Wodospad Dudhsagar

Dudhsagar FallsWodospad Dudhsagar (dosłowne znaczenie to Morze Mleka) to czteropoziomowy wodospad położony nad rzeką Mandovi na pograniczu indyjskiego stanu Goa i Karnataka. Wodospad położony jest 60 km od Panaji i znajduje się na trasie kolejowej Madgaon-Belgavi około 46 km na wschód od Madgaon i 80 km na południe od Belgavi. Wodospad Dudhsagar jest jednym z najwyższych wodospadów w Indiach. Jego wysokość wynosi 310 m a średnia szerokość 30 metrów.

Wodospad znajduje się w Bhagwan Mahaveer Sanctuary i Mollem National Park wśród zachodnich Ghatów. Wodospad tworzy granicę między stanami Karnataka i Goa.

Okolica jest otoczona lasami liściastymi o bogatej różnorodności biologicznej. Wodospad nie jest szczególnie spektakularny w porze suchej, ale podczas pory monsunowej opady deszczu sprawiają, że poziom oraz siła wody w wodospadzie jest niezwykle imponująca.

Najbliższa stacja kolejowa dostępna na drodze do wodospadu to stacja Castle Rock. Odwiedzający mogli dostać się stąd do pociągu i wysiąść na przystanku Dudhsagar. Od tego przystanku zwiedzający musieli przejść około kilometra na torach, aby dotrzeć do wodospadu. Podczas spaceru trzeba było również pokonać 200 m tunel kolejowy, który jest całkowicie ciemny, co sprawiało, że spacer był nieco trudniejszy. Niedawno Indian Railways zakazało pasażerom wsiadania / wysiadania z pociągu na stacji kolejowej Dudhsagar.

Obecnie do wodospadu Dudhsagar można dotrzeć za pomocą Bhagwan Mahavir Wildlife Sanctuary Taxi w pobliżu wioski Goan zwanej Molem. To stowarzyszenie poprowadzi przez bujny zielony las i kilka ciężkich strumieni i wróci do tego samego miejsca. Obecnie jest to jedyny dostęp do wodospadu. Dodatkowym atutem stowarzyszenia jest możliwość obejrzenia pełnego widoku wodospadu Dudhsagar, gdzie na Indian Railway można zobaczyć tylko połowę widoku wodospadu.

Nie ma dostępu do świeżej wody pitnej ani do czystych pomieszczeń wypoczynkowych w pobliżu wodospadu na tym na przystanku kolejowym. Nie ma absolutnie żadnego dostępu do zasilania lub sygnału komórkowego w tym miejscu, tak jak nie ma dostępu do transportu drogowego.