Wodospady Błekitnego Nilu

Wodospady Błekitnego Nilu
Wodospady Błekitnego Nilu

Wodospady Błękitnego Nilu są znane, jako Tis Abay w języku amharskim, co oznacza "wielki dym". Wodospad znajduje się on na górnym biegu Błękitnego Nilu, około 30 km od miasta Bahir Dar i jeziora Tana. Wodospad jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Etiopii. Ma wysokość od 37 do 45 metrów. Składa się z czterech strumieni, które w zależności od pory roku zmieniają swój przepływ. W porze suchej mogą to być niewielkie strużki wody. W porze deszczowej wodospad osiąga nawet 400 metrów szerokości, a rozprysk wody jest tak ogromny, że mgła unosi się w powietrzu w odległości nawet kilometra od wodospadu. Tworzy ona tęczę, która lśni ponad wąwozem i małym wiecznie zielonym lasem tropikalnym, ku uciesze wielu małp i wielobarwnych ptaków zamieszkujących okolicę.

Wodospady Błekitnego Nilu - Galeria zdjęć

{gallery}blue-nile{/gallery}

Jak dotrzeć do Wodospadów Błękitnego Nilu

Ethiopian Airlines obsługuje regularne loty z Addis Abeby do Bahir Dar. Od 3 do 5 lotów dziennie w cenie 3091ETB (400zł). Każdy lot trwa godzinę.

Bahir Dar jest także połączone codziennymi autobusami z Addis Abeby i Gondaru. Kursuje tu wiele prywatnych minibusów. Często nie wyjeżdżają one z dworca autobusowego, ale są zorganizowane przez hotel lub miejscowych naganiaczy. Minibusy są droższe, ale szybsze, zwłaszcza z Addis Abeby.

Wodospad znajduje się 28 km na południowy wschód od Bahir Dar. Autobusy z Bahir Dar wyjeżdżają co godzinę do wioski Tis Abay. Koszt biletu to 15ETB (2zł), a przejazd trwa godzinę. Ostatni autobus wraca zwykle około 16:30, ale dla bezpieczeństwa zaleca się być na przystanku już około 15:30.

Kasa biletowa (wstęp 50ETB, 6,5zł) znajduje się na samym końcu drogi przez miasto Tis Abay. Droga do wodospadu ma 1,5 km (30minut) po skalistej ścieżce prowadzącej w dół do XVII-wiecznego mostu portugalskiego. Stąd szlak wspina się przez małą wioskę do głównych punktów widokowych.

Jak spędzić czas przy Wodospadach Błękitnego Nilu

Największą atrakcją jest oglądanie samego wodospadu. Najprościej zobaczyć go z wyznaczonych punktów widokowych na szlaku do wodospadu. W porze suchej, istnieje możliwość zejścia do podstawy wodospadu i wejście pod kurtynę wodną.

Miejscowi zabierają turystów aż do podnóża wodospadów, przepływając między krokodylami, w małych papirusowych czółnach znanych Tankwa. Jednak atrakcja ta jest uzależniona od pory roku. Podczas pory deszczowej woda płynie zbyt szybko i dopłynięcie pod sam wodospad nie jest możliwe.

Po zachodniej stronie wodospadu istnieje 5km szlak pieszy, którego przejście zajmuje około 2,5 godziny. Nie jest stromy i nawet mniej mobilni turyści nie będą mieć problemów z jego pokonaniem. Lecz aby dostać się na drugą stronę rzeki, trzeba skorzystać z przeprawy łodzią motorową.

W Bahir Dar można też kupić wycieczkę do wodospadów w cenie 1200ETB (ok. 150zł). W cenie jest pojazd z kierowcą i paliwo. Przewodnik kosztuje dodatkowo 400ETB (50zł).

Wodospady Błękitnego Nilu – kiedy jechać

Najlepszą porą na zobaczenie wodospadów Blue Nile w Etiopii jest sierpień i wrzesień, kiedy przepływ wody jest najsilniejszy.

Od około stycznia do marca przepływ jest mały i oferuje słabe widowisko. Niestety okres ten przypada na najlepszy czas na wizytę w Etiopii. Od października do marca, kiedy temperatury są najbardziej przyjemne, opady deszczu najniższe, a czyste, błękitne niebo gwarantowane.


Koordynaty GPS


Kraj: Etiopia

Nazwa: Tis Abay

Latitude: 11.49016
Longitude: 37.58767
DMS Lat: 11° 29' 24.6000'' N
DMS Long: 37° 35' 15.6000'' E
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Etiopia