El Calafate

Krajobrazy w okolicach El Calafate

Położone w regionie Patagonii w południowej Argentynie, El Calafate było niegdyś małym i skromnym miastem na południowym skraju Lago Argentino. Jednak wraz z rozpowszechnianiem się informacji o fantastycznych atrakcjach przyrodniczych, popularność miasta wzrosła, a bliskość Parku Narodowego Torres del Paine - jednej z większych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej – też była dodatkowym magnesem. Położenie El Calafate na granicy płaskowyżu Santa Cruz i Andów sprawia, że jest to wspaniałe miejsce na wycieczki na świeżym powietrzu.

Wielu żądnych przygód podróżników, którzy odkrywają region Patagonii, dodaje El Calafate do swojej trasy. Poniżej zapoznasz się z największymi atrakcjami regionu Santa Cruz.

Lodowiec Perito Moreno

Będąc w El Calafate, nie można przegapić lodowca Perito Moreno. Usytuowany na skraju Lago Argentino w Parku Narodowym Los Glaciares w Patagonii, lodowiec ma około 250 kilometrów kwadratowych, 30 kilometrów długości i 70 metrów grubości, co czyni go jednym z największych lodowców w regionie. Łatwo dostępny za pośrednictwem wycieczek łodzią i wycieczek pieszych.

Lodowiec Perito Moreno znajduje się około 80 kilometrów od El Calafate. Organizatorzy wycieczek codziennie organizują wycieczki autobusowe z miasta na lodowiec.

Wycieczka kajakiem na lodowiec Upsala

Lodowiec Perito Moreno to nie jedyny ogromny kawał lodu w okolicy. Mniej znany lodowiec Upsala jest w rzeczywistości największym w Ameryce Południowej i zasługuje na wizytę. Najlepszym sposobem na zwiedzanie jest wycieczka kajakiem do serca lodowca Upsala. Podróż rozpoczyna się w Lago Argentino, a następnie prowadzi w górę Kanału Upsala. I chociaż gigantyczny blok lodu o długości 50 metrów jest sam w sobie imponujący, natychmiast przyćmiewa odwiedzających swoimi 850 kilometrami kwadratowymi powierzchni. Sama podróż kanałem również jest warta przeżycia.

Na lodowiec Upsala można dostać się tylko łodzią lub kajakiem. Najlepszy czas na wizytę w Upsali to lato (od grudnia do lutego). Spływy kajakowe są dostępne od listopada do kwietnia.

Rejs statkiem po Ríos De Hielo

Ta wycieczka łodzią jest zalecana dla tych, którzy chcą zobaczyć największe lodowce w okolicy za jednym razem. Katamaran wypływa z północnej odnogi Lago Argentino i wyrusza na tak spektakularny rejs, że twoja szczęka znajdzie się na podłodze.

Wycieczka prowadzi tuż obok lodowca Upsala, lodowca Seco i najwyższego w parku na prawie 100 metrów, lodowca Spegazzini. Łodzie często się zatrzymują, aby zrobić zdjęcia i zobaczyć, jak duże kawałki lodu odrywają się od lodowców i wpadają do wody. Wycieczki trwają zazwyczaj 6-8 godzin. Rozpoczynają się i kończą w Punta Bandera, 47 kilometrów od centrum miasta. Zapewniony jest transfer do i z hoteli.

Galop do Cerro Frías

Przejażdżka konna do położonego 22 kilometry od centrum miasta szczytu Cerro Frías to doskonała półdniowa wycieczka. Wzgórze o wysokości 1300 metrów nie jest częścią żadnego pasma górskiego, co oznacza, że jego szczyt zapewnia niezakłócony widok na otaczający krajobraz. Nagrodą na szczycie są widoki na Lago Argentino, Mount Fitz Roy, a nawet słynne Torres del Paine w Chile! Dodatkowym bonusem jest możliwość wypatrzenia kondorów, bydła, zająca i dzikich koni. Można tu też pojeździć na rowerze lub wędrować. Ma szczycie znajduje się restauracja serwująca dania z grilla i pyszne lokalne potrawy na lunch i kolację.

Skamieniały las La Leona

Jeśli fascynuje Cię starożytny świat, to skamieniały las La Leona musi znaleźć się na szczycie Twojej listy w El Calafate. To stanowisko paleontologiczne znajduje się w ogromnym, naturalnym zagłębieniu, nieco ponad godzinę poza El Calafate. Wejście w ten obszar jest doświadczeniem z innego świata, porównywalnym do chodzenia po ogromnej powierzchni Księżyca.

Wszędzie można zobaczyć dziwne formacje skalne i skamieniałe pnie drzew, niektóre o średnicy do 1,2 metra i mające nawet 70 milionów lat. Równie, jeśli nie bardziej imponujące, są stosy skamieniałości dinozaurów, kości i szczątków innych stworzeń widzianych na lekkiej trasie trekkingu. Wszystko to mówi o zwierzętach i klimacie, jaki panował tu dawno temu. Do lasu La Leona regularnie kursują autobusy turystyczne z El Calafate.

Rezerwat Laguna Nimez

Eksploracja rezerwatu Laguna Nimez jest przyjemnym zajęciem na wolny poranek lub popołudnie w El Calafate. Rezerwat ekologiczny znajduje się około 1 kilometra od centrum miasta i można do niego dojść pieszo. Mówi się, że na tym obszarze żyje 80 różnych gatunków ptaków, z których najbardziej imponującym jest chilijski flaming. Spacerowanie po rezerwacie i podziwianie kojącej scenerii laguny z jej górzystym tłem jest ulubionym zajęciem zarówno mieszkańców, jak i turystów. Bliskość, dostępność i bogata przyroda sprawiają, że jest to atrakcja, którą należy odwiedzić będąc w El Calafate.

Calafate Mountain Park

Bez względu na porę roku, Calafate Mountain Park jest idealnym miejscem do odwiedzenia. Zimą goście mogą jeździć na skuterach śnieżnych i na nartach albo spacerować w rakietach śnieżnych. Latem dużą popularnością cieszą się kolarstwo górskie i wycieczki 4x4. Zwiedzający mogą również podziwiać ciekawą formację skalną w parku, malownicze okolice Andów, Lago Argentino i miasto El Calafate poniżej.

Jaskinie Walichu

Zaledwie 10 kilometrów na północny wschód od centrum miasta, nad brzegiem Lago Argentino, w jaskiniach Walichu mieści się ważne stanowisko archeologiczne. Znajdują się w nich malowidła ścienne sprzed 4000 lat, które były pierwszymi tego typu odkrytymi w regionie. Chociaż widoki i krajobrazy wokół jaskiń są warte przejażdżki z El Calafate, wnętrze tych prastarych jaskiń zaskoczy każdego, kto ma zainteresowania antropologiczne lub archeologiczne. Zwiedzający mogą wędrować ścieżkami wewnątrz jaskiń i oglądać czerwone, czarne, białe i pomarańczowe przedstawienia życia oczami naszych starożytnych przodków.

Wycieczka do Torres Del Paine

Po drugiej stronie granicy, w Chile, Park Narodowy Torres Del Paine oferuje jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach krajobrazów Patagonii. Lśniące granitowe wieże Las Torres, potężny Szary Lodowiec i spokojne wody Lago Nordenskjöld to tylko niektóre z charakterystycznych zabytków przyrody w parku.

Jak dojechać do El Calafate

El Calafate to jeden z najpopularniejszych przystanków na klasycznej trasie przez Patagonię, dzięki czemu jest obsługiwany przez bardzo dobre połączenia komunikacyjne. Jeśli wybierasz się na jednorazową podróż, najłatwiejszym (i zwykle najtańszym) sposobem dotarcia do El Calafate jest lot. Miasto posiada międzynarodowe lotnisko obsługujące regularne loty z Buenos Aires, Mendozy i innych miejsc.

Jeśli odwiedzasz El Calafate po drodze przez Patagonię, najlepszym rozwiązaniem jest autobus. Miasto jest dogodnym punktem przesiadkowym. El Chaltén, Puerto Natales i Rio Gallegos oddalone są o około 3-4 godziny jazdy samochodem, a autobusy kursują kilka razy dziennie.

Najlepszy czas na odwiedzenie El Calafate

El Calafate jest najbardziej ruchliwe w sezonie turystycznym, który trwa od października do kwietnia, a szczyt w lecie od grudnia do lutego. To wtedy można znaleźć najcieplejszą pogodę i najlepsze warunki do wyjścia na zewnątrz.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 12°C 8°C 4°C 1°C 1°C 2°C 5°C 8°C 11°C 13°C
17
mm
22
mm
25
mm
25
mm
27
mm
28
mm
24
mm
24
mm
15
mm
20
mm
12
mm
21
mm
EL CALAFATE WEATHER
Miejsca i atrakcje w Argentynie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa