Park Narodowy Iona

Park Narodowy Iona

Park Narodowy Iona to jeden z największych Parków Narodowych w Angoli. Tylko w tym jednym ekoregionie występuje tak wiele gatunków gadów, roślin i ptaków. Park Narodowy Iona znajduje się w południowo-zachodniej części Angoli i stanowi północny kraniec Namib w części znanej jako Pustynia Moçâmedes - najstarszej pustyni na świecie. Iona sąsiaduje z Parkiem Narodowym Skeleton Coast w Namibii, który sąsiaduje również z Parkiem Narodowym Namib-Naukluft, tworząc jeden z największych transgranicznych obszarów chronionych (TFCA) na świecie. Łącznie zajmują prawie 50 000 km2, z czego Park Narodowy Iona zajmuje 15 000 km2 i jest jednym z największych parków w Angoli.

Iona została ogłoszona rezerwatem w 1937 roku i przekształcona w park narodowy w 1964 roku. Jednak wojna domowa w Angoli znacznie zubożyła ten obszar, a kłusownictwo i niszczenie infrastruktury spowodowały znaczne zniszczenia w niegdyś bogatym parku.

Historycznie rzecz biorąc, park był zamieszkany przez nosorożce i słonie, ale oba te gatunki lokalnie wymarły, a inne dzikie zwierzęta zostały zubożone. Nieuregulowana działalność człowieka z osad na peryferiach i w obrębie parku, w tym wypas zwierząt, wywiera presję na jego ekosystemy.

Iona obejmuje różnorodne krajobrazy, od wydm wzdłuż 160 km wybrzeża Oceanu Atlantyckiego po górskie szczyty sięgające nawet 1500 metrów na wschodzie i rozległe piaszczyste równiny w centrum. Liczne źródła w górach dostarczają wodę przez cały rok wielu mieszkańcom parku, a średnie opady w parku wahają się od zaledwie 20 do 100 mm rocznie, głównie w okresie od lutego do kwietnia. Pomimo tej skrajnej jałowości miejsce to nadal jest bogate w różnorodność biologiczną. Wiele gatunków roślin występujących na wydmach w pobliżu wybrzeża jest uzależnionych od gęstej mgły, która dostarcza im wilgoci.

W parku tym znajduje się również bardzo charakterystyczna roślina Welwitschia mirabilis, powszechnie nazywana „żywą skamieliną”, która występuje tylko na przyległym obszarze chronionym. Gady są szczególnie dobrze przystosowane do tego środowiska, przy czym co najmniej osiem gatunków ściśle endemicznych występuje na terenie parku i wokół niego. Gatunki ssaków występujące w parku to duże populacje zebry, oryksa i skoczka. W parku zaobserwowano również gepardy, lamparty i brązowe hieny.

Morska różnorodność biologiczna jest również bogata, ponieważ obszar ten znajduje się na dalekich północnych krańcach zimnego, wysoce produktywnego Prądu Benguela, a także tam, gdzie styka się z cieplejszym Frontem Angoli. Ta mieszanka prądów tworzy niezwykle ważne miejsce dla odbudowy zasobów rybnych w regionie. Istnieje duży potencjał do rozbudowy tego parku w celu ochrony tego wyjątkowego morskiego ekosystemu.

Afrykańskie Parki i rząd Angoli będą ściśle współpracować z lokalnymi społecznościami, wdrażać egzekwowanie prawa i przywracać dziką przyrodę, aby zapewnić długoterminową równowagę ekologiczną, społeczną i gospodarczą Iony. Jego spektakularna topografia górska, pustynna i przybrzeżna sprawia, że ten transgraniczny obszar jest wyjątkowy w skali światowej, dając parkowi ogromny potencjał, aby stać się jednym z najbardziej niezwykłych doświadczeń krajobrazowych na kontynencie. Dzięki odpowiedniej ochronie i optymalizacji turystyki i innych zrównoważonych działań generujących dochody, Iona będzie nadal wspierać zdrowe ekosystemy lądowe i morskie, z korzyścią dla ludzi na długo w przyszłości.

Jak dostać się do Parku Narodowego Iona?

Aby dostać się do Parku, najpierw musimy dostać się do samej Angoli. Będąc już w Luandzie (stolicy kraju, warto wziąć lot do miasta Namibe, które leży na południu kraju. Cena lotu waha się od 500zł do aż 3000zł. Alternatywnie możemy dostać się tam autobusem, który jest sporo tańszy (180zł) ale za to podróż zajmie nam 24 godziny w niezbyt komfortowych warunkach. W Namibe wynajmujemy auto 4x4 i podążamy na południe drogą EN100.

Pogoda w Parku Narodowym Iona – kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Namibe w Angoli są miesiące od maja aż do września, kiedy to temperatury są przyjemne, a opady minimalne. Najwyższa średnia temperatura w Namibe wynosi 30°C we wrześniu a najniższa 23°C w styczniu. Panuje tu klimat pustynny.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
23°C 24°C 23°C 24°C 24°C 24°C 25°C 28°C 30°C 28°C 25°C 24°C
227
mm
215
mm
351
mm
162
mm
24
mm
0
mm
0
mm
2
mm
23
mm
197
mm
333
mm
248
mm
NAMIBE POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Angola