Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie, leżące poniżej północnego skraju Alp, jest największym jeziorem w Niemczech. Graniczy z Austrią i Szwajcarią i oferuje uderzająco piękną scenerię z majestatycznym obszarem wodnym. obejmuje około 270 kilometrów linii brzegowej. Nazwa Jezioro Bodeńskie pochodzi z języka niemieckiego (Bodensee), ale w wielu innych krajach nazywają je Jeziorem Konstanckim, nawiązując tym do największego ze znajdujących się przy nim miast. Dotyczy to także nazwy w języku angielskim (Lake Constance). Jezioro Bodeńskie znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO dzięki niezwykłej przyrodzie i mnogości pobliskich zabytków.

Jezioro Bodeńskie jest od dawna ośrodkiem sportów wodnych - jest szczególnie znane wśród miłośników żeglarstwa i windsurfingu. Popularne aktywności w okolicy to piesze wycieczki i kolarstwo górskie, a także pływanie, opalanie na wielu plażach lub relaksujący rejs łodzią.

Akwen składa się z trzech części:

- Obersee - Górne Jezioro, największa i najgłębsza część jeziora. Rozciąga się od Zatoki Bregenckiej do Konstancji i jest otoczona licznymi starymi miasteczkami i wioskami z niesamowitym widokiem na Alpy Szwajcarskie,
- Untersee - Dolne Jezioro, węższa część zachodnia,
- Seerhein - Jezioro Ren, czterokilometrowy wąski obszar na zachód od Dolnego Jeziora, który uważany za część rzeki Ren przepływającej przez Jezioro Bodeńskie.

Na jeziorze są również trzy wyspy: Mainau, Reichenau i Lindau na które dostać się można statkiem rejsowym albo podczas wycieczki zorganizowanej.

Najważniejsze miasta, atrakcje i ciekawe miejsca nad Jeziorem Bodeńskim

Cała okolica jest bogata w kulturę i historię. Szczyci się wieloma starymi zamkami, urokliwymi średniowiecznymi wioskami i pięknymi ogrodami. Przy brzegu (i na wyspach) Jeziora Bodeńskiego znajdziemy przynajmniej kilka miejsc ciekawych z turystycznego punktu widzenia. Nawet przy dłuższym pobycie aktywni turyści powinni móc zorganizować sobie czas.

Lindau

Najbardziej znanym wśród turystów miastem nad Jeziorem Bodeńskim jest niemieckie Lindau, które powstało na wyspie znajdującej się dosłownie kawałek od brzegu. Dziś wyspa połączona jest z lądem groblą dla pociągów i pieszych oraz mostem dla aut, ale w czasach średniowiecznych dostęp na wyspę możliwy był jedynie drogą wodną.
W czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Lindau pełniło rolę jednego z ważniejszych ośrodków na trasach handlowych prowadzących do dzisiejszych Włoch, czego dowodem są m.in. otrzymanie statusu Wolnego Miasta w 1275 roku oraz majestatyczny ratusz, w którym w 1496 roku zorganizowano sejm Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Dieta Imperii).
Dzisiejszym symbolem miasta jest port z połowy XIX wieku do którego dostępu „bronią”: bawarski lew oraz latarnia morska, ze szczytu której możemy obejrzeć całe jezioro.

Regencja

Dosłownie kilka kilometrów na południe od Lindau leży austriacka Bregencja (Bregenz). Oba miasta oddalone są od siebie o około 10 minut podróży koleją. Sama Bregencja nie jest jednak tak urokliwa jak Lindau, chociaż spacerując po mieście możemy zobaczyć kilka historycznych zabytków, jak np. fragmenty dawnych fortyfikacji i budynek starego ratusza na obszarze Górnego Miasta (Oberstadt).
Wzgórze Pfänder (1064m), oferujące niezwykły widok na Jezioro Bodeńskie, Niemcy, Austrię, Szwajcarię i 240 alpejskich szczytów. Jest najsłynniejszym punktem widokowym regionu.
Koszt wjazdu kolejką na szczyt w obie strony to 13,20€ dla dorosłych oraz odpowiednie zniżki dla dzieci, studentów i seniorów w sezonie letnim i ok 15% taniej w sezonie zimowym. Kolejka funkcjonuje od 8:00 do 19:00.

