Cusco

Panorama Cusco

Cusco, dawna stolica Inków, jest najstarszym nieprzerwanie zamieszkałym miastem w obu Amerykach. Cusco w 1983 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ruiny starego miasta Inków stały się fundamentem hiszpańskiej architektury, którą można dziś oglądać, a wiele kamiennych murów otaczających ulice zostało również zbudowanych przez Inków.

Trzęsienia ziemi wstrząsnęły Cusco w 1650, 1950 i 1986 r. Każde z tych trzęsień przetrwały inkaskie kamienne ściany, a kolonialne i późniejsze budynki rozpadały się. Po każdym trzęsieniu ziemi Cusco odbudowywało swoje kościoły i historyczne miejsca.

Większość turystów przybywających do Cusco udaje się do Machu Picchu, Świętej Doliny i innych pobliskich centrów Inków, ale warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie samego miasta, aby odkryć jego liczne atrakcje. Większość z nich znajduje się wokół Plaza de Armas i okolicznych ulic, gdzie znajdują się również restauracje, hotele i sklepy.

Podążaj ulicami pod górę od północno-wschodniego krańca Plaza de Armas do brukowanych ulic dzielnicy San Blas. W tej malowniczej dzielnicy odkryjesz małe sklepy i restauracje odwiedzane przez mieszkańców, a także turystów, którzy wolą pozostać w tej cichej okolicy z pięknymi widokami na całe miasto.

Aby mieć pewność, że nie przegapisz żadnego z najważniejszych miejsc do odwiedzenia, zaplanuj swoją podróż, korzystając z poniższej listy najciekawszych atrakcji Cusco.

1. Santo Domingo i Coricancha

Kościół Santo Domingo jest zbudowany na ruinach słynnego miejsca Inków Coricancha, Templo del Sol lub Świątyni Słońca. Coricancha oznacza „złoty dziedziniec”, a jego ściany były kiedyś wyłożone arkuszami z litego złota. Wnętrze zdobiły posągi i ozdoby ze złota, a duży złoty dysk odbijał słońce, rzucając światło na świątynię. Wszystko to zostało ogołocone przez konkwistadorów wkrótce po przybyciu do Cusco, a większość złota została przetopiona. Wszystko, co pozostało do dziś z niegdyś wspaniałej Coricancha, to szlachetna kamieniarka Inków, która stanowi podstawę kościoła Santo Domingo.

Zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz widać imponującą zakrzywioną ścianę o wysokości sześciu metrów na jednym końcu kościoła. W przeciwieństwie do większości hiszpańskiej architektury, mury Inków przetrwały główne trzęsienia ziemi, które nawiedziły Cusco w 1650, 1950 i 1986 roku.

Pośrodku dziedzińca znajduje się konstrukcja, która kiedyś była pokryta 55 kilogramami złota, a wzdłuż boków dziedzińca znajdują się małe izby, których gładkie szare kamienie i ostre kąty wyraźnie kontrastują z otaczającymi je zaokrąglonymi łukami i hiszpańską architekturą.

2. Sacsayhuaman

Ogromny ufortyfikowany kompleks Sacsayhuaman jest najważniejszą ruiną w Cusco i znajduje się na tyle blisko historycznego centrum, że można tam szybko dotrzeć. Wielu turystów zatrzymuje się, aby je zobaczyć w drodze do Pisac. Uważa się, że Sacsayhuaman ma znaczenie zarówno militarne, jak i religijne.

Cusco zostało zaprojektowane w kształcie pumy, z Sacsayhuamanem jest jej głową. Trzy wały zygzakowatych murów obronnych rozciągają się na prawie 300 metrów, tworząc zęby pumy.

Fascynacja tą ruiną polega nie tylko na jej oszałamiających rozmiarach, ale także na wielkości kamieni, z których została zbudowana i złożoności kamieniarki. To, co dziś widać, stanowi tylko około 20 procent pierwotnej całości. Do czasu ochrony zabytku w latach trzydziestych XX wieku bloki z Sacsayhuaman były wywożone na inne budowy w Cusco.

Większość największych kamieni, które były trudniejsze do przesuwania, pozostało na miejscu. Niektóre z tych kamieni mają ponad osiem metrów wysokości i ważą 360 ton. Pomimo ogromnych rozmiarów tych kamieni i ich często nieregularnych kształtów, są one tak idealnie dopasowane, że współcześni inżynierowie zastanawiają się, jak Inkowie poradzili sobie z taką precyzją.

