Hippo Regius

Hippo Regius

Hippo Regius to starożytne miasto w północno-wschodniej Algierii, nad Morzem Śródziemnym. Ogromne ruiny tego starożytnego rzymskiego miasta znanego również jako Hippone, są jednymi z najbardziej sugestywnych w Algierii, rozciągającymi się na krętym terenie, pełnym kwiatów, rozmarynu i drzew oliwnych, zamieszkanym przez ptaki i owce.

Wycieczkę zaczynamy od strony morza, gdzie znajdowała się dzielnica z rezydencjami. Można tu zwiedzić pozostałości kilku willi, ich dziedzińce z kolumnami. Gdzieniegdzie widoczne są jeszcze mury i podłogi. Najbardziej imponujące są tak zwana Willa Labiryntu i Willa Prokuratora. Tutaj również znajdują się pozostałości mniejszych południowych łaźni.

Kontynuując zwiedzanie ścieżka prowadzi do dzielnicy chrześcijańskiej, gdzie dziś można zaobserwować zarys wielkiej bazyliki o długości 42 metrów. Najbardziej widoczna jest jej absyda środkowa, skierowana w kierunku północnym. Tu podłogi nadal pokryte są mozaikami. Być może była to bazylika, w której biskupem był święty Augustyn. Daty się zgadzają, ale nie ma na to żadnych dowodów.

Dalej ścieżka zbudowana z masywnych płyt chodnikowych, ułożonych nad drenażami, prowadzi na rynek (gdzie sprzedawano niewolników). Dalej na forum o wymiarach 76 na 43 metry z kilkoma wciąż nienaruszonymi kolumnami. Forum otoczono kolumnadą, kilkoma małymi kaplicami, fontanną na północnym krańcu i latrynami na południu. Pośrodku stał starożytny kapitol i kilka posągów (z których dziś nic już nie pozostało), a za nimi inskrypcja jednego z dobroczyńców miasta, wykonana przez cesarza Vespasiana.

Poza ogrodzonym terenem znajduje się jeszcze wiele innych ruin. Można zabawić się w odkrywcę i wśród łąk zacząć poszukiwania starożytnych murów, ścieżek, mozaik lub być może zrujnowanego teatru.

Godziny odwiedzin i ceny biletów

Hippo Regius jest otwarte od 8.00 do 19.00 od maja do sierpnia i od 8.00 do 17.00 od października do kwietnia. Bilet wstępu kosztuje DA60.

Jak dojechać do Hippo Regius

Do ruin Hippo Regius można dojść z Annaby nawet pieszo. To około godzinny spacer. Do Annaby z kolei można się dostać na kilka sposobów. Najszymszym środkiem transportu jest samolot. Z Algieru dolecimy w 2,5 godziny, a ceny biletów zaczynają się od 140zł. Alternatywnym środkiem transportu jest autobus. Jadąc autobusem poświęcimy 8,5 godziny, ale zapłacimy tylko 22zł. Możliwy jest także transport nocnym pociągiem. Czas dojazdu to 11 godzin, a cena 45zł

Pogoda w Annabie - kiedy jechać?

Najlepszą porą na zwiedzanie regionu Annaba w Algierii są miesiace od maja do października. Pogoda jest wtedy przyjemna i jest ciepło. Występuje niewiele opadów deszczu. Najwyższa średnia temperatura w Annabie wynosi 30°C w lipcu, a najniższa 14°C w styczniu. Pogoda i klimat w Annabie są odpowiednie na słoneczne wakacje.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 16°C 18°C 21°C 26°C 30°C 30°C 27°C 24°C 19°C 15°C
74
mm
66
mm
52
mm
33
mm
25
mm
12
mm
3
mm
15
mm
17
mm
39
mm
45
mm
42
mm
ANNABA POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka