Wyspy Marshalla

Wyspy Marshalla

podwodne wraki i testy jądrowe

Wyspy Marshalla to kraj rozproszonych atoli i odległych wysp, które są znane ze swojego życia morskiego i możliwości nurkowania. Wiele atoli jest usianych pięknymi drzewami Butea monosperma, hibiskusem i różnokolorowymi kwiatami plumerii. Wyspy otoczone są przez co najmniej 160 gatunków koralowców. Atole słyną z plantacji kokosów i papai oraz drzew pandanowych i chlebowych.

Po dwóch tysiącleciach izolacji wyspy Marshalla zaczęły być zasiedlane i kolonizowane. Od XVIII wieku przez kolejnych okupantów: od Brytyjczyków, Rosjan, Niemców, Japończyków i Amerykanów. Znaki tego widoczne są w różnorodnej ofercie gastronomicznej i hotelarskiej. Stolica atolu Majuro pochyla się ku zachodowi. Jest stosunkowo rozwinięta, ale wciąż dość spokojna. Prawdziwymi tropikalnymi cudami są zewnętrzne wyspy, które w większości są nieskazitelnymi rajskimi piegami, chociaż niektóre były poligonem testów jądrowych.

Wyspy Marshalla są popularnym miejscem nurkowym, a wielu entuzjastów całkowicie omija stolicę i udaje się prosto na miejsce nurkowe na łonie natury w Rongelap. Popularne jest również nurkowanie wśród wraków z II wojny światowej, choć chyba główną atrakcją nurkową jest wyspa Bikini. Nurkowie mogą wybrać się na wycieczki z przewodnikiem, aby poznać historię testów jądrowych. UNESCO wpisało Bikini na Listę Światowego Dziedzictwa ze względu na pozostałe i namacalne dowody eksplozji bomb atomowych.