Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Tęczowa Góra - Vinicunca

Każdego roku do Andów przybywają miliony turystów, aby zobaczyć ruiny cytadeli Inków Machu Picchu. Ale w 2015 roku nowo odkryty cud geologiczny został dodany do listy miejsc, które trzeba zobaczyć w kraju. Vinicunca - znana również jako Góra Siedmiu Kolorów lub po prostu Tęczowa Góra - została odsłonięta, gdy śnieg ją pokrywający stopił się i odsłonił naturalne piękno skały znajdującej się pod nim. Uformowana przez wietrzenie, warunki środowiskowe i osady, wyjątkowa minerologia góry stworzyła marmurkowy efekt z warstwowymi odcieniami złota, lawendy, czerwieni i turkusu wznoszącymi się ku niebu.

Read More: Tęczowa Góra
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Choquequirao

Machu Picchu to zdecydowanie najsłynniejsze ruiny w obu amerykach. Jednak Dolina Inków ma do zaoferowania wymagającym koneserom archeologii znacznie więcej. Klejnotem koronnym wśród tych innych miejsc jest „siostra” Machu Picchu - Choquequirao i niesławny Choquequirao Trek. W przeciwieństwie do Machu Picchu, Choquequirao nie zostało dokładnie zbadane i odkopane aż do lat 70.

Read More: Choquequirao
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Wycieczki kanałami po dżungli w Iquitos

Jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Amazonii jest miasto Iquitos. Iquitos jest największym miastem w tym regionie, ale nie ma dróg łączących je z innymi miastami. Czyni to Iquitos najbardziej odizolowanym miastem na wszystkich kontynentach. Do miasta można dotrzeć tylko samolotem lub statkiem. Drogą można dojechać tylko do Nauty, małego miasteczka położonego około 100 km na południe.

Read More: Iquitos
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Panorama Cusco

Cusco, dawna stolica Inków, jest najstarszym nieprzerwanie zamieszkałym miastem w obu Amerykach. Cusco w 1983 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ruiny starego miasta Inków stały się fundamentem hiszpańskiej architektury, którą można dziś oglądać, a wiele kamiennych murów otaczających ulice zostało również zbudowanych przez Inków.

Trzęsienia ziemi wstrząsnęły Cusco w 1650, 1950 i 1986 r. Każde z tych trzęsień przetrwały inkaskie kamienne ściany, a kolonialne i późniejsze budynki rozpadały się. Po każdym trzęsieniu ziemi Cusco odbudowywało swoje kościoły i historyczne miejsca.

Read More: Cusco
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Charakterystyczne łodzie i chaty nad jeziorem Titicaca

W przekonaniu andyjskim Titicaca jest miejscem narodzin Słońca. Położone między Peru a Boliwią Titicaca jest największym jeziorem w Ameryce Południowej o powierzchni 8.372 km2 i najwyższym żeglownym akwenem na świecie, znajdującym się na wys. 3800 metrów nad poziomem morza. Ciepłe dni kontrastują tu z przejmująco zimnymi nocami. Fascynujące, ciemnoniebieskie jezioro Titicaca jest jednoczącym, od dawna domem kultur góralskich przesiąkniętych starymi tradycjami. Leży na granicy Peru (od zachodu) i Boliwii (od wschodu). Z tego powodu jezioro Titicaca jest łatwo dostępne z dwóch krajów. Najpopularniejszym punktem dojścia od strony peruwiańskiej jest Puno, natomiast miasto Copacabana to wygodny wybór podczas podróży po Boliwii. Można do nich dojechać autobusem, samochodem i samolotem. Ponadto istnieje malownicze połączenie kolejowe do Puno, które biegnie przez jedne z najpiękniejszych peruwiańskich krajobrazów.

Read More: Jezioro Titicaca
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Machu Picchu – największa atrakcja Peru

Położone wysoko na andyjskich wzgórzach Machu Picchu znajduje się na szczycie grzbietu z widokiem na kilka dużych dolin. Jego kultowy status jednego z najbardziej interesujących miejsc na świecie oznacza, że miliony turystów każdego roku wchodzą do starożytnej cytadeli. Duże ruiny, perfekcyjne mury i dziwna architektura zaskakują badaczy od wielu lat i nadal masowo przyciągają turystów. Starożytne miasto z pewnością pozwala nam dostrzec zapomnianą kulturę Inków, ale podczas zwiedzania często rodzi się więcej pytań niż dostaje się odpowiedzi.

Read More: Machu Picchu
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Szlak Inków

Szlak Inków (Inca Trail) jest zdecydowanie najsłynniejszym szlakiem w Ameryce Południowej i przez wielu jest zaliczany do 5 najlepszych wędrówek na świecie. Na szlaku o długości zaledwie 43 km udaje się połączyć piękne górskie krajobrazy, bujne obszary lasu, subtropikalną dżunglę i oczywiście, oszałamiającą drogę Inków z kostki brukowej, wśród ruin i tuneli. Należy pamiętać, że droga ta została utworzona przez Inków przed wiekami. Ostatecznego celu trasy też nie można przegapić. To Machu Picchu, tajemnicze „Zaginione miasto Inków”.

Read More: Szlak Inków
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Panorama dzielnicy Miraflores

Miraflores jest bez wątpienia najpopularniejszym miejscem zarówno dla obcokrajowców jak i Peruwiańczyków, aby znaleźć zakwaterowanie, pójść na zakupy, zjeść dobry posiłek, zrelaksować się w miłej kawiarni, bawić się w jednym z wielu barów, klubów czy dyskotek. Dzielnica ta ma wiele do zaoferowania, dlatego warto spędzić trochę czasu w jednej z najpiękniejszych dzielnic Limy. Miraflores łączy tradycyjne i nowoczesne wpływy, Stare domy współistnieją z nowoczesnymi wielopiętrowymi budynkami, hotelami, kasynami i bankami. Znajdują się tu tradycyjne kawiarnie i restauracje obok nowoczesnych europejskich lokali lub sieci fast foodów, a instytucje kulturalne obok dyskotek i barów.

Read More: Miraflores
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Geoglif kolibra na płaskowyżu Nazca

Linie Nazca to zbiór gigantycznych geoglifów - wzorów lub motywów wyrytych w ziemi - znajdujących się na peruwiańskiej równinie przybrzeżnej, około 600 kilometrów na południe od Limy, stolicy Peru. Stworzone przez starożytną kulturę Nazca w Ameryce Południowej i przedstawiające różne rośliny, zwierzęta i kształty geometryczne, liczące 2000 lat. Biorąc pod uwagę ich ogromne rozmiary, Linie Nazca mogą być w pełni docenione tylko wtedy, gdy ogląda się je z powietrza. Pomimo badań prowadzonych przez ponad 80 lat, geoglify - które w 1994 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są nadal tajemnicą dla badaczy.

Read More: Linie Nazca
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Kuelap

Kuelap to ufortyfikowane miasto na szczycie góry, które jest jednym z najbardziej imponujących i znaczących ruin prekolumbijskich w całej Ameryce Południowej. Ustępuje tylko Machu Picchu. A jednak na razie jest to najmniej odwiedzane miasto ze wszystkich głównych stanowisk archeologicznych w Peru. Dzięki temu nadal może dać podróżnikowi powód do bycia odkrywcą.
To się może za chwilę zmienić, ponieważ w 2017 roku zaczęto budowę kolejki linowej. Trasa kolejki pokonuje 4 km z miasta Tingo Nuevo i wznosi się na 661 m w pobliże ruin Kuelap. Do tej pory dostać się do Kuelap można było albo po spektakularnej, górskiej drodze, której przejście zajmowało półtorej godziny albo 10 km szlakiem zajmującym od 4 do 5 godzin.

Read More: Kuelap