3. Plaza de Armas

Plaza de Armas jest sercem Cusco od czasów Imperium Inków, kiedy to plac nazywano Huacaypata lub Aucaypata. Katedra, od strony północno-wschodniej części Plaza de Armas jest główną atrakcją placu. Po jednej stronie katedry znajduje się kościół Jezusa i Marii, a po drugiej El Triunfo. Po południowo-wschodniej stronie głównego placu dominuje kościół La Compania, który ze względu na ozdobną fasadę można łatwo pomylić z katedrą. Jest jednak mniejszy i brakuje mu wielkich schodów z przodu.

Pozostałe dwie strony Plaza de Armas wyłożone są kolonialnymi arkadami. Centrum placu to miejsce do odpoczynku na ławkach, podziwiania ogrodów i fontanny w centrum i obserwacji codziennego życia w Cusco. Plac jest szczególnie żywy i piękny w nocy. Ludzie często tu spacerują pośród oświetlonych reflektorami budynków.

4. Ściany Inków

Spacer obok starożytnych murów Inków, które ciągną się wzdłuż wąskich uliczek Cusco, przypomina spacer po muzeum na świeżym powietrzu. Te misternie skonstruowane mury Inków są fundamentami dzisiejszego Cusco i chociaż można je znaleźć w całym mieście, wyróżnia się kilka obszarów.

Najlepsze miejsca do podziwiania murów to ulice Loreto i Hatunrumiyoc. Mury Inków otaczają obie strony Loreto, które biegnie na południowy wschód od Plaza de Armas. Ściana południowa pochodzi z Amarucancha, miejsca, w którym znajduje się Pałac Huayna Capac, a po stronie północnej znajduje się ściana Acllahuasi, jeden z najstarszych murów w Cusco.

Hatunrumiyoc biegnie na północny wschód od Plaza de Armas i słynie z 12-stronnego kamienia znalezionego na wschodniej ścianie. Zwykle łatwo go zauważyć, ponieważ sprzedawcy pamiątek regularnie rozstawiają się naprzeciwko kamienia.

5. Katedra

Budowa katedry w Cusco rozpoczęła się w 1559 roku, a zakończyła w 1669 roku. Została zbudowana w miejscu, gdzie kiedyś stał pałac Inków Wiracocha. Trójnawowe wnętrze kościoła w stylu renesansowym jest wsparte na 14 masywnych filarach i jak na tak dużą konstrukcję jest ich niewiele.

Główny ołtarz wykonany ze srebra waży 400 kilogramów, a stalle chóru są misternie wyrzeźbione z cedru. Jeszcze bardziej imponująca jest kolekcja katedry zawierająca ponad 400 obrazów Escuela Cuzqueña, szkoły Cusco.

Te obrazy z XVI i XVII wieku są wyjątkowe, ponieważ odzwierciedlają styl europejski, ale z oczywistymi wpływami rdzennych ludów Andów. Dobry przykład tego można zobaczyć w Ostatniej Wieczerzy Marcosa Zapaty, który pokazuje apostołów jedzących świnkę morską. Obraz przedstawiający ukrzyżowanie w zakrystii przypisuje się Van Dyke'owi.

Do katedry przylega kościół El Triunfo po prawej, a kościół Jezusa i Marii po lewej. El Triunfo był pierwszym chrześcijańskim kościołem w Cusco, zbudowanym na miejscu zbrojowni Inków, gdzie Hiszpanie zostali uwięzieni podczas oblężenia w 1536 roku. Inkowie spalili miasto, ale pożar w pokrytej strzechą zbrojowni zgasł w tajemniczy sposób.

Po tym, jak Hiszpanie odzyskali miasto, historia urosła do rangi cudu i dla uczczenia tego zdarzenia zbudowano kościół. W Capilla del Triunfo znajduje się słynny obraz Alonso Cortesa de Monroy przedstawiający trzęsienie ziemi z 1650 roku, które spustoszyło Cusco.

6. Museo Inka

Najlepsze muzeum w Cusco dla wszystkich, których interesuje historia Inków. Museo Inka mieści się w ozdobnym XVI-wiecznym Hiszpańskim Domu Admirała, który sam w sobie jest wart odwiedzenia. Dom, który należał do admirała Francisco Aldrete Maldonado, został zbudowany na fundamentach Inków. Został poważnie uszkodzony podczas trzęsień ziemi w 1650 i 1950 roku, ale został naprawiony i jest jednym z najbardziej imponujących domów kolonialnych w mieście.

Kolekcje zawierają artefakty od powstania kultury inkaskiej, aż po ich podbój. Wystawione są: ceramika, tekstylia, wyroby metalowe i złote, biżuteria, mumie i czaszki, które pokazują wczesną chirurgiczną metodę trepanacji. Szczególnie interesujących jest 450 rzeźbionych i malowanych drewnianych kubków znanych jako queros. Największa kolekcja na świecie.

7. Museo Casa Concha

Sto lat po tym, jak archeolog Hiram Bingham zwrócił światową uwagę na Machu Picchu, znalezione tam artefakty zostały przewiezione z muzeum Uniwersytetu Yale. W 2011 roku powróciły do Peru i są teraz wystawiane w dawnym domu Jose de Santiago Concha, arystokraty z pierwszych lat podboju.

W dwunastu pokojach pięknego domu z balkonem, który rozciąga się wokół trzech dziedzińców, znajduje się kolekcja ponad 360 artefaktów, od dużych ceramicznych garnków po małe srebrne szpilki. Interaktywne wyświetlacze i filmy uzupełniają historię Inków i Machu Picchu, a pod szklaną podłogą widoczne są pozostałości podłogi z poprzedniej królewskiej rezydencji Inków.

8. La Kompania

Compania de Jesus, zwykle nazywana La Compania, to kościół jezuicki zbudowany w XVI wieku. Został poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi w 1650 roku, ale został odbudowany i ukończony pod koniec 1660 roku. La Compania była źródłem sporych kontrowersji, ponieważ jej wysokość groziła przewyższeniem katedry na tym samym placu.

Biskup Cusco narzekał na wystawny projekt kościoła i skarga została ostatecznie skierowana do papieża Pawła III. Papież stanął po stronie biskupa, ale zanim jego decyzja dotarła do Cusco, jezuici prawie ukończyli La Compania.

Tak więc decyzja Papieża miała niewielki wpływ na wygląd kościoła i imponująco zdobiona barokowa fasada La Compania nadal rywalizuje z katedrą. Szczególnie pięknie wygląda oświetlona nocą. Ale nawet ozdobna fasada nie przygotowuje cię na wspaniały złoty ołtarz ozdobiony polichromowanymi posągami.

La Compania jest zbudowana na fundamentach pałacu Huayna Capac, ostatniego władcy zjednoczonego imperium Inków, którego rządy obejmowały większość dzisiejszego Peru, Boliwii, Ekwadoru, Argentyny, Chile i południowo-zachodniej Kolumbii.

9. Museo de Arte Precolombino (Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej)

Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej zawiera około 450 eksponatów z magazynów Muzeum Larco w Limie, którego zbiory są zbyt duże, aby je tam pokazać. Na wystawie jest biżuteria, ceramika, wyroby ze złota i srebra, tkaniny i inne artefakty z kultur Nasca, Moche, Huari, Paracas, Chimú, Chancay i Inków, pochodzące z okresu od 1250 p.n.e do 1532 r.

Ponadto jest sala poświęcona obrazom z Escuela Cuzqueña - szkoły z Cusco oraz sala drewnianych rzeźb. Kolekcja jest stosunkowo niewielka, ale bardzo dobrze dobrana i mieści się w dawnej rezydencji zdobywcy Alonso Díaza.

10. La Merced

Barokowy kościół i klasztor La Merced zostały zbudowane w latach 1657–1680, zastępując wcześniejszy kościół zbudowany tutaj w 1536 r. i zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1650 r., La Merced jest uważany za trzeci najważniejszy kościół kolonialny w Cusco, po katedrze i La Compania. Najcenniejszym skarbem kościoła jest zakrystia, złota monstrancja wysadzana drogocennymi kamieniami i gigantyczną perłą (uważaną za drugą co do wielkości na świecie).

Wewnątrz kościoła znajduje się rzeźbiony chór i XVIII-wieczne obrazy przedstawiające życie San Pedro Nolasco, założyciela Zakonu La Merced. Kilka wybitnych witraży przedstawiających sceny z życia Marii Panny stworzył anonimowy mistrz z Cusco na przełomie XVIII i XVIII wieku.

11. San Blas

Dzielnica San Blas wznosi się na wzgórzu na północny wschód od Plaza de Armas. Okolica znana jest z wąskich brukowanych uliczek wypełnionych małymi galeriami sztuki i warsztatami rzemieślniczymi jak za czasów Inków.

Obszar ten ożywa wieczorami, kiedy sklepy i restauracje są otwarte, ale San Blas Plaza jest tętniące życiem przez całą sobotę, kiedy wypełnia się kolorowymi straganami.

Na końcu placu znajduje się ceglany kościół San Blas z 1562 roku z ozdobnym złotym barokowym ołtarzem i wyjątkową amboną wyrzeźbioną z jednego drzewa. Legenda głosi, że czaszka, na której spoczywa rzeźba św. Pawła, jest czaszką twórcy ambony.

12. Qenqo

Qenqo to stosunkowo małe stanowisko archeologiczne, które jest szczególnie interesujące i szczególnie zagadkowe dla historyków, ponieważ jego dokładne zastosowania nie są znane. Cały kompleks został wykuty w jednej litej skale, w tym jego podziemne komory i niezwykłe kręte kanały.

Spekulowano, co te kanały miały przechowywać. Wodę, krew ofiar lub chichi (piwo). Wczesne relacje z czasów Inków opisują miejsce z kamienia pokryte warstwą złota. Wydaje się, że dwa pionowe kamienie w górnej części utworzyły Intiwatanę, podobną do „Hitching Post of the Sun” w Machu Picchu i używaną do obserwacji astronomicznych. Qenqo znajduje się około czterech kilometrów od centrum Cusco.

13. Kościół i klasztor San Francisco

Kościół i klasztor San Francisco, kilka przecznic na południowy zachód od Plaza de Armas, to duży kościół zbudowany w 1572 roku i odrestaurowany po trzęsieniu ziemi w 1650 roku. Chociaż sam kościół nie jest spektakularny, zawiera piękny rzeźbiony chór cedrowy i ciekawą kolekcję sztuki kolonialnej, z dziełami Marcosa Zapaty i Diego Quispe Tito.

Monumentalny obraz Juana Espinoza de los Monteros o wymiarach 12 na 9 metrów przedstawia rodowód św. Franciszka z Asyżu, założyciela zakonu franciszkanów, a wokół klasztoru znajdują się obrazy ze scenami z jego życia. Dwie krypty pod kościołem kryją ludzkie kości ułożone we wzory, co można również znaleźć w kościołach franciszkańskich w innych miejscach.

14. Targ San Pedro

Aby poznać lokalne życie, odwiedź kolorowy targ San Pedro. Targ jest czynny codziennie i najbardziej ruchliwy rano, gdy miejscowi kupują jedzenie na resztę dnia. Lokalne owoce i warzywa stoją na kolorowych kopcach, a osobna część targu paruje od gotowych do spożycia potrawów. O każdej porze dnia można tu dostać niedrogi posiłek.

Szukaj kolorowych przekąsek z suszonych owoców, a także stosów pan chuta, lokalnego chleba. Popularnymi pamiątkami są robione na drutach swetry i czapki, a także tkane dywaniki i koce z przędzy alpaki. Podobnie jak lalki z kolorowych, ręcznie robionych tkanin.

Jak dostać się do Cusco?

Samolotem

Międzynarodowy Port Lotniczy Alejandro Velasco Astete to małe lotnisko położone na terenie miasta Cusco. Chociaż nazywa się to międzynarodowym portem lotniczym, jedyny lot międzynarodowy, jaki faktycznie tu przylatuje, to samolot z La Paz w Boliwii. Reszta lotów to loty krajowe z innych części Peru. Główne hotele Cusco znajdują się 10 minut jazdy taksówką, a podróż będzie kosztować od 10 do 30 PEN (w zależności od tego, jak dobre są Twoje umiejętności negocjacyjne).

Autobusem

Peru ma wiele firm autobusowych, które obsługują przejazdy do Cusco. Główne trasy autobusowe pochodzą z miast Arequipa, Lima i Puno. Ze względu na odległe położenie Cusco, wysoko w Andach, czas dojazdu do miasta może być długi i żmudny. Dodatkowo istnieje kilka turystycznych firm autobusowych obsługujących trasę Puno - Cusco. Usługi te są przeznaczone wyłącznie dla turystów łączących się między jeziorem Titicaca a Cusco i zazwyczaj obejmują postoje turystyczne w interesujących miejscach po drodze, a także lunch.

Większość autobusów dociera do głównego dworca autobusowego zwanego Terminal Terrestre, położonego 10 minut od historycznego centrum Cusco.

Pociągiem

Oprócz pociągów, które prowadzą do Machu Picchu, Cusco jest połączone koleją tylko z jednym innym dużym miastem. Luksusowy pociąg Andean Explorer, kursuje na trasie Puno - Cusco w określone dni tygodnia. Podróż trwa 10 godzin, w jest tym 1 przystanek w połowie drogi w La Raya. Andean Explorer Train kończy bieg na stacji Wanchaq Peru Rail, 6-7 minut taksówką od historycznego centrum Cusco.

Pogoda w regionie Cusco - kiedy jechać?

Najlepszą porą na zwiedzanie regionu Cusco w Peru jest od okres od września do listopada, kiedy to temperatura jest wiosenna, a opady są ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Cusco wynosi 15°C we wrześniu a najniższa 13°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 14°C 14°C 14°C 13°C 13°C 14°C 15°C 15°C 15°C 14°C
80
mm
90
mm
70
mm
36
mm
17
mm
6
mm
8
mm
11
mm
17
mm
52
mm
64
mm
66
mm
CUSCO REGION POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru