Natura jest nieprawdopodobnie kreatywnym artystą. W trakcie miliardów lat, utworzyła na naszej planecie tysiące zachwycających miejsc. Są one porozrzucane po całym Świecie i w każdym kraju znajdziemy bajeczne "widoczki". Dzięki zdobyczom XX wieku, takim jak latanie, do większości z nich można się bezproblemowo dostać.

Niektóre z publikowanych tu miejsc są powszechnie znane i odwiedzane przez miliony turystów rocznie. Inne, ze względu na trudny dostęp są przeznaczone tylko dla oczu nielicznych podróżników. Jeszcze inne zostały odkryte zupełnie niedawno i dopiero budowana jest infrastruktura pozwalająca na dotarcie do nich. Czasem też specjalne regulacje prawne ograniczają ruch turystyczny, by zachować szczególne miejsca w nienaruszonym stanie.

Nie ograniczamy się jedynie do najpiękniejszych naturalnych miejsc na Świecie. Pokazujemy także najważniejsze budowle minionych cywilizacji, a także najpiękniejsze miasta i znajdujące się w nich cuda architektury współczesnej

Cotopaxi

Stożkowy wuklan CotopaxiKiedy w Internecie szukamy informacji o Ekwadorze, nierzadko natrafimy na zdjęcia Cotopaxi - jednego z najsłynniejszych stożków wulkanicznych pokrytych śniegiem. Cotopaxi jest fotograficzną, geologiczną i sentymentalną ikoną wszystkich Ekwadorczyków. Turyści padają ofiarą piękna wulkanu. Podczas lotu do Quito w ciągu dnia ludzie często doceniają jego majestatyczny kształt przez okno samolotu. Cotopaxi, podobnie jak strażnik, który patrzy na stolicę i otaczające ją miasta, jest częścią codziennego krajobrazu, do którego Quito jest przyzwyczajone. A w pogodny dzień Cotopaxi jest widoczny z oddali i jest absolutnie hipnotyzujący.

Czym jest Cotopaxi?

Cotopaxi to drugi najwyższy aktywny wulkan w Ekwadorze i jednocześnie ulubiony przez alpinistów, mieszkańców i turystów. Ponieważ Cotopaxi jest stratowulkanem, pierwszą rzeczą, która przykuwa uwagę wszystkich, jest jego doskonały stożkowaty kształt, który jest wynikiem okresowych erupcji. Erupcje te nagromadziły warstwy stwardniałej lawy, pumeksu i popiołu. Podczas eksplozji lawa z tego typu wulkanu twardnieje szybko ze względu na wysoką lepkość, przyczyniając się do tworzenia warstw, które nadają jej charakterystyczny kształt. Cotopaxi jest drugim co do wielkości wulkanem Ekwadoru o wysokości 5897 m. A także piątym najwyższym na świecie aktywnym wulkanem! Trzeci w tym rankingu to w rzeczywistości najbliższy punkt od Ziemi do słońca – Chimborazo. Ta masywna góra jest nawet wyższa niż Everest, jeśli mierzona jest od jądra Ziemi!

Gdzie znajduje się Cotopaxi?

Cotopaxi znajduje się na terenie Parku Narodowego Cotopaxi, około 50 km od Quito, w prowincji o tej samej nazwie. Dwugodzinna przejażdżka prowadzi przez stolicę na przedmieścia, a następnie na tereny wiejskie. Piękne skaliste góry, stare hacjendy, kolorowe miasteczka i uprawy otaczają główną autostradę i zapewniają niesamowity widok podczas podróży do wspaniałego wulkanu. W pogodny dzień Cotopaxi jest widziany z Quito i towarzyszy podróżnikom po drodze.

Czy Cotopaxi znów wybuchnie?

Od 1738 r. zapisy pokazują, że Cotopaxi eksplodował ponad 50 razy. Różne erupcje doprowadziły do powstania wielu dolin otaczających strome zbocza, które są częścią imponującej scenerii. Ostatnia erupcja Cotopaxi rozpoczęła się cztery lata temu i trwała od sierpnia 2015 r. do stycznia 2016 r. W tym czasie Park Narodowy Cotopaxi był zamknięty dla zwiedzających, a w sąsiednich miastach wprowadzono ćwiczenia erupcyjne. Po spadku aktywności wulkanu park ponownie otworzył swoje podwoje dla zwiedzających. Jednak dopiero w październiku 2017 r. Władze parku zezwoliły na ponowne wspinanie się. Cotopaxi to upragniona góra dla wspinaczy, którzy lubią adrenalinę i przygodę!

Jak odwiedzić Cotopaxi?

Zawsze można odwiedzić Cotopaxi korzystając z transportu publicznego. Autobusy podwożą turystów do zjazdu do Parku Narodowego Cotopaxi, tuż przy głównej autostradzie. Stamtąd jest krótki odcinek drogi do wejścia do parku. Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem zwiedzania jest zarezerwowanie wycieczki jednodniowej z przewodnikiem i prywatnym transportem. W ten sposób nie trzeba się martwić o to, w który autobus wsiąść, o logistykę dotarcia do parku i przemieszczania się w nim oraz o zaplanowanie transportu powrotnego. To najlepszy sposób, aby cieszyć się miejscem, w którym wszystko będzie załatwione - od jedzenia w najlepszych knajpkach, po zapoznanie się z ludźmi i tradycjami tego miejsca. Ty tylko usiądź wygodnie i niech ktoś inny martwi się o szczegóły podróży.

Wracając do tematu. Park jest pięknym miejscem do spacerowania i podziwiania imponującego krajobrazu, z wysokim Cotopaxi i sąsiednimi górami, takimi jak Sincholagua i Rumiñahui. Jednak ponieważ jest to duży obszar, łatwiej będzie się poruszać w wynajętym transporcie. Tak będziesz mógł dojechać na parking do schroniska Cotopaxi. Stamtąd, jeśli chcesz, możesz wybrać się na krótką wycieczkę do schroniska Jose Rivas. Twój przewodnik poinstruuje cię, w jaki sposób chodzić po wyższych partiach góry.

Schronisko Jose Rivas, inaczej zwane „obozem bazowym Cotopaxi”, znajduje się na 4810 m. To miejsce, w którym alpiniści spędzają noc przed udaniem się na szczyt. Jest to również ulubione miejsce dla mieszkańców i turystów, którzy chcą zbliżyć się jak najbardziej do lodowego kolosa. Ale czasami dostanie się tam nie jest łatwym zadaniem. Podczas gdy alpiniści są przyzwyczajeni do wyższych wysokości i wiedzą, jak chodzić i prawidłowo oddychać na tych wysokościach, inni ludzie mogą nie mieć tak łatwo. Dlatego bardzo ważne jest, aby maszerować własnym tempem.

Co mogę zrobić, aby uniknąć choroby wysokościowej?

Każdy reaguje inaczej na wysokość. Niektórzy w ogóle tego nie czują, a inni czują, że brakuje im tchu przy najmniejszym wysiłku fizycznym. Nie ma znaczenia, czy jesteś najsilniejszą osobą na planecie, czy też nigdy nie ćwiczysz. Jeśli nie aklimatyzujesz się prawidłowo, odczujesz brak tlenu. Dlatego zalecamy odwiedzenie Cotopaxi po dniu lub dwóch spędzonych w górach. I dlatego najpierw zatrzymaj się w najwyżej położonym hotelu w starym mieście i poczuj energię tego tętniącego życiem miasta! Pozwoli to twojemu ciału bardziej przyzwyczaić się do mniejszej ilości tlenu i nie poczujesz przyspieszenia tętna po dotarciu do Cotopaxi. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przed wystawieniem się na wyższe wysokości, jest nawodnienie. Im bardziej jesteś nawodniony, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że odczujesz większą wysokość. Ponieważ mniejsza ilość tlenu powoduje, że nasza krew jest gęstsza - stąd uczucie zawrotów i bólów głowy. Utrzymywanie płynnego przepływu krwi zniweluje skutki choroby wysokościowej.