Park Narodowy Talampaya

Park Narodowy Talampaya

Park Narodowy Talampaya znajduje się w pustynnym regionie północno-zachodniej Argentyny. Ten wyjątkowy zakątek Argentyny zdecydowanie zasługuje na miejsce na liście „must see” w Argentynie. Nawet jeśli nie planowałeś wcześniejszego odwiedzenia tego parku ale jesteś w regionie, chcesz doświadczyć pustynnego krajobrazu Argentyny i zobaczyć miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Park Narodowy Talampaya jest obowiązkiem. Oferuje wszystkie typowe atrakcje, których można się spodziewać po pustyni. Niesamowite zachody słońca, rozgwieżdżone nocne niebo, osadowe wzory i wyjątkowe formacje skalne, które wydobywają to, co najlepsze z wyobraźni. Głównie zobaczysz tu strome skały piaskowców tworzące rozległy kanion. Wejście w pustkę tego kanionu to pierwsze kroki w parku. Wszystko inne poza wąskim przejściem leży niewidoczne, tworząc tajemnicę Talampayi.

Jak dostać się do Talampaya

Park Narodowy Talampaya znajduje się około 300km od miasta San Juan i 158km od miasta La Rioja. Oba te miasta mają bezpośrednie połączenia z Buenos Aires. Jeśli podróżujesz do Talampaya, najtańszą i najlepszą opcją jest dotarcie do miasta San Agustin de Valle Fertil. Autobusy kursują tam z La Rioja (koszt to 260 ARS). Jest bardziej regularny transport z San Juan. Jednak wycieczki są po prostu trochę droższe i zabierają cały dzień.

Wypożyczalnia samochodów

Wynajęcie samochodu jest dobrym rozwiązaniem, aby dostać się do Talampaya, zwłaszcza jeśli podróżujesz w grupie. Istnieje jednak ograniczony wybór firm. W La Rioja znajduje się tylko jedna firma wynajmująca samochody a w San Augustin de Fertil w ogóle wypożyczenie auta nie jest możliwe. Więc jeśli szukasz wypożyczalni aut, najlepiej jest wynająć samochód z San Juan.

Wycieczki po Parku Narodowym Talampaya

Wadą parku jest to, że nawet jeśli zdecydujesz się na dotarcie do parku samemu, będziesz musiał wybrać się na wędrówkę z przewodnikiem, ponieważ nie możesz zwiedzać samemu parku. Jest to trochę rozczarowujące, ponieważ jednym z głównych powodów, dla których odwiedzamy parki narodowe, jest odkrywanie ich na własną rękę. Jednak potrzeba wynajęcia przewodnika jest w Ameryce Południowej powszechną praktyką.

Ceny wstępu do Talampaya

Po dotarciu do Talampaya dostępnych jest kilka różnych opcji wstępu. Po pierwsze, musisz zapłacić za wejście do parku. Ceny wejścia do Talampaya są następujące:

150 ARS – obcokrajowcy
90 ARS - Mieszkańcy Argentyny
40 ARS - Mieszkańcy tej samej prowincji

Następnie musisz wybrać typ trasy, którą chcesz przejść. Istnieją trzy trasy do wyboru; czerwona, niebieska i zielona. Opcje czerwona i niebieska prowadzą tą samą trasą, jedyną różnicą jest transport. Czerwona trasa, która jest opcją „Safari Aventura Plus”, jest trasą pokonywaną jeepem 4 × 4 w cenie 495 ARS na osobę. Niebieska trasa, znana jako „Cañón de Talampaya”, pokonywana jest minibusem w cenie 450 ARS. Ostatnią opcją jest „Cañón de Talampaya y Cajones de Shimpa”, na której również podróżuje się minibusem, ale obejmuje krótki spacer przez jeden z kanionów. Ta wycieczka kosztuje 495 ARS na osobę.

Jeśli masz ochotę na coś nieco innego, obok głównego biura w Talampaya znajduje się małe stoisko wycieczkowe, które oferuje wycieczki rowerowe i piesze. Ponadto, jeśli masz szczęście być tutaj podczas pełni księżyca, dostępne są wieczorne wycieczki.

Co zobaczysz w Parku Talampaya

Talampaya to niesamowite środowisko. Świat zupełnie inny niż w południowej Argentynie / Patagonii. Obszar ten był kiedyś domem dla dinozaurów z epoki triasu (245-208 milionów lat temu). Zanim na poważnie rozpoczniesz wycieczkę po parku, będziesz mieć czas na spacer po Triasic Walk, naprzeciwko centrum dla zwiedzających. Zawiera szczegółowe informacje i przykłady rozmiarów gatunków, które zamieszkiwały ten obszar. To fajne miejsce do wyobrażenia sobie wędrówek dinozaurów.

Wycieczka jeepem 4 × 4 przez Talampaya ma 4 przystanki. Będziesz mieć m.in. okazję zobaczenia petroglifów, z których niektóre są w niesamowicie dobrym stanie.

Zobaczysz też piękne skałki „el Jardín Botánico” i „la Catedral”, a także „El Monje” (mnich). A jeśli dopisze Ci szczęście spotkasz tamtejsze zwierzęta jak: Marę patagońską, strusia Nandu, Gwanako andyjskie czy papugi.

Pogoda w PN Talampaya - kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu La Rioja w Argentynie jest okres od stycznia do kwietnia i od września do grudnia. Temperatury są przyjemne, a opady są ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w La Rioja wynosi 30°C w styczniu a najniższa 15°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 29°C 26°C 23°C 19°C 16°C 15°C 19°C 22°C 25°C 28°C 30°C
120
mm
88
mm
46
mm
22
mm
9
mm
4
mm
3
mm
3
mm
11
mm
27
mm
63
mm
90
mm
LA RIOJA POGODA .
Miejsca i atrakcje w Argentynie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa