Tuvalu

Tuvalu

wstęga na falach

Zbliżając się do wysp Tuvalu samolotem, po niekończących się kilometrach falującego oceanu, pojawia się olśniewająca smuga turkusu i zieleni, otoczona koralowcami i usiana maleńkimi wysepkami o palmowych szczytach, pływających nieruchomo w otaczających wodach.

Masa lądu Fongafale Islet, głównej wyspy Tuvalu, jest tak zaskakująco wąska, że gdy samolot zbliża się do pasa startowego, wydaje się jakby miał przechylić się do oceanu. W rzeczywistości lądowisko jest czymś w rodzaju centrum społecznościowego. Dzieci grają w piłkę na pasie startowym późnym popołudniem, młodzi mężczyźni ścigają się po nim na motocyklach, a podczas parnych letnich nocy całe rodziny mogą rozłożyć swoje karimaty i poduszki i spędzić noc na asfalcie. W dusznym upale to najlepsze miejsce na złapanie ożywczej bryzy.

Na Fongafale znajduje się niewielki wybór zakwaterowania, w tym hotel, domek, motel i kilka rodzinnych pensjonatów. Na wysepce Funafala znajduje się również niewielki pensjonat. Większość restauracji na Tuvalu sprzedaje tanie, sycące talerze z chińskim jedzeniem, ale restauracje czasami cierpią z powodu niedoborów, gdy przesyłki nie docierają. Od czwartku do soboty w Fongafale odbywa się impreza, podczas której starsi chodzą na „twists” (dyskoteki), a młodzi na „clubbing”.