Quebrada de Humahuaca

Krajobrazy w dolinie Quebrada de Humahuaca

Quebrada de Humahuaca znajduje się w północno-zachodniej Argentynie, w prowincji Jujuy. Jest to dolina andyjska o długości 155 kilometrów, położona na wysokości ok. 2000m, otoczona wysokimi pasmami górskimi i mozolnie wyżłobiona przez rzekę Rio Grande.
Quebrada de Humahuaca zawiera całą historię Argentyny. Pustynna dolina zachowała dowody życia sprzed 10 000 lat. Od wczesnych plemion myśliwych, przez społeczności przedhiszpańskie, kulturę Inków, hiszpańskich kolonizatorów, aż po walkę o niepodległość w XX wieku. To wyjątkowy krajobraz kulturowy, ponieważ ludy indyjskie na tym obszarze zachowują wierzenia religijne, obrzędy, festiwale, sztukę, muzykę i techniki rolnicze, które są żywym dziedzictwem minionych tysiącleci. To ważny powód uznania Quebrada de Humahuaca za dziedzictwo kulturowe ludzkości UNESCO.

Quebrada de Humahuaca to idealne połączenie spektakularnej scenerii i bogactwa archeologicznego. Jego obecni mieszkańcy należą głównie do grupy etnicznej Coya. Wąwóz był areną różnych kultur przodków sprzed 10 000 lat, wśród nich omaguaki, które nadały temu miejscu jego nazwę. Humahuaca jest zwykle tłumaczona jako „Święta Rzeka”.

Jednym z najbardziej interesujących i znanych miejsc jest Cerro de los Siete Colores (Wzgórze Siedmiu Kolorów). Położone w pobliżu miasta Purmamarca. Ludzie z całego świata przyjeżdżają, aby zobaczyć to geologiczne arcydzieło z bliska. Wzgórze koniecznie powinno się oglądać z rana, ponieważ kolory są bardziej żywe we wczesnym świetle słonecznym. Innym ważnym przystankiem w Quebrada de Humahuaca jest formacja wapienna o nazwie Serranía de Hornocal obok miasta Humahuaca. Z kolei aby rzucić okiem na ruiny przedinkaskie, odwiedź Pucará de Tilcara. Możesz też udać się do wioski Iruya, aby doświadczyć uduchowionego górskiego miasteczka, w którym nadal zachowany jest tubylczy styl życia

Jedzenie to jeden ze sposobów na poznanie tradycyjnego życia podczas wizyty w dolinie. Podczas zwiedzania pustynnego kanionu koniecznie spróbuj chicha de Jujuy, sfermentowanego napoju z kukurydzy lub aloja, która jest wytwarzana z chleba świętojańskiego. Popularny jest również Locro, słynny, obfity andyjski gulasz. Na deser zamów anchi, regionalny przysmak i pamiętaj, że liście koki w herbacie mogą pomóc w chorobie wysokościowej.

Jak dojechać do Quebrada de Humahuaca?

Do doliny można się dostać z miast Salta i Jujuy. Biura turystyczne z obu miast organizują wycieczki do najbardziej interesujących lokacji. Jeśli wolisz unikać podróżowania z mnóstwem turystów, możesz wynająć prywatnego przewodnika w Salta, który wygodnie i bezpiecznie zawiezie cię do najciekawszych miejsc.

Do Salta dostaniesz się z Buenos Aires samolotem lub autobusem. Jednak podróż autobusem trwa 20h więc wydaje się być słabą alternatywą dla lotu.

Kiedy jechać do Quebrada de Humahuaca?

Najpopularniejszym okresem na wizytę w Quebrada de Humahuaca jest lato i jesień, czyli nasza zima i wiosna. Każdego roku w lutym w regionie odbywa się popularny Karnawał Północy. Dzikie święto, które łączy w sobie liczne tubylcze tradycje. Na początku sierpnia z kolei odbywa się festiwal ku czci Matki Ziemi z wieloma starożytnymi rytuałami andyjskimi.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
23°C 22°C 21°C 20°C 17°C 16°C 16°C 19°C 21°C 22°C 23°C 23°C
128
mm
133
mm
74
mm
38
mm
8
mm
5
mm
2
mm
3
mm
13
mm
47
mm
80
mm
122
mm
JUJUY POGODA
Miejsca i atrakcje w Argentynie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa