Nadrzędna kategoria: Afryka
Botswana

Obdarzona jednymi z najwspanialszych spektakli dzikiej przyrody na ziemi, Botswana jest jednym z najlepszych miejsc na safari w Afryce.

Obfitość natury

Delta Okawango - nigdzie nie ma podobnego miejsca na ziemi. To miejsce, w którym wędrują i rządzą dzikie stworzenia, gdzie wielkie koty i dużo większe słonie spacerują na wolności po jednym z ostatnich wielkich pustkowi świata. Delta jest synonimem obfitości - liczebności zwierząt, różnorodności gatunków, powodzi o biblijnych rozmiarach. Jest to również miejsce o wyjątkowym i niezrównanym pięknie, w którym możliwości safari mogą wydawać się tak nieograniczone, tak jak same wody.

Read More: Botswana
Nadrzędna kategoria: Afryka
Rezerwat Nosorożców Khama

Khama Rhino Sanctuary to rezerwat na Kalahari o powierzchni 4 300 hektarów, który został utworzony w celu ochrony malejącej populacji nosorożców w Botswanie. To jedno z najlepszych miejsc w Botswanie, aby zobaczyć Białego Nosorożca. Rezerwat znajduje się kilka godzin drogi od Francistown i jest dobrym przystankiem dla turystów, którzy samodzielnie jeżdżą do północnych rezerwatach Botswany. Rezerwat Nosorożców Khama składa się z siedlisk typu Kalahari z rzadką roślinnością. W środku rezerwatu znajduje się dolina Serwe, w pobliżu której znajduje się mnóstwo naturalnych wodopojów dostarczających życiodajnej wody dla wielu okolicznych zwierząt.

Read More: Rezerwat Nosorożców Khama
Nadrzędna kategoria: Afryka
Jaskinie Gcwihaba

W północno-zachodnim narożniku Botswany kilka powiązanych grup wzgórz dolomitowych stanowi uderzający kontrast z otaczającym je piaskowcem. Wzgórza Aha rozciągają się na granicy Botswany i Namibii na północ od wioski Xai-Xai. Około 35 km na wschód od wioski Xai-Xai w dolinie Gcwihaba znajduje się skupisko 6 nisko położonych wzgórz dolomitowych. Dalej 19 km na południowy zachód od Gcwihaba leżą wzgórza Koanaka z trzema wzgórzami. Fascynujące jest to, że wszystkie te wzgórza mają jaskinie, które są zbiorczo nazywane jaskiniami Gcwihaba.

Read More: Jaskinie Gcwihaba
Nadrzędna kategoria: Afryka
Rezerwat Dzikich Zwierząt Manyelanong

Nazwa Rezerwatu wzięła się od wzgórza, które leży na północ od wioski Otse w Botswanie. To wzgórze z piaskowca, dobrze znane ze stromego, wysokiego klifu na południowym krańcu, zostało uznane za rezerwat zwierzyny łownej w 1965 roku. Wzgórze Otse, którego szczyt znajduje się na wysokości prawie półtora kilometra, jest najwyższym punktem w Botswanie.

Read More: Rezerwat Dzikich Zwierząt Manyelanong
Nadrzędna kategoria: Afryka
Wąwóz Goo-Moremi

Wąwóz Goo-Moremi nie tylko olśniewa naturalną florą i fauną, ale całe to miejsce jest rajem na Ziemi. Wszystko tutaj jest mistycznym cudem. Tradycje, tubylcy i świat przyrody sprawią, że nawet zagorzali pesymiści drapią się po głowach oszołomieni nieskazitelnym blaskiem tego chronionego pomnika narodowego w Botswanie.

Wąwóz Moremi znajduje się w rozległej strefie chronionej o powierzchni 1836 hektarów u podnóża wzgórz Tswapong, około 342 km od stolicy Gaborone, zaledwie 4 km od wioski Goo-Moremi i 67 km na wschód od Palapye.

Legendy zasłyszane w tym miejscu nie tylko przykuwają uwagę, ale także potwierdzą, że istniała przed nami znacząca postać, która prawdopodobnie jest odpowiedzialna za to całe zdumiewające cudo.

Read More: Wąwóz Goo-Moremi
Nadrzędna kategoria: Afryka
Transgraniczny Park Kgalagadi

Kgalagadi Transfrontier Park znajduje się w południowej części Kalahari, z czego 73% leży w Botswanie, a pozostała część w Afryce Południowej. Park leży w suchym regionie, w którym średnie roczne temperatury wahają się od 4 do 32°C, ale odnotowano ekstremalne temperatury od -11°C do 45°C. Obszar o powierzchni 37 256 km2 stanowi duży ekosystem, stosunkowo wolny od ingerencji człowieka - zjawisko coraz rzadsze w Afryce. Nazwa Kgalagadi pochodzi z języka San i oznacza „miejsce pragnienia”. Park istnieje de facto od 1948 r., dzięki nieformalnej umowie ustnej między władzami konserwatorskimi ówczesnego Protektoratu Beczuanaland a Związkiem Republiki Południowej Afryki.

Read More: Transgraniczny Park Kgalagadi
Nadrzędna kategoria: Afryka
Rezerwat dzikiej zwierzyny Khutse

Ze względu na bliskość i względną dostępność ze stolicy kraju, rezerwat dzikiej zwierzyny Khutse jest ulubionym miejscem wypoczynku zarówno dla turystów jak i mieszkańców Gaborone. 240 km jazdy prowadzi podróżnika przez wiele interesujących wiosek Kalahari, w tym „bramę do Kalahari” Molepolole. Teren rezerwatu o powierzchni 2 500 km2, sąsiaduje z Rezerwatem Centralnym Kalahari od północy, bez ogrodzeń oddzielających oba obszary. Łączy w sobie większość typów terenu Kalahari - pofałdowane łąki, koryta rzek, skamieniałe wydmy oraz porośnięte trawą i nagie piaski.

Read More: Rezerwat dzikiej zwierzyny Khutse
Nadrzędna kategoria: Afryka
Sanktuarium Ptaków Nata

Nata Bird Sanctuary zostało założone w 1988 roku i znajduje się w północno-wschodniej części Sua Pan, która z kolei jest częścią kompleksu Makgadikgadi Pans. Tereny te były niegdyś pastwiskiem dla ponad 3500 sztuk bydła należącego do miejscowej ludności, która po utworzeniu obszaru chronionego dobrowolnie przeniosła bydło, rozumiejąc znaczenie tego miejsca. Teren został ogrodzony, a w 1993 r. udostępniono zwiedzającym Rezerwat Ptaków Nata.

Read More: Sanktuarium Ptaków Nata
Nadrzędna kategoria: Afryka
Solniska Makgadikgadi

Przed ostatnią epoką lodowcową jezioro Makgadikgadi zajmowało duży obszar dzisiejszej północnej Botswany. Jezioro to, zasilane przez rzeki Nata i Boteti, nie miało naturalnego odpływu i w rezultacie na nisko położonych obszarach stopniowo gromadziła się sól. Następnie, prawie 10 000 lat temu, klimat w południowej Afryce znacznie się zmienił, a jezioro wyschło, pozostawiając po sobie serię solnisk o powierzchni prawie 10 000 mil kwadratowych, co czyni Makgadikgadi prawdopodobnie największą siecią równin solnych na świecie.

Read More: Solniska Makgadikgadi
Nadrzędna kategoria: Afryka
Wzgórza Tswapong

Wzgórza Tswapong, wznoszące się na 400 m ponad otoczenie, umiejscowione są we wschodniej części Dystryktu Centralnego, w pobliżu miasta Palapye w Botswanie. Pasmo to rozciąga się na 70 km i jest szerokie na około 15 km. Skały Tswapong Hills powstały 1800 milionów lat temu w dużym basenie osadowym i zbudowane są z poziomych warstw piaskowca, kamienia żelaznego, konglomeratów zaokrąglonych, naniesionych przez wodę kamyków i kwarcytów. Pokrycie twardej i odpornej skały ochroniło wzgórza przed erozją.

Read More: Wzgórza Tswapong