TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Solniska Makgadikgadi

Solniska Makgadikgadi

Przed ostatnią epoką lodowcową jezioro Makgadikgadi zajmowało duży obszar dzisiejszej północnej Botswany. Jezioro to, zasilane przez rzeki Nata i Boteti, nie miało naturalnego odpływu i w rezultacie na nisko położonych obszarach stopniowo gromadziła się sól. Następnie, prawie 10 000 lat temu, klimat w południowej Afryce znacznie się zmienił, a jezioro wyschło, pozostawiając po sobie serię solnisk o powierzchni prawie 10 000 mil kwadratowych, co czyni Makgadikgadi prawdopodobnie największą siecią równin solnych na świecie.

Równiny są ogromne, opuszczone i niegościnne. Jednak życie tam ciągle trwa. Jest to jedno z dwóch miejsc lęgowych flamingów w południowej Afryce, a letnie deszcze na krótko zalewają ten teren i zapraszają różnorodne dzikie zwierzęta na wcześniej prawie martwą równinę. Chociaż obszary te są „słoną pustynią”, na której można znaleźć tylko określone rodzaje glonów, teren ten otaczają murawy i krzewy. Archeologiczne dowody sugerują, że wczesne nawet ludzie mogli tu przebywać przez jakiś czas, chociaż trudno sobie wyobrazić, jak mogli tam żyć i znajdować pożywienie.

Istnieje jednak zagrożenie dla tego obszaru. W 1991 roku rozpoczęły się komercyjne wydobycia soli i planowano skierować wodę z rzeki Nata do irygacji, co spowodowałoby poważne zagrożenie dla małego i niezwykłego ekosystemu.

Jak dojechać do solnisk Makgadikgadi?

Solniska znajdują się w Parku Narodowym Makgadikgadi i Parku Narodowym Nxai Pan, oba bezpośrednio przy A3 z Francistown do Maun. Są najczęściej odwiedzane z wioski Gweta, ale można się do nich dostać również z Naty lub miasta Maun. Wycieczki są dostępne ze wszystkich trzech lokalizacji, ale możliwa jest również samodzielna jazda samochodem 4x4. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zejdziesz z głównej drogi, możesz być w niebezpieczeństwie. Rozległy i niezmienny krajobraz już wcześniej uwięził tu wielu odwiedzających i doprowadził do ich śmierci.

Solniska Makgadikgadi - kiedy jechać?

Solniska Makgadikgadi można odwiedzać cały rok. Pogoda jest zawsze przyjemna i jest ciepło. Więcej opadów występuje od listopada do marca. Najwyższa średnia temperatura wynosi 37°C w październiku, a najniższa 25°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 31°C 31°C 29°C 28°C 25°C 25°C 30°C 35°C 37°C 35°C 33°C
75
mm
67
mm
33
mm
12
mm
0
mm
4
mm
0
mm
0
mm
1
mm
5
mm
26
mm
64
mm
MAUN POGODA
Miejsca i atrakcje w Botswanie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka