Zamek Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein

Bajkowy zamek Neuschwanstein, z 1,4 miliona odwiedzających rocznie, jest jedną z trzech najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Niemczech. Zamek Disneya znajduje się w miejscowości Hohenschwangau na wzgórzach zielonego regionu Allgäu w Bawarii. Będą tu prawdopodobnie doświadczysz jednego z najpiękniejszych widoków, jakie kiedykolwiek widziałeś. Zamek ma ponad 200 pokoi, z których tylko 15 jest w pełni wykończonych. Podczas wycieczki odwiedzicie głównie trzecie i czwarte piętro z najważniejszymi kwaterami króla. Drugie piętro nigdy nie zostało ukończone i teraz mieści się tam sklep, kawiarnie i część multimedialna.

Budowę idyllicznego zamku rozpoczęto w 1869 roku w imieniu nieśmiałego i ekscentrycznego króla Ludwika II, który zbudował ten zamek, aby uciec od życia publicznego. Ściany zostały wykonane z cegły z jasnym wapieniem jako dekoracją. Po jego śmierci w 1886 r. Budowa została wstrzymana, a bajkowy zamek udostępniono publiczności. Walt Disney odwiedził ten zamek i wykorzystał go jako inspirację dla zamku Śpiącej królewny w Disneylandzie.

Ponieważ zamek nie miał pełnić funkcji reprezentacyjnej królestwa, a jedynie być relaksem dla króla, Ludwig II stworzył tu swój własny świat marzeń - poetycki świat średniowiecza. Obrazy były inspirowane operami Wagnera i dotyczą miłości i winy oraz pokuty i odkupienia. Często spotykane tu są trzy główne postacie: poeta Tannhäuser, rycerz łabędź Logengrin i jego ojciec, Graal King Parsifal. Ponadto wielokrotnie pojawiać się będzie portret łabędzia (Schwan) - symbol czystości.

Jak dostać się do Neuschwanstein?

Neuschwanstein znajduje się w Bawarii w Niemczech, 5 kilometrów od granicy z Austrią. Odległość do Monachium wynosi 120 km, a do Stuttgartu - 220 km.

Można tu dojechać również pociągiem z Monachium do Füssen lepiej zarezerwować bilety kolejowe z wyprzedzeniem - www.bahn.com. Z dworca kolejowego w Füssen można wsiąść do autobusu 73 lub 78 (przystanek Hohenschwangau Neuschwanstein zamek).

Parkowanie na zamku nie jest dozwolone i będziesz musiał zostawić samochód w Hohenschwangau (parkingi P1 do P4). Koszty parkowania dziennie to 6,00€ za samochód.

Zamek znajduje się 1,5 km pod górę od parkingu, wędrówka zajmuje około 40 minut. Można jednak skorzystać z autobusu. Autobusy odjeżdżają z hotelu Müller (Alpseestraße), który zostawi Cię w odległości 450 metrów od wejścia do zamku. Będziesz musiał wejść pod górę około 20 minut. Bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy (bilet pod górę: 6€, zjazd 3€).

Shuttlebus : Te autobusy odjeżdżają z parkingu P4. Pod górę 2,50€/Zjazd 1,50€. Bilety do nabycia u kierowcy. Autobusy te kursują bez ustalonego rozkładu jazdy. Ostatni autobus w dół o 18:45 latem i 16:45 zimą (jeśli droga jest przejezdna).

Autobusy nie mogą bezpośrednio dotrzeć do zamku, ale wysadzą Cię w pobliżu Marienbrücke, skąd roztacza się wspaniały widok z mostu na zamek. Od tego miejsca będziesz musiał przejść 500 metrów w dół do wejścia do zamku.

Zasady panujące w zamku Neuschwanstein

- Fotografowanie i filmowanie w zamku jest niedozwolone
- Plecaków, wózków i nosidełeł nie można wnosić do zamku. Pozostaw je w samochodzie lub w schowkach bagażowych. Dozwolony jest tylko mały bagaż podręczny.
- Zamek Neuschwanstein można zwiedzać tylko z przewodnikiem
- Wycieczki trwają około 35 minut i będą miały angielskiego przewodnika
- Po wycieczce na 2. piętrze zamku można obejrzeć bezpłatny pokaz na temat króla Ludwika II i historii zamku.

Godziny otwarcia zamku Neuschwanstein i ceny biletów

Zamek otwarty jest codziennie z wyjątkiem 1 stycznia, 24,25,31 grudnia.
24 marca - 15 października: 9.00–18.00, 16 października - 23 marca: 10.00 - 16.00

Bilety można kupić w kilku opcjach:
Zamek Neuschwanstein - 13€
Zamek Hohenschwangau - 13€
Muzeum Królów Bawarskich - 11€
Dzieci do 18 lat – za darmo
Studenci i seniorzy powyżej 65 roku życia posiadają niewielkie zniżki (około 2€).

Bilety kombinowane:
Zamek Hohenschwangau i Zamek Neuschwanstein - 25€
Zamek Neuschwanstein i Muzeum Królów Bawarskich - 22,5€
Zamek Hohenschwangau i Muzeum Królów Bawarskich - 22€
Zamek Hohenschwangau, Zamek Neuschwanstein i Muzeum Królów Bawarskich - 31,50€

Kiedy odwiedzić zamek Neuschwanstein

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do Bawarii w Niemczech jest od okres od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są przyjemne i występuje mało opadów. Najwyższa średnia temperatura w Bawarii to 24°C w sierpniu a najniższa 2°C w styczniu

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
2°C 3°C 9°C 15°C 18°C 21°C 23°C 24°C 19°C 13°C 8°C 4°C
46
mm
24
mm
37
mm
29
mm
62
mm
64
mm
57
mm
52
mm
36
mm
40
mm
26
mm
46
mm
BAWARIA POGODA
Nadrzędna kategoria: Europa
in Niemcy