Luanda

Luanda – stolica Angoli

Stolica Angoli, Luanda, leży na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego i jest podzielona na dwie części:Baixa de Luanda i Cidade Alta. Jest administracyjnym, kulturalnym i miejskim centrum kraju, a także trzecim najbardziej zaludnionym miastem portugalskojęzycznym na świecie. Jest to szybko rozwijające się miasto, w którym pojawiają się duże projekty odbudowy i rozwoju.
Rozkwit biznesowy Luandy sprawił, że zwiedzanie tego miasta jest dość drogie, ale nowoczesna infrastruktura sprawia, że jest to bardzo wygodne miasto dla turystów, a w połączeniu z ciepłym klimatem jest całkiem atrakcyjnym celem podróży.

Atrakcje Luandy – miejsca do zwiedzenia

Forteca św. Michała.

Ta portugalska forteca została zbudowana w 1576 roku przez pierwszego kapitana-gubernatora Angoli Paulo Dias de Novais. Kiedyś było centrum administracyjnym kraju i niestety stało się miejscem przetrzymywania niewolników wysyłanych do Brazylii. Jedną z najpiękniejszych rzeczy w fortecy są ozdobne płytki ścienne, które opowiadają historię Angoli.
W 1996 roku twierdza Saint Michael została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu stała się jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w mieście.

Narodowe Muzeum Niewolnictwa

Museu Nacional da Escravatura zostało założone w 1977 roku. Jest to mały, biały budynek położony wzdłuż wybrzeża miasta.
Angola była jednym z największych handlarzy niewolników na zachodnim wybrzeżu Afryki. Miejsce, w którym znajduje się muzeum, jest miejscem, w którym niewolnicy zostali ochrzczeni przed umieszczeniem na statkach płynących do USA. Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej o handlu ludźmi, zdecydowanie powinni udać się do tego muzeum. Wystawiane są tu zdjęcia i litografie wiszące na ścianach opowiadające historię tego procederu.

Avenida 4 de Fevereiro

Aleja znana również jako Marginal, biegnie równolegle do zatoki Luanda i jest doskonałym miejscem na przyjemny spacer. Nie tylko szczyci się wspaniałymi widokami na morze i łodzie wpływające i wypływające z portu, ale jest również otoczona pięknymi budynkami, takimi jak Banco de Angola.
Na jednym końcu alei znajduje się port, który słynie z wieży zegarowej, podczas gdy stary fort znajduje się na drugim końcu. Jest to najbardziej prestiżowa ulica w mieście, przy której znajduje się wiele luksusowych hoteli.
Nazwa Avenida 4 de Fevereiro pochodzi od walki o niepodległość w Anguli, która była jednocześnie początkiem portugalskiej wojny kolonialnej.

Mauzoleum Agostinho Neto

Jest to jedna z najbardziej dominujących budowli w Luandzie. Konstrukcja góruje nad resztą miasta. Oprócz tego, że jest to mauzoleum, to jest również muzeum. Zwiedzanie tego miejsca zajmuje około 20 minut. Znajduje się tu wiele zdjęć Agostinho Neto z innymi przywódcami politycznymi z całego świata, w tym z Che Guevarą, Fidelem Castro i Honeckerem.

Rzymskokatolicka katedra Świętego Zbawiciela

Sé Catedral de Luanda to piękny kościół, który został zbudowany w 1628 roku. Jest siedzibą rzymskokatolickiego arcybiskupa Luandy. Kościół był ważną częścią religijnej historii kraju, choć w 1877 roku został całkowicie zrujnowany. Został odbudowany między 1880 a 1900 rokiem i można go dzisiaj zwiedzać.

Palácio de Ferro

Żelazny Pałac to wspaniały pałac zbudowany w mieście przez światowej sławy architekta Gustave'a Eiffla. Nie jest tak ikoniczny jak inne konstrukcje budowniczego, ale jest oszałamiającym dziełem architektury. Uważa się, że pałac został zbudowany we Francji z myślą o przeniesieniu go łodzią na Madagaskar, ale zamiast tego znalazł się u Wybrzeża Szkieletów Angoli z powodu dryfowania z prądem. Władcy portugalscy przywieźli go do Luandy.
Jest to efektowny żółty budynek z pięknymi drewnianymi detalami i ozdobnym ogrodzeniem. Niedawno został otwarty jako muzeum diamentów.

Park Narodowy Quiçama

To jedyny działający park narodowy w kraju. Znajduje się około 70 kilometrów od miasta i jest popularnym miejscem na jednodniowe safari. Park o powierzchni 12 000 km2 został otwarty jako rezerwat dzikich zwierząt w 1938 r., Ale stał się parkiem narodowym w 1957 r.
Populacja zwierząt w parku to zasługa operacji Arka Noego, w ramach której przewożono tu zwierzęta z Botswany i Afryki Południowej. Wcześniej populacja zwierząt była dość niska z powodu kłusownictwa.

Cabo Ledo

Zaledwie kilka godzin na południe od Luandy znajduje się słynna na całym świecie plaża surfingowa Cabo Ledo. Woda ma jeden z najdłuższych na świecie punktów załamania na długości 500 metrów. Jest doskonałym miejscem do surfowania dla początkujących. Na plaży znajduje się również kilka bungalowów, więc jest to dobre miejsce na spędzenie nocy.

Belas Shopping

Belas Shopping to pierwsze nowoczesne centrum handlowe w kraju, które jest nie tylko doskonałym miejscem na zakupy, ale także świetnym sposobem na ucieczkę od upalnego dnia. Centrum handlowe o powierzchni 120000 metrów kwadratowych zostało otwarte w 2007 roku. Jest to duże centrum handlowe, w którym znajduje się osiem kin, strefa rozrywki, strefa gastronomiczna i ponad 100 sklepów. W centrum handlowym znajdują się również banki i supermarket. Większość sklepów w Belas Shopping to sklepy lokalne, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce do wyszukiwania i poznawania lokalnych marek.

Mussulo

Na południe od Luandy znajduje się półwysep Mussulo, który słynie z pięknych plaż. Jest to popularne miejsce nie tylko dla Luandan, ale także dla turystów. Półwysep ma 30 kilometrów długości i 3 kilometry szerokości i szczyci się piękną plażą, z której roztaczają się wspaniałe widoki na miasto. Wzdłuż niej znajdują się chatki plażowe i restauracje, a także kilka hoteli i kurortów.

Narodowe Muzeum Historii Naturalnej

Narodowe Muzeum Historii Naturalnej prezentuje liczne zwierzęta, które zamieszkują lub kiedyś zamieszkiwały ten kraj. Wystawione są tu ryby, owady i ptaki.
Narodowe Muzeum Antropologiczne z kolei zajmuje się edukacją na temat historii i kultury kraju. Wyświetla imponującą kolekcję tradycyjnych masek, rzeźb, biżuterii, instrumentów muzycznych, broni i odzieży.

Targ Benfica

Targ Benfica to zdecydowanie najlepsze miejsce na zakupy lokalnego rękodzieła w Luandzie. Znajduje się na południe od centrum miasta i najlepiej go zwiedzać z przewodnikiem. Na rynku można znaleźć wszelkiego rodzaju rękodzieła, w tym obrazy, biżuterię, tekstylia i kosze. Znany jest też niestety z handlu kością słoniową.
Targowanie się tu jest kluczowe, jeśli chcesz dostać dobrą cenę.

Twierdza São Pedro da Barra

Twierdza São Pedro da Barra znajduje się na wzgórzu z widokiem na miasto. Pochodzi z XVI wieku i została zbudowana na ruinach Morro de Kassandama. Fort stał się zabytkiem narodowym w 1932 roku. Dziś znajduje się na wstępnej liście UNESCO ze względu na swoje historyczne znaczenie.
Forteca São Pedro da Barra była kiedyś miejscem przetrzymywania niewolników przewożonych do USA, a niedawno była używana jako więzienie dla aresztowanych nacjonalistów podczas wojny o niepodległość Angoli.

Jak dojechać do Luandy

Z Polski do Luandy w Angoli nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego. Trzeba kierować się przez któreś z europejskich lotnisk (Lizbona, Frankfurt). Cena biletu to koszt 2 500 - 3 000 zł.

Pogoda w Luandzie - kiedy jechać?

Luandę w Angoli można odwiedzać cały rok. Pogoda jest zawsze przyjemna i jest ciepło. Występuje niewiele opadów deszczu. Najwyższa średnia temperatura wynosi 31°C w lutym, a najniższa 26°C w lipcu. Pogoda i klimat w Luandzie są odpowiednie na słoneczne wakacje.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 31°C 31°C 31°C 30°C 28°C 26°C 26°C 26°C 28°C 29°C 29°C
44
mm
55
mm
69
mm
77
mm
22
mm
2
mm
2
mm
4
mm
12
mm
52
mm
35
mm
44
mm
LUANDA POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Angola