TOP 5 - egzotyka

Niebiańskie plaże Seszeli

Seszele


Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.


Natura jest nieprawdopodobnie kreatywnym artystą. W trakcie miliardów lat, utworzyła na naszej planecie tysiące zachwycających miejsc. Są one porozrzucane po całym Świecie i w każdym kraju znajdziemy bajeczne "widoczki". Dzięki zdobyczom XX wieku, takim jak latanie, do większości z nich można się bezproblemowo dostać.

Niektóre z publikowanych tu miejsc są powszechnie znane i odwiedzane przez miliony turystów rocznie. Inne, ze względu na trudny dostęp są przeznaczone tylko dla oczu nielicznych podróżników. Jeszcze inne zostały odkryte zupełnie niedawno i dopiero budowana jest infrastruktura pozwalająca na dotarcie do nich. Czasem też specjalne regulacje prawne ograniczają ruch turystyczny, by zachować szczególne miejsca w nienaruszonym stanie.

Nie ograniczamy się jedynie do najpiękniejszych naturalnych miejsc na Świecie. Pokazujemy także najważniejsze budowle minionych cywilizacji, a także najpiękniejsze miasta i znajdujące się w nich cuda architektury współczesnej.

Matsieng Footprints

Lokalna legenda głoszona przez ludy dzisiejszej południowo-wschodniej Botswany dotyczy wielkiego łowcy imieniem Matsieng. Niektóre wersje mówią, że był jednonogim olbrzymem, inne wersje mówią, że miał dwie nogi. Wszystkie wersje opisują jednak, jak pewnego dnia wynurzył się z wodopoju, a za nim podążały zwierzęta, a potem jego ludzie. Ruszył z nimi po mokrej glebie, aby zasiedlić okoliczne ziemie. Matsieng Footprints to petroglify - datowane na 3000 do 10000 lat temu – przedstawiające stopy, które Matsieng i jego świta pozostawili na miękkiej, nieuformowanej wczesnej ziemi, gdy wyłonili się z wodopoju.

Read More: Matsieng Footprints
Park Narodowy Nxai Pan

Park Narodowy Nxai Pan był pierwotnie terenem państwowym. Ten obszar o powierzchni 1676 kilometrów kwadratowych został uznany za rezerwat dzikich zwierząt w 1970 roku, a w 1992 roku jego granice zostały rozszerzone do łącznej powierzchni 2578 kilometrów kwadratowych i przyznano mu status Parku Narodowego.

Read More: Park Narodowy Nxai Pan
Wzgórza Tsodilo

Tsodilo jest jednym z miejsc o największym nagromadzeniu sztuki naskalnej na świecie. Dlatego zostało nazwane „Luwrem pustyni”. Na obszarze zaledwie 10 km2 pustyni Kalahari zachowało się ponad 4500 rysunków. Archeologiczny zapis obszaru zawiera chronologiczny opis działalności człowieka i zmian środowiskowych na przestrzeni co najmniej 100 000 lat. Dziś lokalne społeczności w tym wrogim środowisku czczą Tsodilo jako miejsce kultu, do którego uczęszczają duchy przodków.

Read More: Wzgórza Tsodilo
Boukoumbé i Tata Somba

Boukoumbé lub Boukombé to miasto, dzielnica i gmina w północno-zachodnim Beninie na granicy z Togo. Słynie z targu, ceremonii bicia i tradycji robienia fajek. W wiosce występują wyjątkowe siedliska Tata Somba. Domy są tradycyjne i zbudowane jak fortece, aby chronić mieszkańców przed dzikimi zwierzętami lub intruzami. Słowo Tata oznacza fortecę, a Somba to nazwa plemienna nadana mieszkańcom regionu Atacora w Beninie.

Read More: Boukoumbé i Tata Somba
 Cotonou - Kotonu

W języku Fon słowo „cotonou” oznacza „ujście rzeki śmierci”. Obszar ten został zasiedlony jako wioska rybacka w czasach Królestwa Dahomej. Francuzi otrzymali pozwolenie na budowę punktu handlowego, dopóki nie otrzymali całego regionu w 1868 roku. Miasto służyło im do obrony przed Brytyjczykami podczas podbojów.
Kotonu stało się największym miastem w kraju i chociaż stolica znajduje się w Porto-Novo, Kotonu nadal jest ośrodkiem gospodarczym i populacyjnym kraju. Przyciąga także wiele instytucji rządowych i ambasad. Prowadzi to do sytuacji, w której miasto jest określane jako de facto stolica Beninu.

Read More: Kotonu (Cotonou)
Podziemne Miasto Agongointo-Zoungoudo

Tuż za Abomey, 10m pod ziemią, leży podziemne miasto z ponad pięćdziesięcioma mieszkaniami. Znane jako Podziemne Miasto Agongointo-Zoungoudo, to zbitka pokoi i korytarzy, które odkryto w 1998 roku podczas projektu budowlanego w Bohicon, gdy spychacz wpadł do jednej z jaskiń.
Uważa się, że to rozległe podziemne miasto pochodzi z końca XVI lub początku XVII wieku za panowania króla Dakodonou, drugiego króla Dahomeju.

Read More: Podziemne Miasto Agongointo-Zoungoudo
Świątynia Pytonów

Świątynia Pytonów to miejsce historycznej i współczesnej symboliki i duchowych praktyk w Ouidah w Beninie. Węże są głównym totemem wyznawców Vodun, religii praktykowanej przez grupy ludzi w krajach Afryki Zachodniej i Środkowej, takich jak Ghana, Togo i Benin.
Vodun stał się nieco powszechny w południowych regionach Nowego Świata w wyniku afrykańskiej diaspory. Stało się inspiracją dla innych religii, takich jak Louisiana Voodoo i Haitian Vodou . Węże są ważnymi symbolami religijnymi i są bardzo szanowane. Zgodnie z teologią tęczowy wąż o imieniu Dan jest ważnym bóstwem, które służy jako pośrednik między żywymi a duchami.

Read More: Świątynia Pytonów
Wodospady Kalandula

Wodospady Kalandula znajdują się na rzece Lucala, dopływie rzeki Kwanza w Angoli. Położone 420 kilometrów od Luandy, są drugimi najważniejszymi wodospadami w Afryce, po wodospadach Wiktorii.

Do 1975 roku były znane jako wodospady Duque de Bragança (Quedas do Duque de Bragança), ale po zakończeniu rządów Portugalii w Angoli nazwa została zmieniona na Kalandula Falls.

Read More: Wodospady Kalandula
Wodospady Ruacaná

Wodospady Ruacaná to grupa wodospadów i bystrzy utworzonych przez rzekę Cunene w pobliżu miejscowości Ruacaná, na granicy Angoli i Namibii. Główny spadek ma 120 m wysokości i około 700 m szerokości w porze deszczowej. Całość jest jednym z największych wodospadów w Afryce, zarówno pod względem przepływu, jak i szerokości. Zbudowano tu zaporę Ruacaná, która w połączeniu z zaporą Calueque, położoną około 40 km w górę rzeki, zasila elektrownię wodną oraz system zaopatrzenia w wodę obsługujący północną Namibię.

Read More: Wodospady Ruacaná
Black Rocks w Pungo Andongo

Kojarzone z legendami plemiennymi rdzennych mieszkańców Mbundu, Czarne Kamienie Pungo Andongo robią wrażenie tajemniczych formacji skalnych przypominających kształtami różne zwierzęta.
Pungo Andongo, miejsce mitów i legend, służyło jako stolica Królestwa Ndongo. Mówi się, że w skałach znajdują się odciski stóp króla Rei Ngoli Kiluanji i królowej Rainha Ginga. Legenda głosi, że gdy królowa kąpała się w strumieniu u podnóża skał, była podglądana przez żołnierzy, a kiedy uciekała, zostawiła po sobie ślady. Małe odciski, które wyglądają jak odciski stóp, są łatwo dostrzegalne.

Read More: Czarne skały w Pungo Andongo