TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Itá Letra - tajemnicze symbole

Itá Letra - tajemnicze symboleW głębi pasma górskiego Ybytyruzú w Paragwaju, stoi imponująca zagadka Itá Letra („Piedra con Letra”). Jesto to miejsce, w którym znajduje się zestaw nieopisanych petroglifów, które przez długi czas uważano za mające naturalny związek z wikingami. Enigmatyczny zestaw petroglifów pochodzi z około 5000 lat pne i zawiera liczne symbole. Jednak najbardziej znanymi z nich są ryciny, które prawdopodobnie przedstawiają „mapy gwiazd” lub konstelacje.

Niemniej jednak ostatnie badania odrzucają tę teorię, zauważając, że ten „starożytny” skrypt jest wciąż nieczytelny i najprawdopodobniej został stworzony przez starożytnych mieszkańców Paragwaju.

Warto wspomnieć, że nawet przed badaniami archeologicznymi na tym obszarze odkrywcy z różnych części świata odwiedzali to miejsce, często popierając wersję, jakoby rysunki zostały stworzone przez skandynawskich odkrywców tysiące lat temu.

Z tych pseudonaukowych wyjaśnień namnożyło się kilka innych mitów. Wśród nich wikingowskie pochodzenie ludności znanej jako Guayaki czyli ludzi zamieszkujących pasmo górskie Ybytyruzú.

Enigmatyczny zestaw inskrypcji został zbadany przez zespół archeologów z Muzeum Altamira z Hiszpanii w 2010 roku. Naukowcy doszli do wniosku, że rysunki zostały stworzone przez tubylców z tego obszaru, między 5000 a 2500 lat pne, odrzucając w ten sposób Skandynawów, jako możliwych autorów. Dzięki tym badaniom udało się zarejestrować, udokumentować i zinterpretować większość symboli Itá Letra.

Uważa się, że najstarsze symbole z Itá Letra pochodzą z około 5000 lat pne. i znajdują się w najbardziej ukrytych jaskiniach. Symbole reprezentowały konstelacje, ryciny kotów i ptaków, żeńskich narządów płciowych oraz wielu przedmiotów codziennego użytku, które mieszkańcy tamtych czasów stworzyli, a potem odtwarzali w swoich jaskiniach.

Najbardziej znany zestaw symboli, znajdujący się na powierzchni, wykazuje bardziej abstrakcyjne wzory, które nie zostały zinterpretowane. Utworzone są one przez linie zakrzywione i proste. Uważa się, że te tajemnicze symbole zostały narysowane około 2500 lat przed Chrystusem.

Te ostatnie petroglify Itá Letra są namacalnym dowodem tajemnic, które kryją się głęboko na kontynencie Ameryki Południowej, a który jest bardziej starożytny i tajemniczy niż możemy sobie wyobrazić.

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa