Popularne

Detian Falls (Ban Gioc)

Wodospad Detian został uznany za największy wodospad międzynarodowy w Azji, gdyż znajduje się on na granicy wietnamsko-chińskiej. Obecnie jest to czwarty, co do wielkości wodospad wzdłuż granicy...

Jericoacoara

Jericoacoara. Trudno jest przeliterować, wymówienie nazwy tego miasteczka jest jeszcze trudniejsze, a znalezienie go – najtrudniejsze. To małe, kieszonkowe, rajskie miasteczko, położone na północnym...

Tequendama Falls

Wodospad Tequendama (w języku hiszpańskim: Salto del Tequendama), to wysoki na 132 metry wodospad znajdujący się na rzece Bogotá, położony 32 kilometry na południowy zachód od Bogoty w gminie Soacha w...

Wodospad Ribbon

Wodospad Ribbon (nazywany również Lung-yo to-co-y, Virgins Tears lub Pigeon Creek Fall) znajduje się w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Wypływa z urwiska po zachodniej stronie El Capitan i jest...

Godafoss

Wodospad Goðafoss (z języka islandzkiego Goðafoss tłumaczy się, jako "wodospad bogów" lub "wodospad goði") jest jednym z najbardziej spektakularnych wodospadów na Islandii. Znajduje się w dzielnicy...

Wodospad Huangguoshu

Wodospad Huangguoshu jest jednym z największych wodospadów w Chinach i Azji Wschodniej. Położony jest na rzece Baishui, w Anshun, w prowincji Guizhou. Wodospad ma wysokość 77,8 metrów oraz 101...

Wodospady Błekitnego Nilu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wodospady Błekitnego Nilu
Wodospady Błekitnego Nilu

Wodospady Błękitnego Nilu są znane, jako Tis Abay w języku amharskim, co oznacza "wielki dym". Wodospad znajduje się on na górnym biegu Błękitnego Nilu, około 30 km od miasta Bahir Dar i jeziora Tana. Wodospad jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Etiopii. Ma wysokość od 37 do 45 metrów. Składa się z czterech strumieni, które w zależności od pory roku zmieniają swój przepływ. W porze suchej mogą to być niewielkie strużki wody. W porze deszczowej wodospad osiąga nawet 400 metrów szerokości, a rozprysk wody jest tak ogromny, że mgła unosi się w powietrzu w odległości nawet kilometra od wodospadu. Tworzy ona tęczę, która lśni ponad wąwozem i małym wiecznie zielonym lasem tropikalnym, ku uciesze wielu małp i wielobarwnych ptaków zamieszkujących okolicę.

Wodospady Błekitnego Nilu - Galeria zdjęć

{gallery}blue-nile{/gallery}

Jak dotrzeć do Wodospadów Błękitnego Nilu

Ethiopian Airlines obsługuje regularne loty z Addis Abeby do Bahir Dar. Od 3 do 5 lotów dziennie w cenie 3091ETB (400zł). Każdy lot trwa godzinę.

Bahir Dar jest także połączone codziennymi autobusami z Addis Abeby i Gondaru. Kursuje tu wiele prywatnych minibusów. Często nie wyjeżdżają one z dworca autobusowego, ale są zorganizowane przez hotel lub miejscowych naganiaczy. Minibusy są droższe, ale szybsze, zwłaszcza z Addis Abeby.

Wodospad znajduje się 28 km na południowy wschód od Bahir Dar. Autobusy z Bahir Dar wyjeżdżają co godzinę do wioski Tis Abay. Koszt biletu to 15ETB (2zł), a przejazd trwa godzinę. Ostatni autobus wraca zwykle około 16:30, ale dla bezpieczeństwa zaleca się być na przystanku już około 15:30.

Kasa biletowa (wstęp 50ETB, 6,5zł) znajduje się na samym końcu drogi przez miasto Tis Abay. Droga do wodospadu ma 1,5 km (30minut) po skalistej ścieżce prowadzącej w dół do XVII-wiecznego mostu portugalskiego. Stąd szlak wspina się przez małą wioskę do głównych punktów widokowych.

Jak spędzić czas przy Wodospadach Błękitnego Nilu

Największą atrakcją jest oglądanie samego wodospadu. Najprościej zobaczyć go z wyznaczonych punktów widokowych na szlaku do wodospadu. W porze suchej, istnieje możliwość zejścia do podstawy wodospadu i wejście pod kurtynę wodną.

Miejscowi zabierają turystów aż do podnóża wodospadów, przepływając między krokodylami, w małych papirusowych czółnach znanych Tankwa. Jednak atrakcja ta jest uzależniona od pory roku. Podczas pory deszczowej woda płynie zbyt szybko i dopłynięcie pod sam wodospad nie jest możliwe.

Po zachodniej stronie wodospadu istnieje 5km szlak pieszy, którego przejście zajmuje około 2,5 godziny. Nie jest stromy i nawet mniej mobilni turyści nie będą mieć problemów z jego pokonaniem. Lecz aby dostać się na drugą stronę rzeki, trzeba skorzystać z przeprawy łodzią motorową.

W Bahir Dar można też kupić wycieczkę do wodospadów w cenie 1200ETB (ok. 150zł). W cenie jest pojazd z kierowcą i paliwo. Przewodnik kosztuje dodatkowo 400ETB (50zł).

Wodospady Błękitnego Nilu – kiedy jechać

Najlepszą porą na zobaczenie wodospadów Blue Nile w Etiopii jest sierpień i wrzesień, kiedy przepływ wody jest najsilniejszy.

Od około stycznia do marca przepływ jest mały i oferuje słabe widowisko. Niestety okres ten przypada na najlepszy czas na wizytę w Etiopii. Od października do marca, kiedy temperatury są najbardziej przyjemne, opady deszczu najniższe, a czyste, błękitne niebo gwarantowane.


Koordynaty GPS


Kraj: Etiopia

Nazwa: Tis Abay

Latitude: 11.49016
Longitude: 37.58767
DMS Lat: 11° 29' 24.6000'' N
DMS Long: 37° 35' 15.6000'' E
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Etiopia