Friedrichshafen

Miasto Friedrichshafen jest stosunkowo młode i powstało na samym początku XIX wieku przez połączenie miasteczka Buchhorn oraz klasztoru Hofen. Dzisiejsze Friedrichshafen znane jest przede wszystkim jako miejsce, gdzie Ferdynand von Zeppelin rozpoczął pracę nad słynnymi sterowcami.

Konstancja

Konstancja (Konstanz) jest największym miastem nad Jeziorem Bodeńskim i właśnie od niej pochodzi nazwa akwenu używana w językach innych niż niemiecki. Miasto położone jest przy granicy ze Szwajcarią. Konstancja, podobnie jak Lindau, w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego miała status Wolnego Miasta.
Spacerując po najstarszej części miasta zobaczymy kilka historycznych budowli, w tym: XV-wieczny Stary Ratusz (Altes Rathaus), katedrę Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau) czy pozostałości po miejskich fortyfikacjach. Choć chrześcijańska świątynia w miejscu katedry istniała już prawdopodobnie w VIII wieku, to dzisiejszy kształt kościoła jest mieszanką różnych stylów i efektem wielu przebudów na przestrzeni wieków zaczynając od wieku XI.

Wyspa Mainau

Częścią miasta Konstancja jest również niewielka wyspa Mainau, która słynie ze swoich ogrodów i motylowego sanktuarium. W ogrodach zobaczymy m.in.: róże, tulipany, palmy czy nawet olbrzymie sekwoje.
Niewielka wyspa podzielona jest na obszary tematyczne połączone ze sobą trasami spacerowymi. Na wyspie znajdziemy też barokowy zamek Schloss Mainau, w środku którego działa dziś kawiarnia i odbywają się wystawy.

Meersburg

Miasto Meersburg znajduje się naprzeciwko Konstancji, przy wschodnim brzegu głównej części jeziora. Miasto szczyci się przede wszystkim Starym Zamkiem (Alte Burg lub Burg Meersburg) istniejącym w tym miejscu od VII wieku (chociaż jego dzisiejszy kształt różni się od oryginalnej konstrukcji) oraz barokowym Nowym Zamkiem (Neues Schloss) z początku XVIII wieku.

Unteruhldingen

Miasto Unteruhldingen kojarzone jest dziś ze skansenem (otwartym muzeum), w którym odwzorowano drewniane domy na palach z ery brązu i kamienia. Jest to unikalna atrakcja w skali nie tylko regionu, ale i Europy. Nazwa muzeum to Pfahlbauten Unteruhldingen i znajduje się po północnej stronie miasta.

Reichenau

Reichenau to największa z trzech wysp na Jeziorze Bodeńskim. Znajduje się po zachodniej stronie w części Untersee. W 2000 roku wyspę wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wyspa połączona jest z lądem tamą od strony Konstancji.
Od początku VIII wieku aż do połowy XVIII wieku wyspa była wykorzystywana przez Benedyktynów, którzy mieli tu swoje opactwo z kilkoma kościołami i jedną z najważniejszych europejskich bibliotek. Dziś na wyspie możemy odwiedzić historyczne kościoły, muzeum (Reichenau Museum), skarbiec katedralny czy ogrody.

Jak dostać się nad Jezioro Bodeńskie?

Najbliższe lotniska znajdują się w odległości ok. 2 godzin jazdy od Konstancji. Ulokowane są w Memmingen, Stuttgarcie i Zurychu. Jednak nie jest to problem, bo Konstancja jest dobrze skomunikowana głównymi liniami kolejowymi z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Także pozostałe miasteczka nad brzegiem jeziora są dobrze skomunikowane liniami kolejowymi.
Jednak zdecydowanie najprzyjemniejszym sposobem przemieszczania się pomiędzy miastami i wyspami Jeziora Bodeńskiego są promy. Kursują bardzo często i nie są drogie.

Kiedy jechać nad Jezioro Bodeńskie?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Badenia-Wirtembergia w Niemczech jest okres od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są przyjemne, a opadów jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura w Badenia-Wirtembergia to 23°C w lipcu a najniższa 2°C w styczniu. Pogoda i klimat Badenii-Wirtembergii sprzyja uprawianiu sportów zimowych.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
2°C 4°C 9°C 14°C 17°C 21°C 23°C 23°C 19°C 14°C 8°C 4°C
43
mm
24
mm
31
mm
27
mm
59
mm
47
mm
47
mm
34
mm
24
mm
25
mm
33
mm
53
mm
BADEN-WÜRTTEMBERG POGODA
Nadrzędna kategoria: Europa
in Niemcy