Fort Zeelandia w Paramaribo

Fort Zeelandia w ParamariboFort Zeelandia to twierdza w Paramaribo w Surinamie. W 1640 r. Francuzi zbudowali drewniany fort w tym samym miejscu, w którym obecnie znajduje się Fort Zeelandia. Podczas brytyjskich dni kolonialnych fort został wzmocniony i stał się Fortem Willoughby. W 1651 r. Holendrzy utworzyli w pobliżu niewielki punkt handlowy.

W grudniu 1666 roku holenderski admirał Abraham Crijnssen otrzymał dowództwo eskadry złożonej z fregat Zeelandia, West-Cappelle i Zeeridder oraz 4 mniejszych statków, w tym Prins te Paard. Wysłano go do Indii Zachodnich i wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej w wyprawie przeciwko Anglikom. Crijnssen opuścił Veere 30 grudnia z 700 ludźmi na pokładzie, w tym ponad 200 żołnierzami.

25 lutego 1667 roku dotarł do Surinamu i obecność Holendrów mocno wzrosła. Crijnssen podbił Paramaribo i odzyskał kolonię Essequibo-Pomeroon. Następnie ruszył na podbój fortu. Bitwa, która nastąpiła między brytyjskim dowódcą fortu - Williamem Byamem i Abrahamem Crijnssenem, trwała tylko trzy godziny. Po krótkim bombardowaniu Anglicy poddali fort i 6 marca Crijnssen przemianował fort na Fort Zeelandia i ustanowił w nim garnizon.

Fort Zeelandia dziś

Po niepodległości Surinamu w 1975 r., W czasie rządów wojskowych Dési Bouterse w latach 80., Fort Zeelandia był miejscem „grudniowych morderstw” z 1982 r. I był wykorzystywany do przetrzymywania i torturowania więźniów politycznych.

Fort jak większość starożytnych budynków w Surinamie została zbudowana z drewna dzięki niekończących się dostawach z lasu amazońskiego. Zwiedzanie kompleksu fortów pozwala zobaczyć dwupiętrowy budynek głównego fortu, magazyn z 1790 r., drewnianą kwaterę oficerską i wartownię. Fort pozwala poczuć jakim był Surinam w czasach kolonialnych. Najbardziej korzystna pogoda do zwiedzania to pora sucha, od sierpnia do października lub od lutego do kwietnia.

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Surinam