TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Wodospad Vernal

Wodospad VernalWodospad Vernal to mierzący 97 metrów wysokości wodospad na rzece Merced, tuż poniżej wodospadu Nevada w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Podobnie jak jego sąsiad, wodospad Vernal jest wyraźnie widoczny z większej odległości z Glacier Point, jak również z bliska, wzdłuż szlaku Mgieł (Mist Trail). Wodospad płynie przez cały rok, chociaż pod koniec lata jest znacznie mniejszy i może się rozszczepić na wiele pasm, zamiast pojedynczej kurtyny wody.

Yan-o-pah (mała chmura) była lokalną nazwą wodospadu, zanim został on nazwany „Vernal” (znaczenie odnoszące się do wiosny) przez Lafayette Bunnella, członka batalionu Mariposa w 1851 roku.

Szlak Mgieł rozpoczyna się na szlaku Happy Isles w dolinie Yosemite i kieruje się na wschód-południowy wschód. Jest to jeden z najkrótszych (2,1 kilometra) i najpopularniejszych szlaków w Yosemite. Trasa jest w większości zacieniona i pochylona, aż dociera do podstawy wodospadu, gdzie mgiełka wodna spryskuje turystów. W czasie dużego przepływu wody, głównie na wiosnę, turyści mogą zostać nieźle przemoczeni. Ostatnie 15 minut trasy to bardzo strome podejście na szczyt wodospadu. Na szczycie wodospadu znajduje się basen z wodą zwany Szmaragdowym Basenem (Emerald Pool), wokół którego spacerują i odpoczywają turyści.

Pływanie nad wodospadem Vernal wiąże się z dużym ryzykiem, skały są śliskie, rzeka ma silne podtopienia, które mogą nie być widoczne z powierzchni, a turyści mogą zostać pochłonięci przez rzekę aż do wodospadu. Chociaż pływanie jest zabronione, a ostrzeżenia, aby nie wchodzić do wody są wyraźnie porozstawiane, kilka śmiertelnych wypadków miało już miejsce, gdy odwiedzający weszli do wody nad wodospadem w pobliżu Silver Apron i Emerald Pool. 19 lipca 2011 roku trzy osoby zginęły w ciągu jednego dnia po tym, jak zostali pochłonięci przez wodospad Vernal.

Wodospad jest błędnie pokazany na znaczku pocztowym z Filipin z 1932 roku. Chociaż podpis wskazuje, że przedstawia on wodospad Pagsanjan na Filipinach, w rzeczywistości pokazuje wodospad Vernal.