TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Jericoacoara

Przystań na plaży w Jericoacoara

Jericoacoara. Trudno jest to przeliterować, choć wymówienie nazwy tego miasteczka jest jeszcze trudniejsze, a znalezienie go – najtrudniejsze.

To małe, kieszonkowe, rajskie miasteczko, położone na północnym krańcu Brazylii, pozostawało od dziesięcioleci dobrze strzeżoną tajemnicą i dopiero pod koniec lat 80. pojawiło się jako hotspot turystyczny.

Kiedyś to nadmorskie miasteczko, znane w skrócie jako „Jeri”, było senną wioską rybacką, przyciągającą hipisów, marzycieli i wędrowców. Dziś kusi surferów ponieważ znane jest z silnych, porywistych wiatrów, idealnych do uprawiania sportów wiatrowych.

O regionie wokół Jericoacoara 40 lat temu prawie nikt nie wiedział. Został on ogłoszony obszarem ochrony środowiska w 1984 r., i wkrótce po tym, zaczęli napływać tu pierwsi turyści. W 1998 r. zainstalowano tu elektryczność, w 2002 r. region został ogłoszony parkiem narodowym, a w 2004 r. Lonely Planet wybrał Jericoacoara na najlepszą plażę na świecie.

Senna, nie odkryta wioska rybacka już dziś nie istnieje. Jednak Jericoacoara nie jest jeszcze zdeptana. Drogi są nadal piaszczystymi arteriami komunikacyjnymi, nadal nie ma latarni ulicznych i chociaż ludzie mówią o lotnisku, większość ma nadzieję, że nie zdarzy się to przez jakiś czas. Panoramę miasta tworzą serie ciągów komunikacyjnych z kolorowymi jadłodajniami, sklepy surfingowe zarządzane przez niefrasobliwych, szeroko uśmiechniętych mieszkańców i bary z koktajlami acai.

Każdego dnia podróżnicy zbierają się w Por do Sol, aby obserwować, jak słońce migocze ostatnimi promieniami dnia. Miejsce to jest legendarne ze względu na jego epickie zachody słońca i uważane jest za jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie często można zobaczyć cud znany jako Szmaragdowy Zachód Słońca - najlepiej opisany jako błysk zielonego światła, który trwa ułamek sekundy tuż przed zachodem słońca. Chociaż zjawisko to można technicznie zobaczyć niemal wszędzie, czyste niebo i horyzont oceanu to dwa czynniki, które znacznie zwiększają na to szanse.

W Jericoacoara nie ma bankomatów. Najbliższy bank znajduje się w Jijoca (położonym około 20 km od Jeri), jednak dotarcie tam samochodem zajmuje 4 godziny, a bank nie jest otwarty przed południem. Gniazda elektryczne typu N są standardem w Brazylii i należy o tym pamiętać przed wyjazdem. Brazylia jest również jednym z niewielu krajów, które nie mają standardów napięcia. Chociaż większość innych miejsc w Brazylii korzysta z energii elektrycznej 110 V, Jericoacoara ma napięcie 220V.

Jak dojechać do Jericoacoara?

Jericoacoara znajduje się około 300 kilometrów na północny zachód od Fortalezy w brazylijskim stanie Ceara. Jedynym sposobem na dotarcie do Jeri jest napęd na cztery koła, łódź lub helikopter. Większość odwiedzających wybiera samochód 4x4.

Pogoda w regionie Ceará - kiedy jechać?

Cały rok jest dobry na podróżowanie do regionu Ceará w Brazylii. Temperatury są wysokie, a opadów jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura w Ceará wynosi 30°C w styczniu a najniższa 29°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 30°C 30°C 30°C 30°C 30°C 29°C 30°C 30°C 30°C 30°C 30°C
76
mm
93
mm
138
mm
131
mm
85
mm
62
mm
45
mm
14
mm
4
mm
5
mm
7
mm
33
mm
CEARÁ POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa