Wodospad Karfiguela

Wodospad Karfiguela

Jadąc z Bobo-Dioulasso, przy wjeździe do miasta Banfora, po prawej stronie zaczyna się mniejsza droga prowadząca do wodospadów Karfiguéla. Droga wije się przez pola trzciny cukrowej, aż do parkingu. Stamtąd idziemy przepiękną aleją między drzewami mango zasadzonymi w okresie kolonizacji, aż do stóp wodospadu. Ścieżka prowadzi w otoczeniu skał zerodowanych przez wodę małej rzeki Koba, dopływu Comoé, która wznosi się na klifie Banfora.

Spacer trwający około dziesięciu minut prowadzi do szczytu wodospadu i do szeregu małych basenów pokrytych bujną roślinnością, w których można pływać. Przed wejściem do wody warto jednak poprosić lokalnych przewodników o wskazanie miejsc bezpiecznych. Ze szczytu wodospadów rozciąga się piękny widok na otaczający wiejski krajobraz i zawrotne zbocze gardzieli.

Jak dojechać do Banfory

Do Banfory można dojechać z Wagadugu (stolicy kraju) busem za ok. 45 zł. Droga trwa jednak 7 godzin, a bus jeździ 3 razy w tygodniu. Kolejną opcją jest przelot z Wagadugu do Bobo-Dioulasso a stamtąd przejazd autobusem. Cena takiego połączenia waha się między 100 a 850 zł. Przejazd samochodem z kolei potrwa około 6 godzin a droga biegnie przez 440km.

Burkina Faso - kiedy jechać?

Burkina Faso najlepiej odwiedzić w styczniu, lutym lub od czerwca do grudnia. Wtedy są najniższe temperatury. Pada tylko od czerwca do sierpnia, ale są to niewielkie opady. Najwyższa średnia temperatura wynosi 41°C w kwietniu, a najniższa 32°C w sierpniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
34°C 37°C 40°C 41°C 40°C 38°C 34°C 32°C 33°C 37°C 37°C 34°C
0
mm
1
mm
3
mm
3
mm
7
mm
22
mm
44
mm
76
mm
40
mm
15
mm
0
mm
0
mm
BURKINA FASO POGODA
Nadrzędna kategoria: Afryka