Wodospady Iguazu

Wodospady Iguazu

Wodospady Iguazu znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1984r i są często uważane za najbardziej spektakularny wodospad na świecie. Położony na granicy brazylijskiego stanu Parana i argentyńskiej prowincji Misiones, wodospad Iguazu obejmuje 1,7 km szerokości i składa się z 275 pojedynczych wodospadów o wysokości od 60 do 82 metrów. Nazwa „Iguazu” jest luźno tłumaczona z rdzennego języka Guarani jako „duża woda”. Była pierwsza dama, Eleanor Roosevelt, po obejrzeniu wodospadów Iguazu po raz pierwszy, podobno wykrzyknęła „Biedna Niagara”. Wodospady Iguazu to bez wątpienia jeden z najbardziej niesamowitych skarbów naszego świata przyrody.

Wodospady Iguazu - położenie

Wodospady są częścią Parku Narodowego Iguacu (Argentyna) i Parku Narodowego Iguazu (Brazylia). Około 80% powierzchni znajduje się w Argentynie, a 20% w Brazylii.

Przejście z jednej strony upadku na drugą nie jest trudne. Ścieżki po stronie brazylijskiej skupiają się bardziej na osiągnięciu dobrych punktów obserwacyjnych, aby zobaczyć panoramę, podczas gdy strona argentyńska pozwala odwiedzającym zobaczyć wodospad z bliska. Mówi się, że strona brazylijska służy do oglądania spadów wody, a strona argentyńska do ich doświadczania.

Iguazu po stronie argentyńskiej

Argentyńska strona wodospadów Iguazu oferuje turystom wiele punktów widokowych, pozwalających zobaczyć niesamowite panoramy, a także możliwość zobaczenia wodospadów z góry.
Po argentyńskiej stronie dostępne są dwa różne szlaki. Szlak do górnych wodospadów zapewnia możliwość przejścia przez kilka z nich przez pomost i zobaczenia wody płynącej przez krawędzie. Z kolei szlak do niższych wodospadów oferuje jedne z najlepszych widoków. Oba szlaki po stronie argentyńskiej najlepiej przejść w godzinach porannych, kiedy słońce wschodzi od tyłu i zapewnia doskonałe warunki oświetleniowe.

Devils Throat

Gardło Diabłów (lub Garganta del Diablo) to urwisko w kształcie litery U, wyznaczające granicę między dwoma krajami. Często uważa się, że jest to najbardziej imponująca rzecz w wodospadach Iguazu. Na wysokości ponad 80m i szerokości 1,7km w połowie strumienia wody rzeki Iguazu wylewa się do gardła diabła. Woda płynąca z trzech stron oferuje turystom 260-stopniowy widok na wodospad.

Zaleca się, aby zobaczyć Devils Throat w godzinach popołudniowych, ponieważ słońce wzrośnie powyżej spadów wody. Jeśli odwiedzisz Devils Throat rano, widok zostanie zakłócony blaskiem słońca.

Atrakcje w Iguazu Falls

W wodospadach Iguazu jest wiele atrakcje, które można przeżyć, dlatego też nie zaleca się jednodniowej wycieczki, szczególnie biorąc pod uwagę ich odległe położenie.

Jednym z najbardziej ekscytujących sposobów doświadczenia ogromu przelewającej się wody jest wycieczka łodzią odrzutową. Wycieczki te zabierają turystów naprawdę blisko wodospadów, więc zwiedzający powinni być przygotowani na bardzo mokre warunki. Można także oglądać wodospady z helikoptera, aby uzyskać spektakularny widok z lotu ptaka. Wycieczki safari w dżungli oferują z kolei turystom możliwość poznania subtropikalnych lasów deszczowych parku narodowego. Dla miłośników adrenaliny dostępne są tyrolki, a amatorom wspinaczek proponuje się kontrolowane zejściem na linie w dół pionowej ściany klifu po brazylijskiej stronie wodospadu.

Wykorzystanie w filmach

Wodospady Iguazu mają zaszczyt zaprezentować się w wielu hollywoodzkich produkcjach, takich jak Mr. Magoo (1997), Miami Vice (1996) oraz Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008).

Jak dostać się do wodospadów Iguazu

Najlepszym (najszybszym i najłatwiejszym) sposobem dotarcia do wodospadów Iguazu jest lot. W Argentynie musisz złapać lot z krajowego lotniska w Buenos Aires, El Aeroparque Jorge Newbery, na lotnisko Puerto Iguazu. Z lotniska będziesz musiał jechać samochodem lub wziąć taksówkę do miejsca zakwaterowania.

Najlepsza pora roku na wodospady Iguazu?

Pogoda na wodospadach Iguazu jest dość podobna przez cały rok, co oznacza, że nie ma naprawdę złego czasu na wizytę. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą mieć wpływ na decyzję o wycieczce.

Styczeń i luty są szczytowymi okresami odwiedzin, ponieważ zarówno Brazylijczycy, jak i Argentyńczycy są na wakacjach. Podczas lokalnego lata objętość wody jest wysoka, a niebo jest bardziej niebieskie. Jednak jest ciepło i wilgotno. Tydzień wielkanocny to także ogromny wzrost lokalnej turystyki.

Niektórzy ludzie wolą odwiedzać wodospady w porze deszczowej (od maja do lipca) ze względu na wysoki poziom wody i silny przepływ.

Wrzesień i październik mogą być najlepszą porą do zobaczenia wodospadów Iguazu, ponieważ temperatura jest bardziej umiarkowana, ceny hoteli są bardziej ekonomiczne, a wokół jest mniej ludzi.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 31°C 30°C 27°C 23°C 21°C 21°C 24°C 27°C 28°C 30°C 31°C
116
mm
100
mm
100
mm
66
mm
79
mm
76
mm
63
mm
43
mm
60
mm
109
mm
94
mm
102
mm
MISIONES POGODA
Miejsca i atrakcje w Argentynie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa