Bahamy

Bahamy Bahamy znane oficjalnie jako Wspólnota Bahamów, to państwo archipelagowe w archipelagu Lucayan. Składa się z ponad 700 wysp i wysepek na Oceanie Atlantyckim i znajduje się na północ od Kuby i Hispanioli (Haiti i Dominikana), na północny zachód od Wysp Turks i Caicos, na południowy wschód od stanu Floryda w USA, oraz na wschód od archipelagu Florida Keys. Stolicą jest Nassau na wyspie New Providence. Oznaczenie "Bahamy" może odnosić się do kraju lub do większej wyspy, którą dzieli z Wyspami Turks i Caicos.

 Bahamy są miejscem pierwszego lądowania Kolumba w Nowym Świecie w 1492 roku. W tym czasie wyspy były zamieszkane przez Lucayan, oddział ludu Taino mówiącego w Arawakan. Chociaż Hiszpanie nigdy nie skolonizowali Bahamów, wysłali tubylczych Lucayans na niewolnictwo do Hispanioli. Wyspy były w większości opustoszałe od 1513 r. Do 1648 r., kiedy to angielscy koloniści z Bermudów osiedlili się na wyspie Eleuthera.

Bahamy stały się kolonią brytyjską w 1718 r., kiedy Brytyjczycy zajęli się piractwem. Po amerykańskiej wojnie o niepodległość, Korona przesiedliła tysiące amerykańskich lojalistów na Bahamy. Przywieźli oni ze sobą swoich niewolników i założyli plantacje na tych ziemiach. Afrykanie stanowili większość populacji z tego okresu. Handel niewolnikami został zniesiony przez Brytyjczyków w 1807 roku a niewolnictwo na Bahamach zostało zniesione w 1834 r. Bahamy stały się rajem dla uwolnionych afrykańskich niewolników. Dziś Afro-Bahamians stanowią prawie 90% populacji.

Bahamy stały się niepodległym krajem w 1973 roku, Pod względem produktu krajowego brutto na mieszkańca, Bahamy są jednym z najbogatszych krajów w obu Amerykach (po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie), z gospodarką opartą na turystyce i finansach.

Klimat na Bahamach jest tropikalny. Niska szerokość geograficzna, ciepły tropikalny strumień Gulf Stream i niska elewacja nadają Bahamom ciepły i pozbawiony zimy klimat. W związku z tym na Bahamach nigdy nie było mrozu, chociaż co kilka dziesięcioleci niskie temperatury mogą spaść poniżej 10°C, gdy ostry zimny wybuch nadciąga z kontynentu północnoamerykańskiego. Różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym miesiącem na większości wysp Bahama wynosi tylko 8°C. Podobnie jak w większości tropikalnych klimatów, sezonowe opady podążają za słońcem, a lato jest najwilgotniejszą porą roku. Bahamy są często słoneczne i suche przez długi czas i średnio występuje tu ponad 3000 godzin lub 340 dni słonecznych rocznie. Tropikalne burze i huragany mogą czasami wpływać na Bahamy. W 1992 r. Huragan Andrew przeszedł przez północne części wysp, a huragan Floyd w 1999 r. Minął wschodnią część wyspy.

Bahamy opierają się na turystyce. Turystyka jako przemysł nie tylko stanowi ponad 60% PKB Bahamów, ale zapewnia miejsca pracy dla ponad połowy siły roboczej kraju. Bahamy przyciągnęły w 2012 roku 5,8 miliona turystów, z których ponad 70% było wycieczkowiczami.

Kiedy miłośnicy plaży marzą o idealnym odcinku piasku pudrowego, ocienionego przez morza w subtelnych odcieniach błękitu, prawdopodobnie marzą o Bahamach. Kiedyś raj dla piratów i lojalistów, teraz plac zabaw dla bogatych i sławnych oraz każdego, kto lubi światowej klasy wędkarstwo, pływanie łódką, nurkowanie, snurkering i żeglarstwo.

Nassau, stolica kraju, na wyspie New Providence, przyciąga najwięcej turystów. Ten tętniący życiem port wycieczkowy to mieszanka mega kurortów, sklepów, restauracji i kompleksów rozrywkowych. Inne wyspy, zwane pieszczotliwie Wyspami Zewnętrznymi, łączą się w grupy, a każda z nich ma swój odrębny charakter i urok. Jednak wszystkie oferują jedne z najlepszych wód na świecie do żeglowania. Te spokojne wyspy są usiane sennymi wioskami rybackimi i zacisznymi plażami, a rozkwitające rafy koralowe otaczają wiele z ich brzegów. Pozostałe wyspy oferują coś dla wymagających turystów. Od wielkich łowisk Bimini i różowych piaszczystych plaż na Harbour Island, do połowu kości. Ci, którzy odwiedzają Bahamy w Nowy Rok nie zapomną pulsujących bębnów i kalejdoskopowych strojów Junkanoo, podczas najpopularniejszego festiwalu w kraju.

Atrakcje turystyczne Bahamów

Atlantis Paradise Island

Ten zachwycający, łososiowo-różowy ośrodek, który dominuje na wyspie Paradise Island, przywołuje legendę o Atlantydzie. Jest to luksusowy hotel, kompleks rozrywkowy, akwarium i park wodny. Gościom hotelu przysługuje bezpłatny wstęp do popularnego parku wodnego Aquaventure o powierzchni 141 akrów, malowniczego krajobrazu wypełnionego szybkimi zjeżdżalniami, ponad 20 basenów i długiej trasy Lazy River Ride. W środowisku morskim rekiny młotowate i mieczniki pływają przez lśniące baseny na wolnym powietrzu. Na miejscu znajduje się także wiele sklepów, restauracji i lokali rozrywkowych.

Nassau

Jeden z najpopularniejszych portów statków wycieczkowych na Karaibach. Nassau nadal udaje się oczarować gości pomimo tłumu turystów z aparatem fotograficznym. Odwiedzający przyjeżdżają tutaj, aby wygrzewać się na białych piaskach Cable Beach, zwiedzać sklepy, restauracje, muzea i kolorowe kolonialne budynki w centrum miasta i na Bay Street. Idealne miejsce do zakupu pamiątek to rynek słowy Nassau. W ofercie miasta najdziemy także krótki rejs katamaranem, miłośnicy zwierząt mogą obcować z delfinami podczas jednodniowej wycieczki na Wyspę Błękitnej Laguny

Exuma Cays Land and Sea Park

W odległym wschodnim krańcu Bahamów, Exuma Cays Land & Sea Park to strefa "no take zone" i morskie obszary chronione. Pierwsze tego typu na Karaibach. W parku znajdują się jedne z najbardziej uderzających krajobrazów na Bahamach. Miejsca o świetlistej wodzie w elektrycznym błękicie i kościstym piasku. Obszar ten jest popularny wśród nurków i żeglarzy, ze względu na bogate życie morskie i krystalicznie czystą wodę. W pogodny dzień nurkowie i snukerzy mogą cieszyć się 30-metrową widocznością. Większość ludzi odwiedza podwodną krainę na prywatnych łodziach. W granicach parku nie wolno łowić ani łowić ryb.
Exuma Cays są również domem dla gwiazd filmowych, takich jak Johnny Depp i David Copperfield.

Harbor Island

Pretty Harbor Island znajduje się na północny wschód od swojej starszej siostry Eleuthera. Jest jedną z najstarszych osad na Bahamach, a także miejscem pierwszego bahamskiego parlamentu. Angielscy lojaliści osiedlili się tutaj w 1700 roku. Słynąca z różowych, piaszczystych plaż i eleganckich kurortów wyspa, którą lokalnie nazywali "Briland", od dawna stanowi kryjówkę dla bogatych i sławnych. Wózki golfowe rządzą ulicami, a goście czują się tak, jakby cofnęli się w czasie, gdy mijają urocze, pastelowe domki Loyalist stojące wzdłuż ulic Dunmore Town, jedynej osady na wyspie. Popularne rzeczy do zrobienia to nurkowanie, snurkeling, wędkarstwo i wygrzewanie się na pięknych różowych plażach. Harbour Island to fajna wycieczka dzienna z Nassau na katamaranach Bahamas Fast Ferries.

Grand Bahama

Najbardziej na północ Bahamów, Grand Bahama jest popularnym celem turystów i statków wycieczkowych. Stolica, Freeport, jest drugim co do wielkości miastem na Bahamach. Port Lucaya Marketplace sprzedaje biżuterię i słomę, a także inne pamiątki, a marina jest miejscem spotkań turystów i żeglarzy. Pomimo dużych kompleksów wypoczynkowych i hoteli na wyspie, nadal można uciec od tłumów. Grand Bahama jest domem jednego z najdłuższych na świecie podwodnych systemów jaskiń, a miłośnicy przyrody mogą dostrzec wiele rodzimych gatunków ptaków w trzech parkach narodowych.

Wyspa Andros

Andros, największy ląd na Bahamach, ma trzecią co do wielkości rafę koralową na świecie, a także wiele słodkowodnych podwodnych jaskiń. Nic więc dziwnego, że jest to popularne miejsce dla nurków. Popularne jest tu Wędkarstwo muchowe. Andros ma również największy obszar chroniony na Bahamach z pięcioma parkami narodowymi. Miłośnicy przyrody docenią bogate życie ptaków w błotnistych gniazdach, bagnach namorzynowych i lasach, a także eko-ośrodkach na wyspie. Oprócz tych wszystkich atrakcji przyrodniczych, turyści mogą odwiedzić Androsia Hand Made Batik Factory, która sprzedaje tkaniny w jasnych kolorach z odważnymi motywami bahamskimi.

Treasure Cay

Skrywając wschodni brzeg Wielkiej Abaco, plaża Treasure Cay jest często uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Ten spektakularny odcinek miękkiego, miękkiego piasku i wodnej wody przyciąga gości, którzy przyjeżdżają tu, by wygrzewać się na kremowym, półksiężycowym brzegu. Plaża znajduje się w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym Treasure Cay, w którym odbywa się jeden z najbardziej popularnych turniejów wędkarskich na Bahamach.

Elbow Cay

Elbow Cay w Abacos, pośród osłoniętego Morza Abaco od portu żeglarskiego Marsh Harbor, emanuje urokiem rybackiej wioski w stylu Nowej Anglii. Kolorowe domki wyznaczają główne ulice Hope Town, głównej osady wyspy, a centrum miasta jest niedostępne dla pojazdów, co zapewnia odprężającą atmosferę. Słynąca z latarni w kształcie cukierków, Hope Town jest domem dla dobrze prosperującej społeczności emigrantów, którzy doceniają wyspę otoczoną palmami. Wyannie Muzeum Historii Malone jest miejscem obowiązkowym do obejrzenia, a pobliskie Guana Cay i Rezerwat Tilloo Cay, siedlisko ptaków o powierzchni 11 akrów, są popularnymi wycieczkami. Hope Town posiada również dobrze rozwiniętą przystań, a prom kursuje regularnie do Elbow Cay z Marsh Harbour.

Green Turtle Cay

Spacerując ulicami Green Turtle Cay w Abacos, czujesz się jakbyś cofnął się w czasie do starych Bahamów. Na wschód od Great Abaco, ta spokojna, pięciokilometrowa wyspa jest ukochaną kryjówką dla osób poszukujących spokoju. Wózki golfowe to główny środek transportu w maleńkiej osadzie New Plymouth, sennej wiosce z domkami w pastelowych domkach, pokrytych kilkoma małymi sklepikami i muzeami. W porcie pływają łodzie rybackie, a goście mogą obserwować miejscowych, którzy zajmują się łowieniem raków i muszli. Piękne plaże z rafą koralową i krystalicznie czyste wody oferują doskonałe warunki do pływania, nurkowania, nurkowania z rurką i żeglowania. Wyspa leży dziesięć minut promem od Treasure Cay na Great Abaco.

Bimini

Znana jako "Wielka stolica rybacka na Bahamach", Bimini Island jest jedną z najbliżej położonych wysp od Stanów Zjednoczonych. Leży około 88 kilometrów na wschód od Miami na Florydzie. Wyspa w kształcie haczyka na ryby obejmuje North Bimini i South Bimini. Bimini organizuje popularne zawody wędkarstwa dalekomorskiego od marca do września, a możliwości nurkowania i nurkowania są całoroczne. Nurkuje się tu najczęściej z rekinami i delfinami.

Long Island

Jedna z najpiękniejszych wysp na Bahamach - Long Island, leży nieco na uboczu, w południowej części archipelagu. Ma prawie 130 kilometrów długości i nie więcej niż siedem kilometrów szerokości. Wyspa jest krajem kontrastów, z piaszczystymi plażami na zachodnim wybrzeżu i stromymi, skalistymi klifami na wschodzie. Długa wyspa jest rajem dla miłośników wędkarstwa, nurkowania i żeglarstwa. Znajduje się w niej wiele dziewiczych różowych i białych plaż. Wyspa jest także domem dla Dean's Blue Hole, najgłębszej znanej niebieskiej dziury ze słoną wodą na świecie. Na wyspę dostać się można drogą lotniczą lub promem z Nassau.

in Wyspy