
Benin to miejsce narodzin voodoo i kluczowa brama handlu niewolnikami przez prawie trzy stulecia. Benin jest zanurzony w bogatej i złożonej historii, która jest wciąż bardzo widoczna. Wizyta w tym małym, klubowym narodzie nie byłaby zatem kompletna bez poznania duchów i fetyszy oraz afro-brazylijskiego dziedzictwa Ouidah, Abomey i Porto Novo.

Boukoumbé lub Boukombé to miasto, dzielnica i gmina w północno-zachodnim Beninie na granicy z Togo. Słynie z targu, ceremonii bicia i tradycji robienia fajek. W wiosce występują wyjątkowe siedliska Tata Somba. Domy są tradycyjne i zbudowane jak fortece, aby chronić mieszkańców przed dzikimi zwierzętami lub intruzami. Słowo Tata oznacza fortecę, a Somba to nazwa plemienna nadana mieszkańcom regionu Atacora w Beninie.

W języku Fon słowo „cotonou” oznacza „ujście rzeki śmierci”. Obszar ten został zasiedlony jako wioska rybacka w czasach Królestwa Dahomej. Francuzi otrzymali pozwolenie na budowę punktu handlowego, dopóki nie otrzymali całego regionu w 1868 roku. Miasto służyło im do obrony przed Brytyjczykami podczas podbojów.
Kotonu stało się największym miastem w kraju i chociaż stolica znajduje się w Porto-Novo, Kotonu nadal jest ośrodkiem gospodarczym i populacyjnym kraju. Przyciąga także wiele instytucji rządowych i ambasad. Prowadzi to do sytuacji, w której miasto jest określane jako de facto stolica Beninu.

Tuż za Abomey, 10m pod ziemią, leży podziemne miasto z ponad pięćdziesięcioma mieszkaniami. Znane jako Podziemne Miasto Agongointo-Zoungoudo, to zbitka pokoi i korytarzy, które odkryto w 1998 roku podczas projektu budowlanego w Bohicon, gdy spychacz wpadł do jednej z jaskiń.
Uważa się, że to rozległe podziemne miasto pochodzi z końca XVI lub początku XVII wieku za panowania króla Dakodonou, drugiego króla Dahomeju.

Świątynia Pytonów to miejsce historycznej i współczesnej symboliki i duchowych praktyk w Ouidah w Beninie. Węże są głównym totemem wyznawców Vodun, religii praktykowanej przez grupy ludzi w krajach Afryki Zachodniej i Środkowej, takich jak Ghana, Togo i Benin.
Vodun stał się nieco powszechny w południowych regionach Nowego Świata w wyniku afrykańskiej diaspory. Stało się inspiracją dla innych religii, takich jak Louisiana Voodoo i Haitian Vodou . Węże są ważnymi symbolami religijnymi i są bardzo szanowane. Zgodnie z teologią tęczowy wąż o imieniu Dan jest ważnym bóstwem, które służy jako pośrednik między żywymi a duchami.

Przeszłość Ouidah jest ściśle związana z handlem niewolnikami. Dla upamiętnienia wielowiekowej tradycji handlu ludźmi, utworzono 4 kilometrową drogę, która na wzór drogi krzyżowej zatrzymuje się przy kilku przystankach obrazujących kolejne etapy dramatu ludzi. Droga jest wytyczona na szlaku, po którym w przeszłości kroczyły tysiące kobiet i mężczyzn, pozostawiając za sobą wioski, rodziny i wolność dla przyszłości naznaczonej niedostatkami, torturami i przymusami.

Główną atrakcją Ouidah jest Muzeum Historii w Ouidah, mieszczące się w Fortaleza São João Batista, portugalskim forcie zbudowanym w 1721 roku. Ukazuje historię handlu niewolnikami w mieście i bada powiązania między Beninem, Brazylią i Karaibami. W muzeum eksponuje się 700 elementów eksponatów archeologii, historii i sztuki.

Ganvie to największa wioska jeziorna w Afryce, licząca około 20 000 osób, która stoi na palach na środku jeziora Nokoue. Założyciele wioski uciekając przed wojownikami Fon, postawili pierwsze budynki na palach, a w ciągu około 500 lat, Ganvie rozwinęła własną kulturę i styl życia na jeziorze. Chwiejące się domy, kościoły i inne budowle tworzą wioskę, która stała się magnesem turystycznym.

Rynek Dantokpa (Grand Marché de Dantokpa), lub po prostu Tokpa, jest największym rynkiem na świeżym powietrzu w Afryce Zachodniej. Znajduje się w Kotonu. Jest to jeden z najważniejszych obszarów sprzedaży detalicznej w Beninie, obejmujący ponad 20 hektarów. To miejsce jest również ważne z ekonomicznego punktu widzenia dla kraju, z odnotowanym obrotem handlowym wynoszącym ponad miliard franków CFA dziennie. Pozornie niekończące się Grand Marché du Dantokpa to pulsujące serce Kotonu. Graniczy z laguną i bulwarem St Michel.

Katedra Notre Dame de Miséricorde, powszechnie znana jako Katedra w Kotonu, jest rzymskokatolicką katedrą położoną w pobliżu, zbudowanego w 1928 roku, mostu Ancien Pont w Kotonu w Beninie. Znana jest z wyraźnej elewacji w kolorze bordowym z charakterystycznymi białymi paskami. Ta katolicka katedra jest nie tylko miejscem kultu, ale także domem dla małej księgarni sprzedającej pozycje regionalnych pisarzy oraz teksty akademickie.