Tiddis

Tiddis

W Algierii znajduje się wiele ważnych rzymskich ruin. Jednymi z najmniej znanych są ruiny Tiddis, które znajdują się w północno-zachodniej części kraju, w prowincji Constantine. Leżą na górskim płaskowyżu i zostały zbudowane na stromym zboczu. Ruiny znajdują się około 30km od miasta Konstantyna i zajmują około 30 hektarów. Chociaż może nie są tak imponujące jak inne ruiny w Algierii, są za to stosunkowo dobrze zachowane.

Ukształtowanie terenu doprowadziło do zbudowania dużej części miasta na wykutych w górach tarasach. Rzymianie budowali rampy, a także schody łączące budynki i ulice, w wyniku czego Tiddis brakuje eleganckiej regularności typowej dla rzymskiej osady miejskiej. Tiddis można raczej przyrównać do berberyjskich wiosek wzgórzowych w regionie. Nie było tu źródeł wody, więc jedną z najciekawszych cech domów są kanały i cysterny, które zostały zaprojektowane tak, aby zachować padające deszcze, na których społeczność polegała podczas długich, upalnych lat.

Zabytki Tiddis

Nekropolia zawierająca groby od okresu prehistorycznego aż do epoki rzymskiej jest widoczna przed wejściem do miasta. Niektóre z najbardziej spektakularnych to okrągłe grobowce, które zostały zbudowane przez wczesne społeczności berberyjskie setki lat przed podbojem regionu przez Rzymian. Na północ od miasta znajduje się godne uwagi mauzoleum z czasów rzymskich, być może najważniejsze w Tiddis

Główne wejście do miasta prowadzi drogą rzymską i klasycznym łukiem. Łuk jest dobrze zachowany i nadal widać gdzie kiedyś znajdowała się brama. Większość tego, co leży za bramą, to niewiele więcej niż stosy kamieni, ale wciąż można zobaczyć fascynujące ślady interesujących budynków. Najbardziej imponujące pozostałości znajdują się na dolnym końcu ruin w tak zwanej „willi mozaik”, której wejście jest otoczone filarami. Pomimo nazwy pozostało niewiele śladów mozaiki, ale za to są pozostałości prywatnych łaźni i tłoczni oliwy.

W górnej części miasta znajdują się trzy duże kamienne cysterny, które były niezbędne do zaopatrzenia miasta w wodę. Istnieją tu również resztki wież strażniczych i fortyfikacji, które zostały postawione przez Bizantyjczyków.

Tiddis jest często określane jako „Miasto bogów” ze względu na liczbę znalezionych tu świątyń i sanktuariów. Wiele z odkrytych tu artefaktów można obecnie oglądać w Muzeum w Konstantynie. Szczególne znaczenie mają dwie stele poświęcone Saturnowi.

Świątynie poświęcone innym rzymskim bogom są tu wyjątkowo liczne. Jedna była poświęcona Ceres, bogini podziemnego świata, a druga Weście, dziewicy bogini ogniska domowego i rodzinnego. Bóg Mitra miał imponujące sanktuarium, a jego popularność kiedyś konkurowała z popularnością Chrystusa. Fenicki Bóg Baal także miał swoją świątynię, a na skale górującej nad miastem znajduje się najbardziej imponujące sanktuarium poświęcone rzymskiemu bogowi Saturnowi, choć pierwotnie uważano, że było to sanktuarium dla starożytnego bóstwa berberyjskiego. Do tego pośród świątyń innych bogów, odnaleziono tu pozostałości chrześcijańskich chrzcielnic z IV i V-tego wieku.

Godziny odwiedzin i ceny biletów

Kompleks ruin w Tiddis można oglądać od 8.00 do 19.00 od maja do września i od 8.00 do 17.00 od października do kwietnia. Cena za bilet wstępu wynosi 80DA

Jak dojechać do Tiddis

Do Tiddis najprościej można dojechać samochodem z Konstantyny oddalonej o 26km drogą (16km w linii prostej).

Pogoda w Tiddis - kiedy jechać?

Najlepszy czas na wizytę w Tiddis w Algierii przypada na okres od kwietnia do października, Jest wtedy najcieplej i występuje ograniczona ilość opadów deszczu. Najwyższa średnia temperatura w Konstantynie (16km od Tiddis) wynosi 35°C w lipcu, a najniższa średnia to 12°C w styczniu. Pogoda i klimat Konstantyny jest odpowiedni na słoneczne wakacje.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
12°C 13°C 17°C 21°C 24°C 30°C 35°C 34°C 29°C 24°C 18°C 13°C
22
mm
19
mm
34
mm
23
mm
24
mm
13
mm
4
mm
11
mm
19
mm
24
mm
15
mm
12
mm
CONSTANTINE POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka