Miejsca w Czadzie

Park Narodowy Zakouma

Park Narodowy Zakouma

Rozległy Park Narodowy Zakouma jest główną i najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Czadzie. Leży na południowy wschód od Dżameny, około 500 mil od stolicy. Zajmuje powierzchnię około 3000 kilometrów kwadratowych. Jest uważany za jedno z ostatnich miejsc w Afryce Środkowej, które jest prawdziwym schronieniem dla dzikiej przyrody i jednocześnie uważany jest za jedno z najbardziej udanych przedsięwzięć ochronnych na tym obszarze Afryki.

Park narodowy położony w południowej części pustyni Sahara jest częścią ekosystemu sudańsko-sahelijskiego. Jest pełen prawie wymarłych gatunków ssaków i ptaków, dzięki czemu jest wspaniałą atrakcją turystyczną w Czadzie. W lasach parku żyją duże zwierzęta, takie jak słonie afrykańskie, żyrafy, bawoły i antylopy. Inne godne uwagi zwierzęta to lamparty, gepardy i hieny. Można tu zobaczyć także ponad 370 gatunków ptaków. Najlepsze miesiące do odwiedzin parku to marzec i kwiecień, gdyż łatwo wtedy być świadkiem wędrówek stada żyraf, lwów, gnu, słoni lub naczelnych wprost do wodopoju.

Obóz Tinga Camp znajdujący się w centrum najlepszego obszaru widokowego w parku, zapewnia miejsce dla maksymalnie 490 turystów. Można tu np. zjeść obiad, rozkoszując się charakterem afrykańskiego buszu. Nie jest to jednak jedyne miejsce obsługujące ruch turystyczny. Na całym obszarze parku powstały restauracje i hotele, które oferują organizację takich atrakcji jak jazda konna czy safari z przewodnikiem. Podczas safari można zatrzymywać się również na polach kempingowych.

Wojny domowe i kłusownictwo spustoszyły ten obszar, ale od kilkunastu lat zostaje on odtwarzany dzięki staraniom władz lokalnych i UE. Lokalne organizacje przeprowadziły kilka procesów rehabilitacyjnych, a dzika przyroda, a zwłaszcza słonie, są chronione przez wynajętych przez rząd strażników, aby zapobiegać kłusownictwu.

PN Zakouma - kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do PN Zakouma w Czadzie jest okres od grudnia do stycznia, kiedy to temperatury są wysokie, ale jeszcze znośne. Wtedy też nie ma opadów. Najwyższa średnia temperatura wynosi 42 ° C w marcu a najniższa 32 ° C w sierpniu.
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
37°C 40°C 42°C 42°C 41°C 38°C 34°C 32°C 34°C 38°C 38°C 37°C
0
mm
0
mm
1
mm
6
mm
31
mm
88
mm
210
mm
285
mm
155
mm
31
mm
0
mm
0
mm
ZAKOUMA POGODA
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Czad