TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Park Narodowy Lençois Maranhenses

Wydmy i jeziorka w Parku Narodowym Lençois Maranhenses

W pobliżu Atlantyku w dzikiej i odległej części wybrzeża w stanie Maranhão na północy Brazylii znajduje się Park Narodowy Lençois Maranhenses. Nazwa ta oznacza po portugalsku „prześcieradła” ze względu na spektakularny krajobraz, który tworzą kilometry toczących się, gładkich, białych wydm. Jest znacznie mniej znany i odwiedzany niż inny wielki naturalny cud Brazylii, wodospad Iguaçú, ale jest pod wieloma względami jest bardziej dramatyczny i niezwykły.

Park Narodowy Lençois Maranhenses to rozległy obszar pofałdowanych wydm, pomiędzy którymi w określonych porach roku tworzą się zbiorniki z wodą deszczową. Rezultatem są ciemnoniebieskie jeziora ogrodzone przez białe wydmy. Obszar ten można zwiedzć pieszo, na czterech nogach lub na kołach.

Park obejmuje 70 km wybrzeża, rozciągając się na 50 km w głąb lądu. Istnieją trzy główne punkty wejścia. Barreirinhas jest najbardziej wyrafinowany, ponieważ powstał, aby zaspokoić potrzeby gości, którzy przybywają do Lençois. Miasto ma przyzwoity wybór wszystkich standardów zakwaterowania i stąd łatwo jest zorganizować prawie każdy rodzaj wycieczki do parku. Ponadto miasto znajduje się nad Rio Preguicas, rzeką, która oferuje spływy kajakowe i zwiedzanie bagien namorzynowych. Jest tu duży wybór (głównie brazylijskich) restauracji i kilka barów.

Santo Amaro i Atins, które znajdują się po przeciwnych stronach parku, są znacznie mniej rozwinięte, prostsze i raczej ciche. Atins dopiero niedawno dostał niezawodne źródło energii elektrycznej, które spowodowało powstanie kilku hotelików i restauracji, ale pozostaje zdecydowanie rustykalne, praktycznie bez światła w nocy. Kiteboarderzy w ciągu dnia maksymalnie wykorzystują puste morze, a nocą opanowują Bar.co, zatopiony statek, który został przekształcony w bar.

Najłatwiejszym i najtańszym sposobem zwiedzania parku jest dołączenie do wycieczki pojazdem 4×4. Specjalnie przystosowane ciężarówki przewożą pasażerów na pakach, wyjeżdżając z grupami każdego ranka i wieczora. Wybierają się wcześniej ustalonymi trasami, zatrzymując się zwykle nad najpełniejszymi jeziorami i często z posiłkiem w restauracji po drodze do parku.

Dla bardziej osobistego planu podróży, dłuższej trasy lub udania się do mniej odwiedzanych części parku warto wybrać inne środki transportu. Możesz wynająć konie lub quady i wyruszyć z przewodnikiem, dokąd chcesz. Gdy pogoda jest chłodniejsza w czerwcu, lipcu i sierpniu, niektórzy przewodnicy prowadzą spacery z Santo Amaro do Atins z nocnym biwakowaniem. Aby uniknąć upału w ciągu dnia, spacer zaczyna się przed świtem w świetle księżyca.

Mimo całego swojego piękna park jest dość surowym środowiskiem. Wydmy powstają z powodu silnych wiatrów, które wieją w październiku i listopadzie. Średnie opady sięgają 250cm rocznie, głównie między styczniem a czerwcem, a przez resztę czasu słońce świeci. Najlepszy czas na wyjazd to okres od czerwca do września, kiedy jeziora są pełne i obfite, a słońce jest mniej intensywne. W październiku wiatr się wzmaga, a jezior jest znacznie mniej do odwiedzenia.

Jak dojechać do Parku Narodowego Lençois Maranhenses?

Najlepszym sposobem na dotarcie do parku jest dotarcie do São Luís, byłego miasta kolonialnego około czterech godzin drogi od Lençois Maranhenses. Loty z całego kraju lądują tu regularnie. Kiedy już znajdziesz się w mieście, prawie każdy hotel lub hostel będzie mógł zorganizować dla Ciebie transfer do Parku. Autobusy odbierają turystów z miejsca zakwaterowania około godziny 7 rano.

Pogoda w Maranhão – kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Maranhão w Brazylii jest okres od sierpnia do listopada Temperatura jest ciepła i jest mało opadów. Najwyższa średnia temperatura w Maranhão wynosi 31°C we wrześniu a najniższa 29°C w lutym.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 29°C 29°C 29°C 29°C 29°C 29°C 30°C 31°C 31°C 31°C 30°C
244
mm
290
mm
378
mm
405
mm
282
mm
195
mm
159
mm
84
mm
34
mm
30
mm
77
mm
169
mm
MARANHÃO POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa