Namibia

Namibia

tam, gdzie wydmy są górami

Często się mówi, że Namibia to „Afryka dla początkujących” i doskonały wybór na początek przygód ma tym pięknym kontynencie.

Naturalne piękno

Niewiele krajów w Afryce może dorównać naturalnemu pięknu Namibii. Nazwa kraju wywodzi się od najstarszej na świecie pustyni, Namib. A jest tu jeszcze kilka innych poruszających pustynnych królestw. Od piaszczystego morza i niezwykłych dolin martwych drzew w Sossusvlei po nieziemskie wydmy opadające do morza w Sandwich Harbour i Skeleton Coast. W głębi lądu, biegnąc przez serce kraju, wspaniały krajobraz tworzy grzbiet gór składający się z góry Naukluft, Brandberg, Spitzkoppe, Damaraland i zapierający dech w piersiach Kanion Fish River. Z rzekami i mokradłami w Caprivi Strip i niekończącymi się złotymi trawami równin Kalahari, trudno wyobrazić sobie kultowy afrykański krajobraz, którego Namibia nie posiada.

Płodna przyroda

Namibia to jedno z najlepszych miejsc do oglądania dzikiej przyrody w Afryce Południowej, przynajmniej na północy kraju. Park Narodowy Etosha należy do elitarnych miejsc do obserwowania dzikiej przyrody - dużych kotów, słoni, czarnych nosorożców i dzikich zwierząt łownych. Dwa inne obszary są uzupełnieniem Etosha. Damaraland to wspaniałe miejsce, aby zobaczyć przystosowane do pustyni słonie i lwy, a także jest miejscem, w którym znajduje się największa afrykańska populacja nosorożców wolno żyjących. W Caprivi Strip przyroda odradza się na nowo, a Bwabwata i Nkasa Rupara są bogatymi w gatunki parkami prawie nie odkrytymi przez turystów. Ponieważ jest to Namibia, istnieją tu prywatne rezerwaty, a także farmy, które służą jako schronienie dla ratowanej przyrody.

Odległa pustynia

W którymś momencie swojego pobytu w Namibii możesz się rozejrzeć i zastanowić, czy wylądowałeś na krańcu ziemi. Zdarza się to najczęściej na jałowym, smaganym piaskiem wybrzeżu kraju. Od Walvis Bay po Lüderitz, pustynia tworząca Park Narodowy Sperrgebiet jest na większości terytorium pozbawiona dróg, ale wycieczki i tak mogą Cię przez nią poprowadzić. Daleko na północ, wzdłuż Wybrzeża Szkieletów do granicy z Angolą, wraki statków wzdłuż wybrzeża tylko potęgują wrażenie, że ludzkość jest tutaj zdana na łaskę żywiołów. Jest też Kalahari, Nyae Nyae Conservancy i wiele, wiele innych …

Ludzka historia

Ludzka historia Namibii jest równie interesująca jak ta zapisana w skałach, ziemi i piasku tego kraju. Dzięki swojej architekturze i muzeom Lüderitz, Swakopmund i Windhoek opowiadają skomplikowaną historię osadnictwa kolonialnego i ucisku, a szansa na interakcję z wieloma tradycyjnymi ludźmi, którzy nazywają Namibię domem, prawdopodobnie zapewni Ci niektóre z najbardziej niezapomnianych chwil. W szczególności Himba na północnym zachodzie kraju i San na wschodzie to wyjątkowo uduchowieni ludzie, z którymi spotkanie odkryje starszą i głębszą mądrość.

Nadrzędna kategoria: Afryka
in Namibia
Wodospady Ruacaná

Wodospady Ruacaná to grupa wodospadów i bystrzy utworzonych przez rzekę Cunene w pobliżu miejscowości Ruacaná, na granicy Angoli i Namibii. Główny spadek ma 120 m wysokości i około 700 m szerokości w porze deszczowej. Całość jest jednym z największych wodospadów w Afryce, zarówno pod względem przepływu, jak i szerokości. Zbudowano tu zaporę Ruacaná, która w połączeniu z zaporą Calueque, położoną około 40 km w górę rzeki, zasila elektrownię wodną oraz system zaopatrzenia w wodę obsługujący północną Namibię.

Read More: Wodospady Ruacaná