Opera Village

Opera Village

Chociaż Burkina Faso jest jednym z najbiedniejszych krajów na ziemi, jest również dumnym krajem z dumnymi ludźmi. Czego wielu nie wie - Burkina Faso to centrum afrykańskiego filmu i afrykańskiego teatru. Christophowi Schlingensiefowi udało się przekonać Francisa Kéré, że projekt artystyczny, który pomaga kształtować lub budzić tożsamość kulturową grupy, jest ważny dla rozwoju kraju. A jeśli Francis potrafił zbudować niesamowity budynek swoimi metodami, integrując lokalną ludność, używając lokalnych materiałów, angażując ludzi i uspokajając obawy, czy ten projekt jest odpowiedni dla tak biednego kraju.

Burkina Faso padła ofiarą poważnej powodzi pod koniec sierpnia 2009 r. W tym czasie Francis podróżował z Thomasem Goerge, scenografem Christopha Schlingensiefa, do Burkiny. Będąc świadkami tej powodzi i spowodowanych przez nią zniszczeń. Kilka godzin po tym, jak woda opadła, Francis i Thomas próbowali przyjrzeć się miejscu w stolicy Wagadugu, które Christoph zidentyfikował jako możliwą lokalizację opery. Ale miejsce to już nie istniało. Po prostu zostało zmyte przez powódź. Ludzie, którzy żyli tam szczęśliwie, stracili wszystko w ciągu kilku godzin. Po tym doświadczeniu panowie zdali sobie sprawę, że nie należy mówić tylko o projekcie opery, ale ważniejszy jest sposób pomagania ludziom w odbudowie ich domów poprzez opracowanie prototypu domu, który byłby dla nich odpowiedni. Dla Francisa jako architekta i urbanisty była to okazja do opracowania modułu, który można by zintegrować z projektem. Powódź stała się inicjatorem projektu „operowa wioska”.

Wioska operowa powstaje na 12-hektarowym terenie na niewielkim wzniesieniu w Laongo, godzinę jazdy samochodem od stolicy Burkina Faso, z widokiem na zachodnioafrykański krajobraz strefy Sahelu. Infrastruktura jest zapewniana przez połączenie z główną drogą do Ouagadougou. Zaplanowano budowę teatru, warsztatu, przychodni zdrowia, pensjonatów, a także paneli słonecznych, studni, szkoły dla 500 dzieci i młodzieży z zajęciami muzyczno-filmowymi. Centralną częścią projektu stała się sala festiwalowa z teatrem w środku. Ta scena z widownią została zaprojektowana i wykonana dla teatru w Niemczech i lecz później nie była już używana. Teraz miała zostać przekształcona w Burkina Faso na potrzeby Wioski Operowej.

Teatr jest przykryty 15-metrowym dachem, chroniącym go przed warunkami klimatycznymi. Całość tworzą proste moduły, które w zależności od wyposażenia różnią się funkcją. Najprostsze moduły można budować samodzielnie. Do budowy zostają wykorzystane lokalne materiały, takie jak glina, lateryt, cegły cementowe, drewno gumowe i tynk ilasty. Do zbrojenia elementów, takich jak belki, słupy, wieńce i fundamenty, używany jest użyty beton. Ze względu na masywne ściany w większości budynków można zrezygnować z klimatyzacji.

Jak dostać się do Wagadugu

Istnieją połączenia lotnicze z Brukseli i Paryża, a także z wielu krajów afrykańskich. Należy jednak zwracać uwagę na przewoźnika, gdyż szczególnie afrykańskie linie lotnicze mogą być niebezpieczne.

Burkina Faso - kiedy jechać?

Burkina Faso najlepiej odwiedzić w styczniu, lutym lub od czerwca do grudnia. Wtedy są najniższe temperatury. Pada tylko od czerwca do sierpania, ale są to niewielkie opady. Najwyższa średnia temperatura wynosi 41°C w kwietniu, a najniższa 32°C w sierpniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
34°C 37°C 40°C 41°C 40°C 38°C 34°C 32°C 33°C 37°C 37°C 34°C
0
mm
1
mm
3
mm
3
mm
7
mm
22
mm
44
mm
76
mm
40
mm
15
mm
0
mm
0
mm
BURKINA FASO POGODA
Miejsca i atrakcje w Burkina Faso warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka