Konstantyna

konstantyna

Miasto Constantine w północno-wschodniej części Algierii jest jednym z najbardziej malowniczych miast w Afryce Północnej, leży po obu stronach prawie 200-metrowego wąwozu. Historia miasta sięga aż 600 lat pne. Konstantyna była stolicą Berberskiego Królestwa Numidii pod nazwą Citra, a następnie w 46 pne. stała się miastem rzymskim. Nazwę otrzymała po cesarzu Konstantynie Wielkim po roku 313.

W Konstantynie zachowały się tylko niewielkie pozostałości rzymskich ruin, ale w odległości niecałych 2 godzin, znajdziemy rzymskie ruiny Djemili, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, którą Lonely Planet opisała jako jedno z największych stanowisk archeologicznych na świecie. Dzisiaj Konstantyna słynie z mostów, które czynią miasto jedynym w swoim rodzaju i dzięki nim konicznie trzeba je odwiedzić będąc w Algierii. Na 2 kilometrach znajduje się osiem niesamowitych mostów łączących dwie części miasta z zapierającymi dech w piersiach wysokościami średnio 120 m a dochodzącymi nawet do wysokości 175 metrów. Lokalne hotele i budynki zbudowano wzdłuż całego klifu.

Najbardziej znanym mostem w mieście jest most Gantaret El Hibal zwany także mostem Sidi M'Cid. Most ten został otwarty dla ruchu w kwietniu 1912 roku. I był przez 17 lat, aż do 1929 roku, najwyższym mostem na świecie o wysokości 175 m. Wschodnia strona mostu Gantaret El Hibal prowadzi do Monument aux Morts, bardziej znanego jako Pomnik zmarłych, zbudowanego w celu upamiętnienia ponad 800 żołnierzy z Konstantyny, którzy zginęli podczas walk podczas I wojny światowej. Pomnik pochodzi z 1930 r. (Budowę rozpoczęto w 1918 r.). Projekt bramy inspirowany jest Łukiem Trajana w słynnych rzymskich ruinach Timgad w Algierii. Z pomnika Aux Morts roztacza się wspaniały panoramiczny widok na płaskowyż poniżej Konstantyny.

Oprócz mostów warto odwiedzić tradycyjną dzielnicę i rynek w Kasbie, wraz ze starym teatrem francuskim, który nadal jest w pierwotnym kształcie i jest doskonałym przykładem francuskiej architektury. W mieście znajduje się kilka słynnych budynków, takich jak stara rezydencja Charlesa de Gaulle'a (zamknięta dla zwiedzających), parlament, a nawet stara żydowska synagoga.

Stary dworzec kolejowy (nadal działający) jest kolejnym przykładem starej francuskiej historii kolonialnej. Na wschodnich obrzeżach miasta znajduje się wart obejrzenia, ogromny meczet. Meczet Emir Abdelkader został zbudowany w 1994 roku i jest jednym z największych w kraju i jednym z największych meczetów na świecie, w którym jednocześnie może modlić się 15 000 wiernych, a minarety o wysokości 107 metrów można zobaczyć z większości miasta. To także pierwszy nowoczesny uniwersytet islamski w Algierii.

Jak dojechać do Konstantyny

Do Konstantyny można się dostać na kilka sposobów. Najszybszym środkiem transportu jest samolot. Z Algieru dolecimy w 2,5 godziny, a ceny biletów zaczynają się od 110zł. Alternatywnym środkiem transportu jest autobus. Jadąc autobusem poświęcimy 7 godzin, ale zapłacimy tylko 16zł. Możliwy jest także transport pociągiem. Czas dojazdu to 8 godzin, a cena 30zł

Pogoda w Konstantynie - kiedy jechać?

Najlepszy czas na wizytę w Konstantynie w Algierii przypada na okres od kwietnia do października, Jest wtedy najcieplej i występuje ograniczona ilość opadów deszczu. Najwyższa średnia temperatura w Konstantynie wynosi 35°C w lipcu, a najniższa średnia to 12°C w styczniu. Pogoda i klimat Konstantyny jest odpowiedni na słoneczne wakacje.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
12°C 13°C 17°C 21°C 24°C 30°C 35°C 34°C 29°C 24°C 18°C 13°C
22
mm
19
mm
34
mm
23
mm
24
mm
13
mm
4
mm
11
mm
19
mm
24
mm
15
mm
12
mm
CONSTANTINE POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka