Amazonka

rzeka Amazonka

Ekosystem amazoński w Ameryce Południowej jest często określany jako „większy niż życie”. Obejmuje najbardziej rozległy las deszczowy na świecie, będący domem dla drugiej pod względem długości rzeki na ziemi. Łącznie tworzą niezwykłą ilość form życia z obfitością zarówno flory, jak i fauny, co sprawia, że jest świetnym miejscem do rozrodu i żerowania. Chroniona, ale jednocześnie zagrożona Amazonka i lasy deszczowe zapewniają naszej planecie niezbędny tlen, świeżą wodę i bioróżnorodność.

Poniżej znajdziesz kilka mało znanych faktów na temat rzeki Amazonki

1. Rzeka Amazonka płynęła w przeciwnym kierunku

Do 15 milionów lat temu Amazonka wpadała do Oceanu Spokojnego, ale wypiętrzenie potężnego pasma górskiego Andów spowodowało, że stała się ona śródlądowa. Prawie 5 milionów lat zajęło utworzenie słodkowodnych jezior, a dla rzeki ponowne wyżłobienie ujścia do oceanu. Tylko tym razem zaczęła wpadać do Atlantyku. Obecnie Amazonka jest największą rzeką na świecie pod względem przepływu wody, wylewającą zdumiewające 12,5 mln metrów sześciennych wody na minutę.

2. W poprzek Amazonki nie ma mostów

W przeciwieństwie do Nilu, który ma ponad 480 km długości, Amazonka w ogóle nie ma mostów. Obramowane przez dziewicze i nieprzeniknione lasy deszczowe, brzegi Amazonii nigdy nie zostały obudowane, więc jedynym sposobem na przejście przez rzekę jest łódź. W 2010 roku pierwszy most został zbudowany w jednym z dopływów Amazonki (Rio Negro) w popularnym miejscu turystycznym Manaus. Był to pierwszy most zbudowany w całym systemie Amazon River, który może pochwalić się ponad 1100 dopływami i jest jednym z najbardziej złożonych i rozległych na świecie.

3. Amazonka jest domem dla różowego delfina

Amazonka jest fenomenalną wylęgarnią niezliczonych endemicznych stworzeń. Wśród wielu pięknych zwierząt w Amazonii jest boto, największy delfin na świecie. Na pierwszy rzut oka boto wydaje się być w kolorze jasnoszarym, ale kiedy się podnieca, rozjaśnia skórę w delikatny odcień różu. Co więcej, wraz z wiekiem ich skóra staje się bardziej przezroczysta, dzięki czemu układ krwionośny jest bardziej widoczny.

4. Amazonka zaopatruje ziemię w 20% zasobów słodkiej wody

Nic dziwnego, biorąc pod uwagę jej olbrzymi przepływ, Amazonka wylewa do Atlantyku 20% światowej słodkiej wody. Przy ujściu słodkowodna Amazonka znacznie osłabia zasolenie oceanu, a różnica kolorów utrzymuje się na obszarze 2,5 miliona kilometrów kwadratowych. W sumie Amazonia wylewa więcej wody do oceanów, niż kolejne 7 największych rzek. I to właśnie w tym zbiegu odkryto kwitnącą rafę koralową.

5. Odkryto rzekę, która płynie pod Amazonką

Geolodzy uważają, że istnieje podziemna rzeka, która podąża ścieżką Amazonki na całej jej długości, około 6000 km. Rio Hamza została odkryta przez brazylijskich naukowców zaledwie kilka lat temu. Wydaje się, że płynie do 4 km pod ziemią i jest rzekomo „setki razy szerszy niż Amazonka”.

6. Amazonka i lasy deszczowe są domem dla 30% flory i fauny naszej planety

Wspólnie Amazonka i nieocenione lasy deszczowe Amazonii są domem dla ponad 40 000 gatunków flory, 2000 gatunków ryb, ponad 400 gatunków zarówno ssaków, jak i płazów, prawie tyle samo gadów i 2,5 miliona owadów.

7. Rzeka Amazonka co roku zalewa las deszczowy.

Główne źródło wody dla Amazonki pochodzi z topnienia lodu andyjskiego. Co roku między czerwcem a październikiem, gdy lód topnieje, przelewy Amazonki i związane z nią poziomy wody mogą wzrosnąć od 9 do 13 metrów. Gdy rzeka zalewa lasy deszczowe i łączy się z obfitymi deszczami, tworzą tzw. Varzeas, czyli „zalane lasy”. W porze deszczowej rzeka może poczwórnie zwiększyć swoją szerokość.

8. Amazońskie lasy deszczowe i rzeka otrzymują bardzo potrzebne składniki odżywcze… z Afryki

Ekosystem amazoński jest corocznie zasilany przez piaski Sahary niesione tu przez wiatry. Las deszczowy i rzeka otrzymują w ten sposób cenne minerały, pomagające utrzymać ich bujny i żyzny charakter.

9. Największym i najbardziej przerażającym drapieżnikiem w Amazonce jest Czarny Kajman

Większość ludzi uważa, że najbardziej drapieżnymi zwierzętami Amazonii są: piranie i anakondy. Oczywiście, żadne z tych dwóch zwierząt nie wywołuje pozytywnych uczuć, ale oba są w rzeczywistości zupełnie nieszkodliwe dla ludzi. A Czarny Kajman? Przypominający aligatora (tylko o wiele większy i bardziej przerażający), Czarny Kajman jest największym drapieżnikiem żyjącym w systemie rzecznym, który żywi się niemal wszystkim co się rusza. Na szczęście jednak ataki na ludzi są bardzo rzadkie. Jeśli już, to kajman powinien czuć się zagrożony. Prawie skazany na wyginięcie ze względu na swoją cenną skórę, Czarny Kajman jest teraz bardzo chronionym gatunkiem.

10. Najbardziej niezwykłym zwierzęciem żyjącym w Amazonce jest Bull Shark

Bull Shark jest jednym z najbardziej adaptowalnych zwierząt i ma zdolność do aklimatyzacji do różnych stopni zasolenia wody. Tak bardzo, że całkiem spora liczba rekinów przemierza Amazonkę nawet do 4000 km wgłąb rzeki.

Jak dojechać/zobaczyć Amazonkę?

Amazonka jest ogromną rzeką i możliwości jej poznania jest mnóstwo. W wielu miastach można wykupić wycieczki z przewodnikiem, które zabiorą Cię na rejs rzeką i trekkingi po lesie deszczowym. Wycieczki mogą trwać od trzech godzin, aż do kilku dni, podczas których zagwarantowanie jest spanie i wyżywienie na pokładzie łodzi i wyprawy do lasu deszczowego na oglądanie dzikiej przyrody.

Jedną z opcji takich wycieczek jest miasto Manaus. Do Manaus można dolecieć z Sao Paulo lub Rio. Lotnisko znajduje się 15km od centrum miasta, do którego można dojechać autobusem nr 306 (kursuje co 30min.) lub taksówką (koszt ok. 20USD)

Pogoda w Amazonii - kiedy jechać?

Cały rok jest odpowiedni, by podróżować po Amazonii w Brazylii. Temperatury są wysokie, a opady ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Amazonii wynosi 36°C w sierpniu a najniższa 30°C w styczniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 30°C 30°C 30°C 30°C 32°C 33°C 36°C 36°C 36°C 34°C 32°C
129
mm
112
mm
146
mm
150
mm
103
mm
42
mm
28
mm
18
mm
29
mm
45
mm
68
mm
134
mm
AMAZONAS POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa