Park Prowincjonalny Ischigualasto

Park Prowincjonalny Ischigualasto

Ponad 60 000 hektarów parku prowincjonalnego Ischigualasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 r., wraz ze swoim siostrzanym parkiem Talampaya. Często nazywany jest Doliną Księżycową. Ulewne deszcze, wiatry i miliony lat erozji sprawiły, że to miejsce stało się nieziemskie.

Podobnie jak odległa, opuszczona planeta, Dolina Księżycowa znajduje się na uboczu z dala od przecinających kraj tras. Najbliższa wioska leżąca w odległości 90 km to Valle Fertil, a znalezienie tu dojazdu poza sezonem nie jest najłatwiejsze.

Zwiedzanie Ischigualasto Provincial Park

Zwiedzanie nie odbywa się jak w przypadku siostrzanego Talampaya Park w miniwanach lub jeepach lecz tworzona jest karawana własnych pojazdów podążająca za strażnikiem parku, który pełni również funkcję oficjalnego przewodnika. Na 40km. trasie wyznaczono 5 różnych postojów podczas których przewodnik w języku hiszpańskim opisuje oglądane miejsca. Cała trasa trwa około 3 godzin. Aby dostać się do Doliny Księżycowej należy wnieść opłatę 450 ARS za samochód i 250 ARS za wejście.

Pierwszym przystankiem jest The Worm. Jest to miejsce, w którym można zobaczyć wiele warstw osadowych węgla i innych minerałów, które stworzyło to miejsce. Nie ma tu jednak skamieniałych roślin.

The Painted Valley to drugi przystanek. Z jej różnorodnością kształtów, odcieni i różnych prążków minerałów i osadów, jest główną atrakcją parku. Czerwień tlenku żelaza, zieleń tlenku miedzi, szarość popiołów wulkanicznych i biel minerału bentonitowego łączą się, by stworzyć naturalne dzieło sztuki: doliny wielokolorowych skał. Z czerwonymi, ochrowymi i brązowawymi piaskowcami w tle obszar ten przypomina księżycowy krajobraz, nadając parkowi przydomek: Dolina Księżycowa.

Ale tu, gdzie dzisiaj widzimy pustynię i formacje skalne bez śladów życia, w przeszłości obszar ten był ogromnym jeziorem otoczonym bogatą roślinnością i mnóstwem zwierząt. Tony skamielin przedstawiają historię tego, czym niegdyś było to miejsce.

Na trzecim przystanku po zaledwie 500m zaczyna się Cancha de Bochas, piaszczyste pole uporządkowanych kamiennych kul. Te ciemne, niemal idealnie kuliste kształty nie powstały w wyniku erozji skał. Maleńkie jądro w środku przyciągało przez miliony lat cząstki piasku i skał, aby stać się tym, czym są dzisiaj. Nawet naukowcy nie są pewni, jak powstały te kształty!

Na kolejnych dwóch przystankach, dostrzec można różne sylwetki plastycznych czerwonych piaskowców, wyrzeźbionych przez połączenie erozji wodnej i wiatrowej. Najciekawsze dwie formy to okręt podwodny i grzyb.

Tutaj geo-formy łatwo ulegały erozji u podstawy, a o wiele trudniej u góry. Dzięki temu powstawały kształty o długich i cienkich „szyjach”. Jest to najbardziej fotogeniczna część parku prowincjonalnego Ischigualasto.

Trasa oficjalnie kończy się w The Mushroom, a stamtąd malownicze 30 minut jazdy w wspaniałych czerwonych kanionach, w towarzystwie czerwonej łuny zachodu słońca i kaktusów wyglądających jakby pokazywały środkowe palce.

Dinozaury w Ischigualasto Provincial Park

Przy wejściu do parku znajduje się małe muzeum prezentujące repliki gigantycznych dwunożnych gadów i skamieniałych kręgów nie tylko dinozaurów, ale także innych starożytnych stworzeń wędrujących po Ziemi. Przed muzeum znajduje się linia sklepów rzemieślniczych sprzedających pamiątki dla wszystkich miłośników prezentów oraz kawiarnia oferująca podstawowe przekąski i napoje.

Ischigualasto jest punktem zerowym dla łowców skamielin dinozaurów. Co roku paleontolodzy odkrywają tutaj nowe skamieniałości triasowych dinozaurów sprzed 250 milionów lat temu. Dlatego też podczas spaceru po parku, bardzo łatwo można wyobrażać sobie wędrujące dinozaury spoglądając na przeróżne, dziwaczne kształty piasku i kamieni.

Jak dojechać do Parku Ischigualasto

Najbliższe miejsce, z którego można się dostać, to Valle Fértil oddalone o 45 minut jazdy własnym samochodem lub autobusem z biura podróży. Ponieważ wiele osób jeździ tu swoim samochodem, dobrą opcją jest autostop. Można również dojechać się do parku z San Juan (około 4 godziny).

Pogoda w Parku Ischigualasto - kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu San Juan w Argentynie jest okres od stycznia do kwietnia i od września do grudnia. Temperatury są przyjemne i występuje tu niewiele opadów. Najwyższa średnia temperatura w San Juan wynosi 30°C w styczniu a najniższa 15°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 29°C 26°C 23°C 19°C 16°C 15°C 18°C 20°C 24°C 27°C 30°C
23
mm
15
mm
9
mm
3
mm
2
mm
1
mm
1
mm
2
mm
2
mm
3
mm
6
mm
15
mm
SAN JUAN POGODA
Miejsca i atrakcje w Argentynie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa