Wielki Meczet Bobo-Dioulasso

Wielki Meczet Bobo-Dioulasso

Wielki Meczet Bobo Dioulasso to imponujący przedstawiciel tradycyjnej architektury sudano-sahelińskiej, najprawdopodobniej największy budynek w tym stylu w Burkina Faso. Został zbudowany pod koniec XIX wieku w wyniku porozumienia politycznego między lokalnym królem a islamskim przywódcą religijnym.

Drugim co do wielkości miastem Burkina Faso jest Bobo-Dioulasso. Pod wieloma względami jest bardziej fascynujący niż stolica Wagadugu, ma bogatsze życie kulturalne i architekturę. Mniejsza osada istniała tu od XI wieku, obecne miasto rozwijało się od końca XIX wieku.

Lokalne religie animistyczne są tu nadal aktywne, ale krok po kroku, od końca XVIII wieku islam dociera do tej części świata. Budowa Wielkiego Meczetu Bobo Dioulasso była wynikiem porozumienia w polityce lokalnej. Pod koniec XIX wieku lokalne królestwo Sya było niebezpieczeństwie bowiem siły wrogiego króla Kenedougou (dzisiejsze Mali) Tieba Traoré ruszyły na stolicę Sya. Król Sya rozpaczliwie szukał pomocy i ją znalazł - islamski przywódca religijny Almamy Sidiki Sanou był gotów pomóc, ale tylko pod warunkiem, że król Sya zbuduje meczet w Bobo Dioulasso.

Król Kenedougou został zatrzymany około 30 km od stolicy, a królestwo Sya zostało ocalone. Meczet został zbudowany wkrótce potem a pokonany król Kenedougou był jednym z budowniczych. Dokładna data budowy nie jest znana - niektórzy twierdzą, że powstał w 1880 roku, wspomina się też o latach 1882, 1883 i 1893.

Podobnie jak znacznie lepiej znany Wielki Meczet Dżenne w Mali, Wielki Meczet Bobo Dioulasso zdobią liczne pilastry. Są też dwie wyższe wieże - minarety. Wnętrze meczetu jest ciemne (jest jednak oświetlenie elektryczne i wentylatory), surowe, chociaż do sufitu użyto pni mahoniu.

Mężczyźni mają salę modlitewną z przodu, kobiety - z tyłu. Odwiedzający mogą do niego wchodzić, a w wyznaczonych godzinach nawet wspiąć się na dach.

W Bobo Dioulasso znajduje się kilka zabytków architektury Sudano-Sahelian - tradycyjnej architektury charakterystycznej dla tej części świata. Te niesamowite budynki zostały stworzone z lokalnie dostępnych materiałów: błota i drewna.

Architektura sudano-sahelińska charakteryzuje się zaokrąglonymi, miękkimi formami i wystającymi ze ścian drewnianymi „patykami”. Te patyki są potrzebne do utrzymania budynku: naprawy są prowadzone prawie co roku.

Jak dojechać do Bobo-Dioulasso?

W Bobo-Dioulasso jest lotnisko, na które można dolecieć np. ze stolicy kraju Wagadugu. Ceny wahają się od 100 do 850 zł. Tańszą opcją jest podróż autobusem. Odjeżdża raz dziennie i w ciągu 5 godzin pokonuje 350km dzielących oba miasta. W tym przypadku koszt podróży to 45 zł

Burkina Faso - kiedy jechać?

Burkina Faso najlepiej odwiedzić w styczniu, lutym lub od czerwca do grudnia. Wtedy są najniższe temperatury. Pada tylko od czerwca do sierpania, ale są to niewielkie opady. Najwyższa średnia temperatura wynosi 41°C w kwietniu, a najniższa 32°C w sierpniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
34°C 37°C 40°C 41°C 40°C 38°C 34°C 32°C 33°C 37°C 37°C 34°C
0
mm
1
mm
3
mm
3
mm
7
mm
22
mm
44
mm
76
mm
40
mm
15
mm
0
mm
0
mm
BURKINA FASO POGODA
Nadrzędna kategoria: Afryka