TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Park Narodowy Kibira

Park Narodowy Kibira

Park Narodowy Kibira obejmuje cztery prowincje Burundi i ma powierzchnię 40 000 ha. Składa się z górskiego lasu deszczowego zawierającego kilka warstw roślinności. Jest to strefa bogata w bioróżnorodność zarówno zwierząt, jak i roślin. W parku stwierdzono 644 gatunki roślin, a także około 98 gatunków ssaków (naczelne, serwale, cywety afrykańskie itp.). Życie ptaków jest równie bogate i zróżnicowane, zidentyfikowano tu 43 rodziny i ponad 200 gatunków.

Ponad trzy czwarte wody pitnej zebranej przez największą tamę w kraju, dostarcza ponad 50% zużywanej energii wodnej. Tym samym park, położony w dorzeczu Konga i Nilu, odgrywa zasadniczą rolę w regulacji systemu hydrologicznego i ochronie gleby przed erozją.

Do 1933 roku las ten był rezerwatem łowieckim królów Burundi. Miejscowa ludność szanowała las i przypisywała mu magiczną moc. Uznawano jednak prawa użytkowania do wypasu zwierząt gospodarskich i zbierania produktów leśnych. W latach 1933–1980 Kibira została zaklasyfikowana jako rezerwat leśny dorzecza Kongo i Nilu, najpierw pod panowaniem Belgii, a następnie po uzyskaniu niepodległości przez rząd Burundi.

Głównym celem parku jest ekoturystyka, ponieważ jest to jedyny las górski w Burundi. W ten sposób na stromych zboczach otwarto i zagospodarowano 25 km szlaków turystycznych. Przygotowano trzy pola namiotowe. Działania turystyczne pomagają zwiększyć świadomość odwiedzających w zakresie ochrony przyrody. Prowadzona tu działalność naukowa prowadzi z kolei do długoterminowej ochrony charakterystycznych i endemicznych gatunków dzikich zwierząt i roślin.

Jak dojechać do Parku Narodowego Kibira?

Z Bużumbury do stolicy prowincji Bubanza jest około 45 km. Warto wypożyczyć samochód 4x4, gdyż poruszanie się po parku może być możliwe jedynie samochodem z napędem na 4 koła. Szczególnie jeśli zaskoczy nas deszcz. W parku warto też mieć własnego przewodnika.

Pogoda w Bubanza – kiedy jechać?

Do regionu Bubanza można podróżować cały rok. Temperatura jest przyjemna, a opady ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Bubanza wynosi 23°C w styczniu a najniższa 20°C w maju.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
23°C 23°C 23°C 21°C 20°C 20°C 22°C 22°C 23°C 23°C 23°C 23°C
86
mm
98
mm
134
mm
144
mm
87
mm
17
mm
6
mm
16
mm
35
mm
82
mm
117
mm
100
mm
BUBANZA POGODA
Miejsca i atrakcje w Burundi warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Burundi