, Rue 560 i Ave de la Victoire. Rondo, które jest kolejnym hołdem dla komunistycznej przeszłości Beninu w kształcie dużej czerwonej gwiazdy. Najlepiej zobaczyć je w trakcie lotu samolotem podczas przylotu lub wylotu z Kotonu.

Jak dojechać do Kotonu

Lotnisko Cadjehoun to główne lotnisko w Beninie. Znajduje się bardzo blisko centrum miasta w dzielnicy Haie Vive. Regularnie obsługuje połączenia z wielu afrykańskich stolic, zwłaszcza francuskojęzycznych, a także połączenia z Brukselą, Paryżem i Stambułem. Loty z Polski najlepiej realizować przez Paryż. Koszty połączeń z reguły przekraczają 3 tysiące złotych.

Cotonou - kiedy jechać?

Cotonou w Beninie można odwiedzać cały rok. Pogoda jest zawsze przyjemna i jest ciepło. Opadów cały rok jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura wynosi 32°C w styczniu, a najniższa 28°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 32°C 32°C 32°C 31°C 30°C 28°C 28°C 29°C 30°C 31°C 32°C
19
mm
28
mm
26
mm
27
mm
44
mm
76
mm
55
mm
28
mm
51
mm
44
mm
44
mm
17
mm
COTONOU POGODA
Miejsca i atrakcje w Beninie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Benin